четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Специјални суд у Београду потврдио ослобађајућу пресуду Предрагу Бубалу и осталим оптуженима за злоупотребе приликом продаје Луке Београд
Хроника

Специјални суд у Београду потврдио ослобађајућу пресуду Предрагу Бубалу и осталим оптуженима за злоупотребе приликом продаје Луке Београд

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 10. јануар 2020.

 Специјални суд у Београду потврдио је ослобађајућу пресуду бившем министру привреде и приватизације Србије Предрагу Бубалу и осталим оптуженима за злоупотребе приликом продаје Луке Београд. Уколико Тужилаштво уложи жалбу, предмет ће поново разматрати Апелациони суд, који ће и донети коначну пресуду о овом случају.

Реч је о поновљеном суђењу Бубалу и осталима оптуженим за злоупотребе приликом продаје пакета државних акција у Луци Београд предузећу "Ворлдфин" из Луксембруга 2005. године.

Апелациони суд у Београду је у априлу 2019. године укинуо прву пресуду којом су Бубало и остали ослобођени оптужбе.

Апелациони суд је укинуо прву ослобађајућу пресуду, јер је, како је тада саопштио, усвојио жалбу тужиоца за организовани криминал и навео да му је "нејасан и неприхватљив" закључак првостепеног суда да нема кривичне одговорности одговорних лица Агенције за приватизацију и Акцијског фонда у случају Луке Београд, па да нема ни одговорности Бубала.

Како пише у оптужници, Бубало и други оптужени омогућили су да компанија "Wорлдфин С.А." из Луксембурга 2005. године купи државни пакет акција предузећа Лука Београд по цени знатно нижој од тржишне. У то време крајњи власници ове луксембуршке фирме били су бизнисмени Милан Беко и Мирослав Мишковић, пише у оптужници.

Акције Луке Београд продате су по цени од 800 динара, док је реална вредност акције износила 1.450 динара. Наводи се да су оптужени тако прибавили корист компанији "Wорлдфин С.А." од 14 милиона евра за колико је оштећен буџет Републике Србије.

Приватизација Луке Београд једна је од 24 спорне приватизације. Бившем министру Бубалу судило се јер као ресорни министар није учинио ништа да спречи да се акције продају, иако је знао да је цена далеко испод тржишне. Он, како пише у оптужници, није наложио контролу рада Агенције за приватизацију и Акцијског фонда, нити је упозорио на уочене неправилности.

Бубало је био министар у Влади Војислава Коштунице, а ухапшен је у јуну 2013. Суђење је почело средином наредне године, а он је негирао све оптужбе.

Поред Бубала, због кривичног дела злоупотреба службеног положаја судило се и извршним директорима Агенције за приватизацију Миодрагу Ђорђевићу и Горану Мрђи, директору Центра за тржžиште капитала Алексеју Мисаиловићу, директору Акцијског фонда Александру Грачанцу и директорки Сектора за анализу, припрему и организацију продаје у Акцијском фонду Јасмини Драгутиновић.

Судило се и бившој директорки Привредног друштва "Лука Београд" АД Мирослави Дробац и бившем финансијском директору тог привредног друштва Душану Косовцу.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер