четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > "Спектејтор": Грчка криза коштаће Кристин Лагард функције директора ММФ-а?
Хроника

"Спектејтор": Грчка криза коштаће Кристин Лагард функције директора ММФ-а?

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 05. јул 2015.

Кристин Лагард није покренула грчку кризу, али ће је она можда коштати функције директора Међународног монетарног фонда (ММФ), пише британски лист Спектејтор.

Бројни економисти оптужују Кристин Лагард да је дуго игнорисала програм отписа грчког дуга, као и мишљење аналитичара да је потребно наћи заједнички језик са Европском комисијом и Европском централном банком.

Као бивша француска министарка финансија, Лагард је дозволила да је европска политичка агенда, очување евра по сваку цену, одврати од поштовања принципа ММФ-а, што повећава шансе да она не буде поново именована на функцију директора фонда када њен мандат истекне идуће године, наводи лист.

Након што је “наследила” грчку главобољу од претходника Доминика Строс-Кана 2011, Кристин Лагард заузимала је чврст став, али је тренутно на мети оптужби да занемарује прописе ММФ-а, као и мишљење економиста из Фонда да би се уклапала у калупе које кроје европске институције.

За разлику од “комшије” из Вашингтона, Светске банке, која је под доминантним утицајем Вашингтона, ММФ је виђен као “европски играч”, наводи Спектејтор.

Ако неуспех “тројке” кредитора да постигну споразум са Грчком доведе до отписа грчког дуга ММФ-у тешког 24 милијарде евра, државе сиромашније од Грчке имаће отежан приступ финансирању у будућности, а шансе да Лагард остане на челу Фонда након идуће године испариће. Могуће је чак да за новог директора не буде именован Европљанин, што је пракса од формирања ММФ-а 1946, наводи лист.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер