Хроника

Шпигл: Италија сама треба да решава своје проблеме

Штампа
четвртак, 14. јул 2011.

Италија је тренутно под масивним притиском. Да ли су похлепни шпекуланти криви? Уопште не, тврди немачки банкарски стручњак Ханс-Петер Бургхоф. У интервјуу за Шпигл онлајн, он објашњава зашто сматра да је одговор тржишта потпуно разуман.

Колико је опасна ситуација постала за Италију?

Бургхоф: Земља није невина када је у питању њен пад. Посебно је несмотрено брбљање премијера Силвио Берлусконија, које је довело до овакве реакције тржишта

На који начин?

Бургхоф: Берлускони је јавно довео у питање мере штедње његовог министра финансија, Ђулиа Тремонтија, човека који веродостојно стоји иза чврсте италијанске финансијске политике.

Дакле, мислите да ће опасност од кризе резултирати предузимањем акције?

Бургхоф: То не мора да значи. Мало смо читали о кризи у италијанским медијима. То је алармантно за мене, јер показује да би земља радије да се одвоји од реалности. То може да траје неко време, али сада тржишта капитала реагују, тако да су безбрижни дани прошли. Или ћете се суочити са реалности или ћете бити кажњени.

А да ли мислите да би казна у виду већих трошкова задуживања за Италију могла да постане проблем за целу евро зону?

Бургхоф: Свима мора да буде свима јасно да не можемо да спасимо ову земљу. Принцип који је примењен у Грчкој - идеја да само треба да се убаци довољно новца и све ће бити у реду – неће функционисати. Свако зна да Италија сама треба да реши своје проблеме

Министар финансија Тремонти је повезао своју судбину са судбином земље и валуте: Ако он падне, рекао је он, онда ће пасти и евро?

Бургхоф: То је дефинитивно мало мелодраматично. Са друге стране, мора се рећи да је Тремонти убедљив када је у питању реформа, и кредибилан када је у питању штедња.

Шта могу друге чланице  евро зоне учинити у циљу спречавања ширења дужничке кризе?

Бургхоф: Морамо да се држимо наших принципа. Управо сада, ми плаћамо цену за кршење тих принципа. То значи да све док немамо централну економску владу (за евро зону) која може дисциплиновати прекршиоце правила, онда ће то учинити тржишта.

Немачки министар финансија Волфганг Шојбле каже да ситуација у Италији није тако лоша.

Бургхоф: Основни проблем је у томе што политичари верују да тржиште реагује у паници, другим речима, ирационално. Али то није истина. Тржишта капитала нису деца која могу једноставно да се смире. Инвеститори могу погледати бројке и видети да је Италија веома задужена.

Ми се бавимо кризом евра скоро годину и по дана Да ли заиста постоји шанса да ће најгори проблеми ускоро бити решени?

Бургхоф: Неће бити јединственог плана. Свака земља у кризи има различите проблеме.

Шта треба да се деси у случају Грчке?

Бургхоф: Грчки дуг коначно треба да буде реструктуриран.

Да ли то треба применити и на друге земље?

Бургхоф: Италијански буџетски дефицит није толико велики, али национални дуг земље, на 120 одсто бруто домаћег производа, је исувише висок. Уколико влада не да сигнал да жели да смањи те дугове, онда тржишта неће бити смирена. Земља мора да прође уверљив пакет штедње што је брже могуће.

Али ризик од заразе остаје.

Бургхоф: Ја не верујем у идеју домино ефекта. Инвеститори већ чине напоре да процене земље евро-зоне независно једну од друге У евро кризи, свака земља мора да се посебно разматрати.

(НСПМ)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]