четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Слободан Самарџић: Косово је услов свих услова за приступање ЕУ
Хроника

Слободан Самарџић: Косово је услов свих услова за приступање ЕУ

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 30. март 2012.

БЕОГРАД - Србија може да буде боља или лошија у испуњавању Копенхашких критеријума за приступање Европској унији (ЕУ), али је признање независности Косова "услов свих услова", изјавио је данас потпредседник Демократске странке Србије (ДСС) Слободан Самарџић, са чим се није сагласио шеф делегације ЕУ у Србији Венсан Дежер.

Самарџић је на округлом столу "Одлука о кандидатури: политичке и економске последице" указао да ЕУ није оно што је била пре 10 или 15 година, не жели да се више шири, због чега су се промениле перспективе чланства Србије.

Због тога би Србија можда требало да преиспита Споразум о стабилизацији и придруживању, рекао је Самарџић, јер уколико не постане чланица ЕУ у догледно време, део споразума о слободној трговини би могао да уруши привреду Србије.

Говорећи о Косову, Самарџић је рекао да је то "услов над условима" за Србију и да је признање независности било услов за споразум о стабилизацији, за кандидатуру и за чланство у ЕУ.

Самарџић је рекао да су у случају Србије Копенхашки критеријуми у другом плану, а посебно су важни политчки критеријуми везани за Косово.

Дежер је рекао да нико од Србије не тражи одрицање од територије у процесу интеграција, али је нагласио да се проблем Косова не може занемарити или замрзнути.

Не можемо игнорисати или се правити да проблем не постоји. ЕУ не жели да намеће решење, већ жели да се две стране договоре, због чега и посредује у дијалогу Београда и Приштине, рекао је Дежер.

Дежер је изразио наду да ће се доћи до решења за питање Косова пре него што Србија постане чланица ЕУ, указујући да може бити касно ако се чека чланство да би се решило ово питање.

Министар економије и регионалног развоја Небојша Ћирић реаговао је на Самарџићево излагање да економија Србије трпи због примене Споразума о стабилизацији и придруживању.

Ћирић је рекао да су од јануара 2009. године до новембра 2011. године, од примене овог споразума, европски извозници имали корист од укидања царина од 423 милиона евра, док су српски извозници, због неплаћања царина, имали корист од 1,395 милијарду евра.

Министар пољопривреде Душан Петровић рекао је да Србија има добре капацитете у производњи хране и не би требало да има страх од конкуренције.

Процес либерализације царина на храну иде најспорије, оценио је Петровић и истакао да је тако било и са другим државама.

Петровић је навео и да је Србија прошле године извезла пољоприовредно-прехрамбених производа у износу од 2,7 милијарди долара, 2010. године око 2,2 милијарде, а 2009. године око 1,7 милијарди долара.

(Фонет)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер