среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Шпанија: Хиљаде људи из пет каталонских градова на маршу ка Барселони, са циљем да дођу до петка за када је најављен генерални штрајк и масовне демонстрације; Породице са децом, стари и млади носе транспаренте „Слобода за политичке затворенике“
Хроника

Шпанија: Хиљаде људи из пет каталонских градова на маршу ка Барселони, са циљем да дођу до петка за када је најављен генерални штрајк и масовне демонстрације; Породице са децом, стари и млади носе транспаренте „Слобода за политичке затворенике“

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 17. октобар 2019.

Хиљаде људи кренуло је из пет каталонских градова са циљем да дођу до Барселоне до петка за када је најављен дан генералног штрајка и масовних демонстрација због осуде девет каталонских сепаратистичких лидера на казне затвора од девет до 13 година због учешћа у покушају проглашавања независности Каталоније од Шпаније 2017. године.

Из пет градова ка Барселони кренуле су породице са децом, стари и млади, а они носе транспаренте са натписом „Слобода за политичке затворенике“.

 Шеф каталонске владе Ким Тора придружио се једном од маршева рекавши да жели да буде поред уз народ.

„Ови мирни маршеви који се дешавају широм земље (Каталоније) најбољи су одговор каталонског народа на пресуду суда“, рекао је Тора.

Тора, иначе један од вођа сепаратистичког покрета у Каталонији, није критиковао насиље на улицама, иако су то учинили остали политичари, чак и поједини који су за независност.

Мирни протести постали су насилни у Барселони и другим градовима после пресуде у понедељак. Полиција из Барселоне саопштила је да је синоћ било 40.000 демонстраната.

Према подацима Министарства унутрашњих послова, 29 особа је ухапшено у провинцији Барселоне, 14 у Тарагони и осам у Лериди.

У синоћњем насиљу повређена су 72 регионална и национална полицајаца, од којих неки имају преломе, навело је Министарство.

Окршаји су такође били у Ђирони, Тарагони и Лериди где су као у Барселони сепаратистичка удружења позвала на демонстрације испред зграда владе. У центру Барселоне је због чишћења остатака спаљених барилада и смећа успорен саобраћај.

Истраживања показују да је 7.5 милиона становника Каталоније отприлике подједнако подељено на оне који су за независност провинције и оне који су за њен останак у Шпанији.

Врховни суд је у понедељак осудио девет од 12 каталонских политичара присталица сецесије, на казне од девет до 13 година затвора због улоге коју су имали у покушају одвајања Каталоније од Шпаније 2017. године, предвођени бившим каталонским председником Карлесом Пућдемоном.

Истовремено издат је и европски налог за хапшење Пућдемона.

Он је оценио да пресуда на укупно 100 година затвора представља нечувену казну.

„Укупно 100 година затвора… време је да се реагује као никада до сада. За будућност наших синова и кћерки. За демократију. За Европу. За Каталонију“, написао је Пућдемон на Твитеру.

Он, иначе, од неуспелог покушаја сецесије живи у Белгији, а суд у Немачкој одбио је да га испоручи када је привремено боравио у тој земљи у јулу прошле године, након чега је Шпанија повукла налог за хапшење. Он се терети за побуну и злоупотребу јавних средстава, исто за шта је девет политичара добило затворске казне.

Подсетимо, Каталонски парламент прогласио је 27. октобра 2017. године независност од Шпаније. За независност је гласало 70 од 135 посланика, 10 је било против, док су два листића била празна. Шпанска влада је затим званично преузела директну контролу над Каталонијом и распустила сепаратистичку регионалну владу.

Потом је Уставни суд Шпаније прогласио референдум правно неважећим.

(Бета, Инсајдер)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер