уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Шпански суд наредио хапшење каталонске политичарке Ане Габријел пошто се није појавила на саслушању
Хроника

Шпански суд наредио хапшење каталонске политичарке Ане Габријел пошто се није појавила на саслушању

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 22. фебруар 2018.

Шпански суд је наредио хапшење каталонске сепаратистичке политичарке Ане Габријел, ако се врати у Шпанију из Швајцарске, где се склонила како би избегла судску истрагу.

Судија Пабло Љарена издао је налог за хапшење Ане Габријел, лидерке мале антикапиталистичке странке Кандидатура народног јединства (ЦУП), пошто се она данас није појавила пред Врховним судом Шпаније на саслушању поводом њене улоге у активностима око проглашења каталонске независности.

Габријел, посланица каталонског парламента до његовог распуштања крајем октобра, раније је рекла да ће игнорисати позив судије, јер сматра да је истрага против ње политички мотивисана. Њени адвокати наводе да то суђење не може да се сматра поштеним.

У интервјуу швајцарској телевизији, објављеном у уторак, она је казала да ће затражити азил у Швајцарској, ако шпанске власти затраже њену екстрадицију.

Шпански јавни тужилац је тражио издавање међународног налога за њено хапшење, али је судија издао налог за хапшење само у случају њеног повратка у Шпанију.

Та одлука је уследила пошто су швајцарске власти упозориле да за њену екстрадицију нема довољно правних основа.

Ана Габријел је једна од шест каталонских политичара који избегавају судску истрагу и покушавају да скрену пажњу на каталонски конфликт склањањем у велике европске градове.

Бивши каталонски лидер Карлес Пућдемон и четири члана његове владе побегли су у Белгију у октобру, неколико дана пошто је већина посланика каталонског парламента противзаконито усвојила декларацију независности.

Врховни суд Шпаније истражује да ли више од 20 особа треба да буде оптужено за побуну, подстицање на побуну и проневеру, за шта је предвиђена вишедеценијска затворска казна.

(Бета, АП)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер