четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Снежана Маловић: Архив Хашког трибунала да остане у УН
Хроника

Снежана Маловић: Архив Хашког трибунала да остане у УН

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 05. фебруар 2010.

БАЊАЛУКА – Министарка правде Србије Снежана Маловић сматра да ради признања квалитетног рада Хашког трибунала, као дела система Уједињених нација, архив Трибунала треба да остане у поседу УН, а да ли ће то бити у Њујорку или Хагу мање је важно.

Министарка Маловић је у интервјуу Гласу Српске рекла да верује да ће о овом питању бити врло лако постићи договор.

„Важно је да правосудни системи у региону имају приступ овим документима, који ће им омогућити да имају бољи увид у предмете које раде”, казала је Маловићка, која ће 23. и 24. фебруара у Хагу учествовати у раду међународне конференције о наслеђу Хашког трибунала.

„Верујем да ће ова веома важна конференција утицати на бољи и свеобухватнији увид у претходни и постојећи рад Трибунала у Хагу. Такав увид требало би да допринесе непристрасној и адекватној анализи улоге и значаја ове институције за цео регион”, рекла је она.

Српска министарка истиче да је ова конференција важна за жртве као и за све заједнице и народе у бившој Југославији, посебно у контексту помирења, изградње мира и трајне стабилности у региону.

„Очекујем да ће бити покренута нужна питања у вези са суђењима за ратне злочине пред националним судовима. Подсетићу да је Србија у овој сфери направила најзначајније искораке у региону и рад нашег Тужилаштва за ратне злочине и Већа за ратне злочине високо је вреднован и поштован у целокупној међународној јавности”, рекла је Маловићка.

Коментаришући потписивање важних докумената за рад и правосуђе Србије и БиХ, који ће бити потписани 26. фебруара у Београду, она је рекла да ће тиме бити омогућено ефикасније извршавање кривичних пресуда између две земље, што је до сада било лимитирано висином казне и сагласношћу осуђеног лица.

„Потписивањем овог уговора укинута је сагласност тако да ће лица која су пребегла из једне у другу државу бити присиљена да у држави у којој нађу уточиште издрже изречену казну затвора. Другим уговором биће унапређена укупна међународна правна помоћ у кривичним и грађанским стварима”, истакла је министарка Маловић.

Што се тиче истарага о ратним злочинима у предметима „Тузланска колона” и „Добровољачка улица”, Маловићка је рекла да је „процена наших правосудних институција” да се не дозволи уступање гоњења правосудним органима БиХ у случају „Тузланска колона”, као и у случају „Добровољачка улица”, за који је Тужилаштво БиХ обуставило истрагу.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер