петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Софија Мандић: Нисам антиваксер, али друштво је отишло у екстреме и ми имамо право да знамо да ли су вакцине безбедне
Хроника

Софија Мандић: Нисам антиваксер, али друштво је отишло у екстреме и ми имамо право да знамо да ли су вакцине безбедне

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 19. јануар 2021.

На сајту Агенције за лекове пише да је одобрена само Фајзерова вакцина и то са две дозволе, од којих је једна привремена, а једна условна на 12 месеци, док за кинеску и руску вакцину нема никаквих информација, каже за Н1 Софија Мандић из Центра за правосудна истраживања. Она истиче да није антиваксер, али да је проблем што смо се у претходних годину дана "предозирали дезинформацијама и лажима" и да би поштено било да неко изађе и каже: "Људи, бирате између два ризика".

„Смета ми што смо уверавани од јавних власти да бирамо између болести и једне савршено безбедне вакцине односно лека, а чини ми се да то баш није тако једноставно“, нагласила је Мандић.

Она је истакла да говори са правног становишта, али и личног као грађанке и да мисли да је добро што вакцина јесте препоручена, будући да је у једном тренутку „владала блага паника“ на тему принудне вакцинације која у домаћем правном систему није могућа.

Јако је добро, додаје, да грађани сами могу да донесу одлуку да ли ће се вакцинисати, али и да јој се чини да је сав терет преваљен на нас грађане пошто би за доношење праве одлуке морали да имамо потребне информације. „Здравље није нешто што налазимо на путу и може да се купи“, рекла је Мандић и додала да нема довољно информација, као и да имамо опречне информације на ту тему.

Објаснила је да људи који покушавају да утврде која је вакцина безбедна на сајту Агенције за лекове имају само информацију да је одобрена Фајзер вакцина и то двема различитим дозволама, а нема ни трага ни гласа о другим вакцинама, ни у кинеској, ни у руској.

Указујући на чињеницу да су медији ти који саопште да је вакцина добила дозволу, додаје да на сајту агенције није успела да пронађе, ако тражите по произвођачу, у реду вакцина које су добиле дозволу.

Додала је и да је информација да је одобрена Фајзерова вакцина објављена четири дана касније од дана када је премијерка примила прву дозу те вакцине.

„Чини ми се да само медији саопштавају која је вакцина одобрена а која није. Чини ми се и да се примањем вакцина, дочекивањем на аеродромима, врши притисак на Агенцију за лекове. То ми не улива поверење и није добро“, истиче Мандићева.

Објаснила је и да су од две дозволе које су објављене за Фајзерову вакцину, једна привремена и друга условна – на 12 месеци. Привремена се, каже, издаје, само у случају катарстрофа и епидемија. „Мислим да је то поштено да се каже грађанима, видим да лекари говоре да су вакцине ефикасне и безбедне, али поштено би било да се каже да се даје привремена дозвола“.

У другој врсти дозволе, која је условна на 12 месеци, речено је произвођачу – „ми ћемо користити вакцину али под овим условима“, каже Мандић и додаје да је постављено шест услова које произвођач треба да достави најкасније до марта 2023.

„Поштено би било да лекари кажу који си у то додатни услови ако ми треба да проценимо ризик по здравље, да објасне који су то услови“, нагласила је.

Каже и да закључује да ова вакцина није добила дозволу попут вакцина којима се иначе вакцинишемо против других заразних болести и да се оне добијају на пет година и ниједна од њих нема ни условну ни привремену дозволу.

„Очигледно је да су за добијање дозволе редовног карактера пред произвођача стављени услови, а да нам то нико не саопштава“, додаје Софија Мандић.

Говорила је и о одустајању од оперативног плана Батута за вакцинацију по категоријама и преласку на план масовне вакцинације.

„Што се тиче оперативног плана, прочитала сам га и било је јасно да су њим као приоритет били предвиђени медицински радници, њих 140.000 у првој фази а да смо врло брзо, када их је примило око 9.000, када је председница Владе то рекла, прешли на алтернативни план масовне вакцинације. То је остало неразјашњено зашто. У оперативном плану стоји да ће медицински радници приоритено бити вакцинисани из разумљивих разлога, а били смо далеко испод тог броја када нам је речено да се прелази на масовну вакцинацију. Очигледно је да плана озбиљног нема, да се најављују вакцинације различитих група од данас до сутра“, рекла је Мадић.

Она је оценила да би Институт Батут, а и влада требало да објасне зашто се не ради по плану који су они израдили и зашто смо прешли на други план.

Мандић је казала и да се пријавила за вакцинацију на сајту еУправе, али да још није донела коначну одлуку о томе. Нагласила је да није против вакцинације као што су многи коментарисали из њених текстова на „Пешчанику“ и додала да је примила све редовне вакцине до сада.

„Две редовне вакцине сам примила и спремна сам да примим сваку следећу која је безбедна. Друштво је отишло у екстреме и ми имамо право да знамо да ли су вакцине безбедне “, рекла је Мандић и додала да имајући у виду све што је могла да прочита, мисли да ће још мало причекати.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер