Хроника

Шпанија: Сукоб полиције и демонстраната у Барселони, протести у још три града - Ђирони, Тарагони и Леиди; Демонстранти носили заставе Каталоније, гађали полицајце бенгалским ватрама и узвикивали "Улице ће увек бити наше"

Штампа
среда, 16. октобар 2019.

Неколико хиљада заговорника независности Каталоније сукобило се у уторак увече у Барселони са полицијом испред зграде у којој су канцеларије централне владе Шпаније, а протести се одржавају у још три каталонска града - Ђирони, Тарагони и Леиди.

Полиција је у Барселони поставила металне баријере, али су их демонстранти, с маскама на лицима, уклонили, па је кордон полиције са штитовима, опремом за растурање демонстрација и пендрецима блокирао прилаз згради.

Демонстранти узвикују пароле "Улице ће увек бити наше", "На њих, на њих" и "Живела слободна земља", носе заставе којима симболично исказују независност Каталоније, а на полицајце бацају лименке, боце и бенгалске ватре. Демонстранти су полицију називали "окупационим снагама" тражећи од њих да напусте Каталонију.

Поред Барселоне, Ђироне, Тарагоне и Љеиде, протести су одржани и у мањим градовима широм те северне покрајне.

Скупове су организовале две активистичке групе, "АНЦ" и "Омниум", чији су лидери Ђорди Санчес и Ђорди Кушар такође осуђени на девет година затвора.

Полиција је протерала демонстранте од зграде представништва Владе Шпаније у Барселони, али су се протести проширили и на суседне улице. Демонстранти преврћу и пале контејнере, картоне и смеће како би блокирали пут припадницима полиције. Због тога је на улицама направљен зид пламена. На снимку који се појавио на друштвеним мрежама се види како полиција прво посматра демонстранте како пале ватру. Након неког времена, полицајци су протрчали кроз ватру према демонстрантима. Они су користили пендреке и гумене метке. Масовни протести почели су синоћ испред зграде шпанске владе у Барселони, Тарагони, Ђирони и Лериди. Након што се већина демонстраната разишла, почели су сукоби с полицијом.

"Ђордији", како их популарно називају, провели су пре суђења у притвору скоро две године, што је изазвало бес код многих Каталонаца.

Бивши каталонски председник Карлес Пућдемон придружио се десетинама људи испред Европске комисије како би Каталонцима пружили подршку.

Пућдемон је рекао да им је потребна "подршка европских демократа".

"Ова криза угрожава европску демократију и њен квалитет. Ово није каталонски, регионални или шпански проблем", рекао је.

Најмање 170 људи је јуче повређено у окршају каталонских сепаратиста и полиције код аеродрома у Барселони. Три особе су ухапшене, а међу повређенима је 40 полицајаца.

Шпанска влада је последњих дана послала полицијска појачања и упозорила да неће презати од ванредних мера да осигура безбедност, укључујући суспензију аутономије те области, као што је урађено у октобру 2017. после покушаја сецесије.

(Бета, АП)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]