среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Соња Лихт: Сложили смо се да су и Приштина и Београд подједнако криви за ситуацију на прелазима
Хроника

Соња Лихт: Сложили смо се да су и Приштина и Београд подједнако криви за ситуацију на прелазима

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 21. август 2011.

Београд - На вечери са замеником помоћника америчке државне секретарке за Европу и Евроазију Филипом Рикером, представници цивилног друштва, међу којима сам била и ја, износили су своје виђење актуелних проблема који оптерећују Србију, али и цео регион.

Рикер је пажљиво слушао наша мишљења и бележио их, и није много говорио - наводи за Данас Соња Лихт, председница Београдског фонда за политичку изузетност. Филип Рикер, који је почетком августа на функцији практично првог човека у Стејт департменту за простор бивше Југославије „наследио“ Томаса Кантримена, имао је ових дана регионалну мини-турнеју. У Београду је разговарао с више државних званичника, као и с представницима цивилног друштва.

Какав закључак је могуће извести о ономе што следи у решавању кризе са Косовом?

- Да се процес дијалога Београда и Приштине мора што пре наставити, односно да се обе стране морају вратити за преговарачки сто.

Најављено је да ће се дијалог наставити 2. септембра, и то, чини се, није предмет спора, већ ситуација на прелазима с Косовом?

- Мораћу да вас разочарам, јер о конкретним догађајима није било речи. Говорило се о европској перспективи региона у начелу.

Да ли је Рикер говорио о ставовима Америке, које изнео након посете Приштини, да се тамошњим властима мора омогућити надлежност на територији целог Косова, па и севера?

- Не, не. Као што сам рекла, он није пуно говорио, већ је слушао наше ставове о готово свим проблемима који оптерећују наше друштво. Оно о чему је причао с нашим државним званичницима није испоставио као теме за нас. Имам утисак да је њему била потребна шира слика ситуације од оне коју је добио од представника власти.

Није било речи, дакле, ни о инцидентима који су избили на прелазима?

- Сложили смо се само да су обе стране за то криве подједнако. Приштина, јер је то покренула, а Београд јер је насео, или је можда неко хтео да дијалог буде заустављен.

Ако сте се сложили с Рикером да су обе стране криве подједнако, како онда тумачити његову изјаву о томе да Косово мора да спроведе власт на северу и контролише прелазе?

- Нисмо о томе пуно причали, као што сам рекла. Пуно тема је покренуто, Косово је било само једна од њих. Доста смо разговарали о медијској стратегији и борби против корупције, о проблемима младих и њиховој спремности за нове послове, о целој лепези проблема, који се, рецимо, тичу БиХ. Очигледно је било да су њега интересовала остала питања, дакле она о којима није било речи с државним званичницима Србије.

Шта сте разговарали о БиХ?

- Ми смо поменули БиХ, морам да признам. Истакли смо да је изузетно важно да се настави процес отпочет Дејтонским мировним споразумом, а то значи да јачају и државне институције и да расте процес поверења између ентитета. Он је свестан да је Србија одиграла конструктивну улогу у региону.

(Данас)

 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер