Хроника

"Шпигл": Афера "Крушик" показује да је организовани криминал уз подршку врха власти уобичајан у Србији

Штампа
недеља, 15. децембар 2019.

 Афера „Крушик“ коју је открио узбуњивач Александар Обрадовић показује да су корупција и организовани криминал уз подршку с врха уобичајени у Србији и да та земља која је кандидат за чланство у ЕУ представља безбедносни ризик који не би требало да буде потцењен, пише данас немачки недељник Шпигл.

У тексту „Узбуњивач ставља српску власт под притисак“, објављеном на сајту Шпигла, наводи се да оно што је Обрадовић открио „на први поглед не звучи спектакуларно, али има политички експлозивну снагу“.

„Државна компанија Крушик која производи артиљеријске гранате, мине и ракете, продавала је оружје по веома ниској цени приватној компанији за трговину оружјем ГИМ од 2017. године. ГИМ је потом то оружје продавао у инострантсву, уз велику зараду. Један од посредника у тим договорима био је, како се наводи, Бранко Стефановић, који је радио као правни саветник за ГИМ. Преко њега постоји директна веза с владом, пошто је Стефановићев син Небојша актуелни министар унутрашњих послова“, стоји у тексту.

Уз текст је објављена слика на којој су председник Србије Александар Вучић и министар унутрашњих послова Србије Небојша Стефановић, испод које пише „Умешани у илегалне договоре о трговини оружјем?“.

„Веома је вероватно да су власти Србије, укључујући председника, умешали прсте у илегалне договоре о трговини оружјем, али то у веома малом броју случајева може да буде доказано на суду. У случају Крушика је другачије. Обрадовић је готово у потпуности документовао корупционашку праксу те компаније. У Србији то многи славе као симбол отпора моћној српској ‘државној мафији'“, пише немачки недељник.

Договори о продаји оружја нису оштетили само државно предузеће Југоимпорт-СДПР, већ су били илегални и због тога што је оружје доспело у области у које није требало да буде извезено према тренутним српским прописима, укључујући чињеницу да је продавано у Јемен преко Саудијске Арабије, наводи Шпигл.

„Чак и у време диктатора (Слободана) Милошевића, када је Вучић био министар информисања и изразито ратоборан, Србија је била једно од највећих стецишта за илегално оружје и кријумчарење у Југоисточној Европи. До данас се ништа није променило. Због тога Србија, кандидат за чланство у ЕУ, представља безбедносни ризик који не би требало да буде потцењен“, стоји у тексту.

Шпигл наводи да Обрадовић има 40 година и да је „једнострано и уз висок лични ризик“ открио један од највећих скандала с трговином оружјем с којим се Србија суочила претходних година.

„Откриће показује да су у Србији уобичајени корупција и организовани криминал уз подршку с врха. То је сушта супротност у односу на предивну слику западнобалканске земље која спроводи реформе, с којом председник Александар Вучић води кампању за приступање Србије ЕУ“, додаје недељник.

Шпигл наводи и да је Обрадовић средином септембра ухапшен због објављивања информација и оптужен за одавање тајне, а да је после протеста јавности стављен у кућни притвор, и додаје да су му недавно, током једне од једночасовних дневних шетњи, непознати људи претили на улици, рекавши му да му се ништа неће десити ако буде ћутао.

„У том том тренутку, међутим, ја не осећам да сам у смртној опасности. Постоји велики притисак јавности, мислим да ме то штити, бар за сада“, рекао је Обрадовић за Шпигл у телефонском интервјуу.

Афера Крушик је само један од многих сличних случајева, казао је Обрадовић за Шпигл.

„Многе компаније раде слично. Бројни бескрупулозни војници Вучићеве Српске напредне странке (СНС) стичу енормно богатство на тај начин и на штету грађана Србије“, навео је Обрадовић.

Према Обрадовићу, наводи Шпигл, механизам је углавном исти – приватне компаније које припадају политичарима и званичницима СНС-а или су блиске њима делују као посредници државних компанија. Оне добијају производе по веома ниским ценама, а препродају их по високој цени.

Шпигл наводи и да Обрадовића зову „српски Асанж“, да неки медији у Србији пореде његов случај са случајем америчког узбуњивача Едварда Сноудена, а да га људи који учествују на скуповима подршке зову „херојем“.

(Бета)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]