субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Слободна Европа: БиХ без резолуције о Сребреници
Хроника

Слободна Европа: БиХ без резолуције о Сребреници

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 15. јануар 2010.

Парламент Босне и Херцеговине, и поред многобројних предлога, никада није усвојио Резолуцију о Сребреници нити ће то, по свему судећи, ускоро учинити, па ће тако, уколико Србија усвоји Резолуцију, БиХ остати једина земља која није усвојила резолуцију о геноциду који се догодио на њеној територији.

Разлог опструкција је политичке природе и углавном јој се противе заступници из Републике Српске (РС) који, иако свесни пресуде Међународног суда правде (МСП), не негирају геноцид, али резолуцију ће прихватити само уколико се односи на све страдале током рата у БиХ.

Однос према сребреничком геноциду унутар БиХ не треба никога да чуди, сматра председник Хелсиншког одбора РС Бранко Тодоровић.

"Врх власти у РС недавно је негирао и неке друге злочине који су почињени над цивилним становништвом, где је очигледна одговорност официра Војске РС. Према томе, то негирање је наставак политичке идеологије, која се може видети и у многим другим проблемима који су у овом тренутку у БиХ и те како уочљиви."

Неспремност да се суочимо с истином о најтежим злочинима у БиХ представља једну врло озбиљну препреку даљој интеграцији бх. друштва и нормализацији односа, каже Тодоровић за Слободну Европу.

Премијер РС Милорад Додик, уједно и председник Савеза независних социјалдемократа чијих заступника у Парламенту БиХ има највише из овог ентитета и који су гласали против ранијих предлога резолуција, каже како не спори судски утврђене чињенице, али подржава само ону резолуцију која би обухватила све злочине током рата у БиХ.

"Наравно да се у Сребреници десио злочин који је Међународни суд оценио као локални геноцид и ми не споримо ту оцену. Ми смо то наравно примили к знању и прихватамо ту врсту квалификације, не споримо Сребреницу као место највећег концентрисаног злочина, али у овој земљи је било и других злочина", истиче Додик.

Директор Истраживачко-документационог центра из Сарајева Мирсад Токач истиче да ставови попут Додикових само показују подељеност БиХ, но усвајање Резолуције је императив.

"Злочин геноцида је злочин свих злочина. Било шта кад би се упоређивало с тим злочином значило би релативизирати тај злочин", оценио је он.

Нажалост, додао је, није у питању само Додик и његове опструкције. Ради се о низу других политичара, чак и оних који припадају народу који је био жртва геноцида, који нису смогли снаге да ту резолуцију уведу у парламент и да се она усвоји по сваку цену.

И тако би Босна и Херцеговина могла доћи у ситуацију да највећи злочин у Европи осуде сви, укључујући и оне одговорне за неспречавање геноцида, изузев државе на чијој је територији геноцид почињен, закључује Слободна Европа.

(Фонет)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер