четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Словенија: У склопу прославе Дана државности, странка Јанеза Јанше поставила билборде на којим је слика "војника ЈНА са подигнутим рукама у знак предаје"
Хроника

Словенија: У склопу прославе Дана државности, странка Јанеза Јанше поставила билборде на којим је слика "војника ЈНА са подигнутим рукама у знак предаје"

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 14. јун 2019.

 ЉУБЉАНА - Словенија ускоро слави Дан државности, а политичка партија Словеначка демократска странка (СДС), чији је лидер бивши премијер Јанез Јанша, одлучила је да тај празник обележи и бизарном честитком Словенцима коју су им упутили путем билборда, на којем је војник ЈНА са подигнутим рукама у знак предаје.

Овим потезом СДС је изазвала велику буру у јавности када су се на друштвеним мрежама појавиле фотографије билборда, уз текст:"25. јун, честитамо Дан државности. СДС". Према наводима, спорни билборд се налази у Љубљани, пише Блиц.

Распад СФР Југославије и увод у рат који је однео на стотине хиљада живота, започео је референдумом који је одржан 23. децембра 1990. године у Словенији. Завршетак гласања донео је резултате у којима се чак 95 одсто Словенаца одлучило да гласа за самосталност. Ти резултати су створили Основне уставне повеље о суверенитету и независности Републике Словеније 25. јуна 1991. године и на тај начин је једнострано озваничена независност те земље.

Два дана касније, јединице ЈНА су биле решене да по цену рата не дозволе такав епилог и разбијање СФР Југославије, па је 27. јуна 1991. године дошло до сукоба снага ЈНА и новоформиране словеначке територијалне одбране, на чијем челу су се налазили Јанез Јанша и Игор Бачвар. Сукоб који је трајао десетак дана, однео је више од 60 живота војника, док је рањено више од 300, а на крају је резултирао повлачењем војске, подсетио је Блиц.

Са неколико месеци разлике, на сличан корак су се одлучили и Хрвати који су на референдуму одржаном 19. маја 1991. године са 94.7 одсто гласова такође донели одлуку да се одвоје из федерације, а званично проглашење Социјалистичке републике Хрватске од стране Сабора, догодило се 8. октобра исте године.

Након тога, дошло је до сукоба између Срба, Хрвата и Босанаца који су ескалирали све до коначног закључења мира Дејтонским споразумом који је потписан у Паризу 14. децембра 1995. године.

Због свега наведеног, на друштвеним мрежама су потез Јанеза Јанше окрактерисали као неукусан и неумесан.

(Танјуг-Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер