петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Сомбор: Покренута "алва" - српски "биткоин" - прва криптовалута у овом делу Европе
Хроника

Сомбор: Покренута "алва" - српски "биткоин" - прва криптовалута у овом делу Европе

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 03. децембар 2017.

Док у Србији највиши износ дневних животних трошкова просечно иде до неколико стотина динара, у свету је увелико у оптицају валута, која је за већину грађана Србије мисаона именица. Њена јединична вредност је недавно прешла 11 000 долара.

Реч је о биткоину, електронској алтернативној или криптовалути, каквих у свету има чак – неколико хиљада.

Недавно је у Сомбору такође покренут систем електронске алтернативне валуте, једини у овом делу Евопе, под називом алва. Осмислио га је Никола Шарић, лекар из Станишића код Сомбора. Има много скромнији циљ, како каже, превладати врло изражен неодстатак новца у Србији.

“Покушавамо да истовремено направимо мрежу за редистрибуцију половних добара и мрежу за стимулацију предузетника, пре свега у области производње хране“, каже Шарић за Радио Слободна Европа.

Ради се о интернет тржишту роба и услуга који се електронски плаћају у алвама. У суштини, реч је о договору неке заједнице или групе људи о томе како ће трговати.

„У овом систему постоји трансапрентна листа трансакција која је свим учесницима, односно члановима система алва доступна. Такође сви се корисници региструју и на тај начин се онемогућавају било какве тајне трансакције ... Добра ствар код ове валуте је што валоризација иде од самих корисника, они практично одређују њену вредност", објашњава Никола Шарић.

"На таквом тржишту се (ре)валоризују у складу са понудом и потражњом робе у услуге", наставља Шарић.

"Тако имамо у понуди апарате, уметничке предмете, храну, али рецимо и услуге лекара, физиотерапеута, часове језика ...У идеалним условима на овај начин бисмо практично могли и дуг да валоризујемо, што би били значајни бенефити за државу“, каже он.

Идеја о паралелном валутном систему постоји откако и новац.

„Данас у ери развоја интернета и нових технологија ови алтернативни валутни системи се врло лако успостављају. Већ десетак година на глобалном плану се развијају валуте који су сада постале веома озбиљан `новац`, а његова вредност на тржишту превазилази капитал појединих држава“, појашњава саговорник РСЕ.

Никола Шарић истиче да законски основ алве и свих алтернативних валутних система почива у ствари на идеји слободе.

„Да ли држава може ово да забрани? Теоретски да, а практично то је веома дискутабилно. Дешава се сада да у неким државама желе да забране једни од најјачих светских виртуелних валута. Но, ја мислим да је најлогичније да држава простудира шта смо ми и какав ефекат оваква алтернативна валута може имати на друшто и стандард људи“, наводи Шарић.

Ипак, велики проблем је што је за многе информатичка технологија и даље непозната територија тако да овакви пројекти у конзервативним срединама споро пуштају корење. Но, иако је све ово виртуелно, и за многе по тој логици и нестварно, чињеница је да је електронска валута врло извесна будућност.

Шта је биткоин?

Реч је о најпознатијој алтернативној валути у свету. Његов творац је Сатоши Накамото, што је у ствари псеудоним компјутерског стручњака или групе стручњака који су поставили алгоритамске програме на интернету за стицање биткоина.

Рачунарске операције којима се долази до биткоина су изузетно сложене и скупе, што и чини да је вредност једног биткоина сада достигла неколико хиљада долара. У већини земаља је конвертибилан, а постоје чак и јавни аутомати за његову конверзију.

(Радио Слободна Европа)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер