уторак, 16. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Шпанија: Косовска декларација о независности противна међународном праву
Хроника

Шпанија: Косовска декларација о независности противна међународном праву

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 08. децембар 2009.

ХАГ – Шпанија је пред Међународним судом правде оценила да је једнострана декларација о независности Косова у супротности са међународним правом зато што је њом прекршена Резолуција 1244 Савета безбедности УН.

„Једнострана декларација о независности Косова не може бити у складу са међународним правом зато што нарушава принцип територијалног интегритета и суверенитета Србије, који је уклесан у резолуцију 1244 Савета безбености УН”, рекла је правна заступница Шпаније Консепсион Ескобар Хернандез.

Хернандез је нагласила да „усвајајући Резолуцију 1244, Савет безбедности није гласао у корист независности Косова, нити да тадашња СР Југославија изгуби суверенитет над покрајином. Напротив”.

Резолуција 1244. донела је „мудру равнотежу између интереса обе стране” и два основна принципа – територијални интегритет и суверенитет СРЈ и право Албанаца да се самоопределе кроз органе самоуправе и аутономије, нагласила је Хернандезова.

„Будући статус Косова, по резолуцији, морао је бити исход политичког процеса, односно споразума обе стране”, рекла је она.

„Шпанија сматра да је Резолуција 1244. и даље на снази, а да је политички процес за тражење решења још у току, док Савет безбедности не донесе другачију одлуку”, подвукла је заступница Шпаније.

„Може се закључити само да се, у одсуству одлуке Савета безбедности УН, преговори о Косову морају наставити”, рекла је Хернандезова.

Она је упозорила да једнострани акти једне стране не могу бити „споразум” који је предвидела Резолуција 1244.

„О решењу се морају договорити обе стране и мора га подржати Савет безбедности УН”, истакла је представница Шпаније.

По речима заступнице Шпаније, једнострана сецесија је недозвољена по међународном праву, осим у случају колонија.

Такву оцену, она је цитирала и из извештаја Европске уније о прошлогодишњем сукобу Грузије и Русије.

Истичући да Шпанија придаје велику важност заштити људских и мањинских права, Хернандез је, међутим, одбацила тврдњу да репресија над косовским Албанцима током деведесетих оправдава једнострану сецесију.

„Став је Шпаније да је то питање решено резолуцијом Савета безбедности УН који је Албанцима омогућио широку самоуправу”, рекла је Хернандез.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер