Početna strana > Hronika > SP u fudbalu Rusija 2018: Francuska u finalu Mundijala savladavši Belgiju sa 1:0

utorak, 10. jul 2018.

Reprezentacija Francuske prvi je finalista Svetskog prvenstva u Rusiji pošto je u polufinalu savladala Belgiju sa 1:0. Protivnik u finalu biće im bolji iz susreta Engleske i Hrvatske, koji se igra u sredu od 20.00 časova.

Francuska je prvi finalista Svetskog prvenstva, pošto je u 90 minuta uspela da nadigra veoma kvalitetnog rivala, selekciju Belgije.

Uprkos samo jednom golu, navijači na stadionu "Krestovski", ali i oni širom sveta mogli su da uživaju u borbi dve veoma taktički i fizički kvalitetne ekipe.

Prvo poluvreme proteklo je bez golova, a u obe selekcije istekli su se odlični golmani Loris i Kurtoa.

Treneri Martinez i Dešam u drugom poluvremenu su otvorili karte i pokušali da slome otpor rivala.

Veoma raspoložen u celom meču, a pogotovo u drugom delu utakmice bio je Kilijan Mbape, koji je pravio očiglednu razliku na terenu.

Uprkos velikom broju prilika iz igre na obe strane, gol je pao iz prekida, kada je Grizman u 51. minutu pronašao Umtitija, koji je glavom zatresao mrežu Belgije.

Od tog momenta, "crveni đavoli" su zaigrali znatno ofanzivnije, u igru su ušli Karasko, Mertens i Bačuaji sa namerom da u većem broju Belgija zapreti golu Lorisa, ali je veoma disciplinovana odbrana Francuske uspela da odbije brojne nalete.

U poslednjim minutima Francuzi su propustili dve prilike da postignu drugi gol i reše svako pitanje pobednika, ali uprkos tome nije bilo promene rezultata.

Francuska se plasirala u finale Mundijala, a protivnik će im biti pobednik sutrašnjeg meča Engleska – Hrvatska.

Ovako je protekla utakmica:

21.54 – Kraj meča, Francuska je pobedila sa 1:0 i plasirala se u finale Svetskog prvenstva.

21.38 – Belgija nastavlja da preti, Vicel šutira snažno sa distance, Loris dobro postavljen boksuje tu loptu.

21.22 – Mertens je ušao u igru i pravi probleme Francuzima, odlično je centrirao ka Felainiju, koji glavom loptu šalje pored gola.

21.26 – Veoma razigrani Mbape u drugom poluvremenu pravi razliku na terenu.

21.08 – GOOOL! Francuska vodi sa 1:0 od 51. minuta, strelac je Umtiti. Grizman je izveo korner, odlično je reagovao na prvoj stativi defanzivac "trikolora".

21.03 – Nastavljen je meč.

20.47 – Prvo poluvreme završeno je bez golova.

20.39 – Najbolju šansu na meču propušta Pavar, nakon odlične asistencije Mbapea, njegov udarac brani Kurtoa.

20.21 – Fantastična odbrana Lorisa, nakon kornera Belgije pokušao je Alderveild.

20.19 – Po dva odlična udarca na obe strane, Matuidijev šut brani Kurtoa, dok šut Azara, nakon kontakta sa defanzivcem Francuske završava preko gola.

20.15 – Prva ozbiljnija situacija dogodila se pred golom Lorisa, Azar je iskosa sa ivice šesnaesterca šutirao, ali pored gola.

20.10 – Deset minuta igre proteklo je u Sankt Peterburgu, igra se dinamično, sa dosta kratkih dodavanja, nešto opasniji su Belgijanci koji su u dva navrata uspeli da stvore višak na boku i upute centaršut, ali su Francuzi bili dobro postavljeni u odbrani.

20.00 – Počeo je meč na stadionu "Krestovski".

19.15 - Navijači obe ekipe zauzimaju svoja mesta na tribinama

19.00 – Poznati su sastavi za večerašnji duel.

O prvom finalisti Svetskog prvenstva u Rusiji odlučivaće dve ekipe koje su, objektivno, najviše pokazale na šampionatu - Francuska i Belgija. Koji će od dva ubojita napada odneti prevagu u Sankt Peterburgu videćemo večeras.

"Trikolori" i "Crveni đavoli" u Rusiji od početka igraju odlično i podižu formu kako turnir ulazi u završnu fazu. Zanimljivo da je ovo duel ekipa koje su izbacile tradicionalno najveće južnoameričke favorite - Argentinu i Brazil.

Ekipa Didijea Dešama je posle dve pobede i jednog remija u grupi, u fantastičnom meču savladala "gaučose" sa 4:3. Tu je francuski tim pokazao svu svoju ofanzivnu snagu i najavio da je kadar da ponovo ode do samog kraja velikog takmičenja, nakon poraza u finalu EP pre dve godine.

Kasnije je, rutinski reklo bi se, savladan Urugvaj (2:1), ali put do finala vodi protiv veoma teškog rivala iz komšiluka.

Taj rival je fenomenalni sastav Belgije, koji je osim umalo kobnog meča sa Japanom u osmini finala i gola u nadoknadi za prolaz (Čadli za 3:2), u svim ostalim mečevima igrao izuzetno dobro, pametno, strpljivo i, što je najvažnije, efikasno.

Usledila je velika pobeda nad Brazilom (2:1), koja je vinula tim Roberta Martineza (ali i Tjerija Anrija) u polufinale i borbu za boginju.

Fudbaleri oba tima dobro će razumeti jedni druge kada u utorak uveče budu igrali utakmicu polufinala svetskog prvenstva u fudbalu.

Igrači obe ekipe govore francuski jezik. A na kom god jeziku da objašnjavate igru ovih timova mogu se koristiti samo superlativi.

I reprezentacija Francuske i reprezentacija Belgije igraju vrhunski fudbal, i možda najatraktivniji na turniru u Rusiji.

Francuzi pokušavaju da urade ono što su njihovi zemljaci učinili 1998. godine kada su osvojili titulu prvaka sveta a Belgija da prebaci učinak svojih prethodnika koji su 1986. igrali polufinale na šampionatu.

Potpuno je neizvesno ko bi mogao da dobije ovu utakmicu, pogotovo jer je napad i jedne i druge ekipe bolji deo tima.

Uostalom Mbape, Azar, De Brujne, Grizman, Lukaku... su oduševili do sada na turniru.

BBC: Kristijano Ronaldo je novi igrač Juventusa

Ovoga puta je stvarno gotovo - Kristijano Ronaldo je novi igrač Juventusa.

Mnogobrojni mediji danima već posao između Real Madrida i Juventusa proglašavaju za završenu stvar. Sada je među njima i BBC.

Real Madrid potvrdio je ovu vest.

Na 438 utakmica Ronaldo je za Real postigao 451 gol. Ukupno je sa kraljevskim klubom osvojio 16 titula, od toga četiri u Ligi šampiona.

Četiri puta je tokom tog perioda bio najbolji igrač sveta i za to dobijao Zlatnu loptu.

"Real Madrid će uvek biti tvoja kuća", kažu iz Reala.

"Real Madrid danas želi da izrazi zahvalnost igraču koji je toliko puta dokazao da je najbolji na svetu koji je branio naše boje u jednom od najsjanijih perioda u istoriji našeg kluba ali i istoriji fudbala. Pored svih osvojenih trofeja, svih nagrada i trijumfa postignutih na terenu za ovih devet godina, Kristijano Ronaldo je uvek bio primer predanog rada, posvećenosti, odgovornosti, talenta i želje za napretkom", stoji u Realovom saopštenju.

U utorak su se stvari dodatno "zakuvale" vešću da je Andrea Anjeli predsednik Juventusa otputovao u Grčku gde na odmoru boravi i Portugalac.

Kako prenose svetski mediji, dogovor dva kluba je postignut i Kristijano Ronaldo će za 105 miliona evra obući crno - beli dres.

Ronaldo će u Juventusu zarađivati 30 miliona evra godišnje i biće daleko plaćeniji od svih svojih novih saigrača.

Nakon devet godina na Santijago Bernabeu Ronaldo će postati igrač šampiona Italije i biće to rekordni transfer tima iz Torina.

Meksiko: Održan „Nejmarov izazov“ - takmičenje u "valjanju" po terenu.

Često padanje Nejmara i dugo valjanje po terenu je nešto što je razljutilo navijače.

Sada je to postalo pravi hit po društvenim mrežama, pa se iz dana u dan pojavljuju nove šale na njegov račun.

Jedna od njih je u Meksiku gde su ljudi pravili kolutove.