субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Словеначко "Дело": Србија ће морати да се одлучи између НАТО и Русије, српски званичници ближи НАТО него што то показују у јавности
Хроника

Словеначко "Дело": Србија ће морати да се одлучи између НАТО и Русије, српски званичници ближи НАТО него што то показују у јавности

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 03. децембар 2019.

 Лјубљана -- Србија ће морати да се одлучи између НАТО и Русије, пише словеначки лист "Дело" у коментару о значају откривања обавештајне афере у Србији.

Лист оцењује да ће "шпијунски скандал", у који је укључен и руски агент, имати дубље политичке последице у Србији и да су односи две земље у већем проблему него што се чини, преноси СТА.

"Упркос покушајима релативизовања скандала, постоји сумња у искреност руске подршке, коју очекује већи део српске јавности", тврди се у "Делу" у коментару под називом "Трговање малигним руским утицајем".

Лист даље наводи да би у игри могло да буде неповерење Москве у то колико је чврст став Србије о војној неутралности и сумња да су највиши српски званичници ближи НАТО него што то показују у јавности.

"Заговорници таквог сценарија ослањају се на напоре проруских посланика да се угради војна неутралност у устав. То се наводи да је циљ Кремља у покушају да спречи Београд да потајно флертује са НАТО", тврди се у "Деуо".

Упозорава се и да би, у случају да је "шпијунски скандал" организован у Београду, то могло да означи почетак удаљавања Србије од Русије.

Лист сматра да руски председник Владимир Путин има важније сфере интереса од Балкана и блокирања НАТО и тврди да би се Русија одрекла Балкана, без борбе, у корист америчког спонзорства, ако САД и ЕУ омогуће Москви да легализује "анексију Крима и југоисточне Украјине".

У "Делу" се закључује да је мало вероватно да ће Србија заувек моћи да следи своју војну неуталност.

"Нјена геостратешка позиција захтева да се она или придружи Русији или НАТО и да престане да прихвата бескрајно флертовање с једнима или другима", наводи "Дело".

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер