субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Шпанија: Почело суђење против дванаест каталонских сепаратиста због њихове улоге у покушају сецесије 2017. године
Хроника

Шпанија: Почело суђење против дванаест каталонских сепаратиста због њихове улоге у покушају сецесије 2017. године

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 13. јун 2019.

После четири месеца саслушања, историјско суђење против дванаест каталонских сепаратиста због њихове улоге у покушају сецесије 2017. године, почело је у Шпанији, где ће суд донети политички осетљиву одлуку.

Некадашњим члановима каталонске владе, бившем председнику регионалног парламента или лидерима независних удружења, свима сепаратистима, суди се јер су 1. октобра 2017. организовали референдум о самоопредељењу, који је забрањен законом.

Истог месеца је декларација о независности изгласана од стране каталонског парламента.

Девет је у притвору више од годину дана.

На стотине сведока - укључујући бившег премијера Маријана Рахоја - саслушац́е Врховни суд, највиши у Шпанији чија се пресуда очекује у јесен и на коју се не може уложити жалба.

Оптужени су вец́ планирали да уложе жалбу Европском суду за људска права.

Бивши потпредседник Каталоније Ориол Јункуерас који је у затвору од новембра 2017. године, био је главни оптуженик у одсуству бившег регионалног председника Карлеса Пућдемона који је од прогона био побегао у Белгију. Њему прети 25 година затвора.

"Гласање (...) и одбрана републике не могу бити кривично дело", рекао је он пре почетка суђења. "Најбоље за све, за Каталонију, за Шпанију, за Европу, јесте да се то питање врати на политичко поље", додао је он, позивајуц́и на "дијалог" о решавању каталонске кризе.

"Да ли верујете да ће Каталонци престати да се боре за своје право на самоопредељење због одлуке суда? Убеђен сам да неће", рекао је други оптужени, Жорди Цуикарт.

"Урадиц́емо то поново", рекао је каталонски председник Куим Тора новинарима о покушају сецесије.

У Барселони је неколико хиљада сепаратиста вечерас показало солидарност са ухапшенима које називају "политичким затвореницима".

Тужилаштво није оклевало да догађаје из 2017. опише као "државни удар".

С друге стране, правници су подељени о том питању, док је одбрана одбацила оптужбу за побуну, рекавши да је насиље ;на дан референдума готово искључиво дошло од полиције.

За адвокате сепаратиста, они су у најгорем случају криви за непослушност, ситно кривично дело.

Дијаметрално супротни ставови обе стране одражавају једнако поларизовану расправу изван Врховног суда.

Више од годину и по дана након покушаја сецесије, Каталонијом још владају сепаратисти и она је дубоко подељена, док каталонско питање остаје у средишту националне политичке дебате Шпаније.

Социјалиста Педро Санчес, шеф шпанске владе који је започео преговоре са странкама да би се вратио на власт, тежи да се ослободи подршке каталонских сепаратиста. Они су му од почетка суђења учинили живот немогуц́им, што је посебно убрзало сазивање парламентарних избора у априлу због одбијања да се одобри државни буџет.

За политичког аналитичара Жосепа Рамонеду "прилично је хипотетички да шпанске и каталонске владе могу да започну дијалог" јер сепаратисти устрајно позивају на референдум о самоопредељењу, за који Мадрид не жели да чује.

И "каква год казна била, покрет за независност ц́е је протумачити као упориште за поновни покушај мобилизације", рекао је Ориол Бартомеус, професор политичких наука на Аутономном универзитету у Барселони.

(Бета, АФП)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер