уторак, 16. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Соботка: Због непризнања Косова од стране пет чланица ЕУ, неопходан специјални статус или специјално правило; Дачић: Решење косовског проблема је у компромису, а не у неком новом рату
Хроника

Соботка: Због непризнања Косова од стране пет чланица ЕУ, неопходан специјални статус или специјално правило; Дачић: Решење косовског проблема је у компромису, а не у неком новом рату

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 13. јун 2021.

 Решење косовског проблема је у компромису, а не у неком новом рату, истакао је председник Народне скупштине Србије Ивица Дачић.

Дачић је, у заједничком интервјуу са председником аустријског парламента Волфгангом Соботком, за агенцију АПА причао о детаљима везаним са дијалог Београда и Приштине.

Дачић је оптужио Приштину за опструкцију дијалога, као и непоштовање постигнутих договора, а према наводима АПА, он је индиректно предложио мохгућу поделу јужне српске покрајине.

Он је подсетио да Србија нема пун суверенитет над Косовом, али и да влада у Приштини нема пун суверенитет над свим деловима Косова.

„Српски делови Косова не признају такозвану државу Косово“, рекао је он.

У дискусији о могућим решењима за етничке конфликте на Балкану, према АПА, Србија је отворена за усаглашене промене граница.

„Ако све стране постигну договор о томе, зашто би то био проблем?“, упитао је Дачић. Такође је критиковао „нон пејпер“ из Словеније, рекавши да нема потребе за било каквим мистериозним нон пејперима.

Дачић је затражио да сви изнесу свој став и очекивања јавно, и додао да сви у Европи добро познају српски став. Дачић и Соботка су се изјаснили за очување БиХ, али су остовремено изразили забринутост због тензија међу тамошњим народима.

„Ако Хрвати, Срби и муслимани нису успели да живе заједно у Југославији, каква је перспектива заједничког живота у БиХ, која је мала Југославија“, упитао је Дачић.

Он је замолио за разумевање босанских Срба, указујући да су протигв централистичке БИХ, јер би тада били мањина.

„Срби виде у томе стварање доминације Бошњака и да ће онда живети у муслиманској држави у срцу Европе“, казао је Дачић.

Србија, додаје, стоји иза Дејтонског споразума и сматра да нема друго боље решење. Каже да је Србија за очување БиХ, изузев ако се тамошњи народи не одлуче за нешто друго. Одлуку, додаје с тим у вези, морају донети заједно сва три народа.

Соботка је рекао да би промена граница на Балкану могла донети додатне проблеме.

„Али ако све стране то прихвате Аустрија би с тим могла да живи“, подвукао је он.

Одлучујуће је да се странама остави слобода да саме регулишу своје структуре, додао је Соботка, и пренео како није тако оптимистичан за БиХ, јер уочава удаљавање етничких заједница.

Према његовим речима тамо се још увек „осећа“ конфликт и потребно је времена за зацељење рана. Подсетио је да је и Аустрија за савладавање своје историје требала много времена. Што се тиче договора Београда и Приштине Соботка је уверенији да је могућ.

Два председника парламента нису желела да кажу на који начин се косовски проблем мора решити до приступања у ЕУ.

Соботка је рекао да је неопходна спремност на дијалог и да се онда мора доћи до решења. Рекао је, поводом непризнања Приштине од стране пет чланица ЕУ, да је неопходан „специјални статус, или специјално правило“.

„Европа није на страни Београда нити Приштине, већ на страни доброг дијалога“, поручио је он.

Соботка и Дачић подвукли су значај европске интеграције за решење конфликата у региону.

„Под кровом ЕУ је то лакше савладати“, сматра Соботка, а Дачић је Унију окарактерисао средством за смирење за регион.

„Раније су народи на Западном Балкану живели заједно под идејом југословенства и комунистичких идола, а сада би на њено место могла ступити идеологија заједништва у ЕУ“, рекао је Дачић.

Када је реч о предстојећем летњем одмору Соботка је изразио уверење да ће он за грађане српског порекла бити могућ, јер је у Србији велики број грађана већ имунизован.

Дачић је, с тим у вези, изразио наду да ће границе Аустрије ускоро бити отворене за имунизоване из Србије.

Ми смо на путу потпуне имунизације и надамо се да ћемо моћи ограничења у потпуности укинути“, рекао је Дачић. Соботка и Дачић разговарали су о међусобном признавању сертификата о вакцинацији.

Дачић је с тим у вези подсетио да је ЕУ прихватила само четири вакцине које је Европска агенција за лекове (ЕМА) одобрила.

Соботка је навео да кинески Синофарм има одобрење Светске здравствене организације, као и да је Аустрија отворена и према руској вакцини Спутњик В.

„Ми би дозволили одмах и Спутњик, али чекамо на одлуку ЕМА“, додао је он.

Дачић је пренео да је Србија започела производњу Спутњик В вакцине, тако да се више не ради само о руском цепиву.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер