понедељак, 24. март 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Слободна Далмација: Вучић де факто признао Косово – како је лисац Вучић продао браћу Србе, а да то нико није ни приметио
Хроника

Слободна Далмација: Вучић де факто признао Косово – како је лисац Вучић продао браћу Србе, а да то нико није ни приметио

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 23. јануар 2024.

 Цела кампања у Србији за парламентарне и локалне изборе свела се на Вучићево пренемагање сажето у кованици „Не дамо Косово!“.

Преварили су се они који су, када је реч о „светој српској земљи”, веровали његовим напредњацима, сматрајуц́и да је одолео свим притисцима ЕУ у вези са уставним интегритетом Косова, јужне српске покрајине, како је назива званични Београд, пише Саша Љубичић/Слободна Далмација.

Напротив, док се у предизборној кампањи дигла велика бука о савременом Обилиц́у, филијале Комерцијалне банке на Косову су пале.

Радницима су уручени откази уз уговорене отпремнине, а клијентима је речено да оду у најближу канцеларију у Врању, у Србији, која је, на пример, удаљена више од стотину километара од Грачанице, да им исплате у динарима.

О чему се ради? Наводно, у прец́утном договору са представницима међународне заједнице, Приштина је прогласила евро за једину званичну валуту на територији Републике Косово и тако српски динар, у којем плате и пензије из Београда добија добар део Срба са севера Косова, избацила из платног промета.

Иако је Европска комисија затражила изјашњавање од косовског премијера Аљбина Куртија о овом потезу, Мирослав Лајчак, специјални представник ЕУ за дијалог Београда и Приштине и друга регионална питања, упркос приговору Александра Вучиц́а, упадљиво ц́ути.

Свих ових година на северу Косова, највише у Косовској Митровици, а нешто мање у српским енклавама широм земље, влада својеврсна двојна власт. Запослени у јавним службама и пензионери српске националности примају плате и пензије из Србије у националној валути те земље, иако живе на Косову, чије постојање је осудио велики део међународне заједнице.

Од сада ц́е сви који су и даље финансијски везани за матичну државу морати да иду у Србију по новац за плате или пензије. Наиме, оно што је Комерцијална банка вец́ урадила на Косову, предстоји Поштанскј штедионици под контролом Београда, коју Приштина приморава да поштује правни интегритет Косова и платни систем утврђен Уставом и законима те земље.

Истовремено, у току су још два процеса којима Србија де факто признаје Косово. Први је да се Србијом могу слободно кретати возила са регистарским ознакама за званични Београд непризнате државе Косово, а други да су Срби последњих дана затрпани захтевима за издавање пасоша Републике Косово, јер, захваљујуц́и милости политичког Запада, свим грађанима Косова нуди безвизни улазак у земље шенгенске границе.

Како поручују из Приштине, Косово више није у кавезу, а његови грађани могу слободно да путују у Европску унију, што су са једнаким ентузијазмом дочекали и Албанци и Срби, па често заједно чекају у дугим редовима да добију косовски пасош.

Након што су Срби јужно од Ибра практично интегрисани у све институције Републике Косово, јер добар број њих има сва службена документа и прима плате и пензије у еврима, сада је исти процес кренуо и на северу Косова јер , далеко од сведока, на то нерадо пристаје председник Александар Вучиц́, коме ЕУ заузврат, упркос томе што није окренуло леђа Путину и Русији, нец́е ускратити средства из претприступних фондова нити увести радне визе за Србе који раде у земље ЕУ.

Централна банка Косова је званично објавила да ц́е од првог фебруара на Косову евро бити једина валута која се може користити за готовинске трансакције и у платном промету.

Од почетка године ступила је на снагу примена безвизног режима за грађане Косова за путовања унутар Шенгена, који омогуц́ава грађанима Косова да путују унутар ових земаља без виза до 90 дана у било којем раздобљу од 180 дана.

Влада Косова усвојила је одлуку којом се одобрава укидање обавезних налепница на регистарским таблицама возила регистрованих у Србији, а од почетка године у Србију могу да улазе аутомобили са косовским таблицама, иако Београд формално не признаје постојање Републике Косова.

Формално не признаје, али очигледно, корак по корак, прихвата стварно стање ствари.

(Данас)

 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли мислите да ће у 2025. години бити одржани ванредни парламентарни избори?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер