среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Словачка: Цела влада поднела оставку због кризе настале након убиства новинара; нови мандатар Петер Пелегрини
Хроника

Словачка: Цела влада поднела оставку због кризе настале након убиства новинара; нови мандатар Петер Пелегрини

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 15. март 2018.

Лидер владајуће социјалистичке странке Словачке, СМЕР, Роберт Фицо и цела влада су данас поднели оставке због дубоке кризе и демонстрација после убиства истраживачког новинара који је писао о повезаности Фица с италијанском мафијом.

Председник Словачке Андреј Киска је прихватио оставку и мандат да састави владу са истим коалиционим партнерима Словачком народном странком и партијом словачких Мађара Мост-Хид, поверио вицепремијеру за инвестиције и дигитализацију у Фицовој влади, 42-годишњем Петеру Пелегринију.

Пелегрини је шефу државе донео потписе 79 од 150 посланика Скупштине Словачке који су подржали одлуку коалиционих партнера да би се избегли превремени избори, те да нова коалициона влада, само а другим министрима и на челу са Пелегринијем остане до истека мандата 2020. године.

Пелегрини, економиста и бизнисмен из Банске Бистрице у Фицовој влади је био вицепремијер за инвестиције и дигитализацију, 2015. и 2016. године био је председник парламента, а пре тога министар просвете науке и спорта.

Спада међу јавности прихватљивија лица странке СМЕР, социјалисте којима и опозиција признаје дадржи реч. У садашњој кризи један је од ретких званичника СМЕР-а који није прихватио Фицову теорију завере да је амерички финансијер и филантроп Џорџ Сорос финансирао и испровоцирао протесте да би срушио СМЕР с власти.

За Киску и лидера странака владајуће коалиције Пелегрини је прихватљив и стога што је протесте десетина хиљада Словака, највеће од Плишане револуције, оценио као демократско право да изразе став.

Пелегрини има и коректнији однос према новинарима него званичници Фицових социјалиста. Фицо годинама одбија да одговара на питања новинара ако га критикују, а повремено их вређа.

Први својеврсним референдум о Пелегринију као премијеру биће протести заказани за петак, пошто су организатори саопштили да није довољно да оде Фицо и његови министри, већ захтевају ванредне изборе.

Невладине организације и 140 уметника и личности објавили су данас апел "Желимо поново да верујемо држави" затраживши од Пелегринија и будуће владе да због убиства новинара смене шефа полиције и специјалног тужиоца.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер