среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Слободан Самарџић: ЕУ ће покушати да до фебруара или марта натера Србију да призна Косово
Хроника

Слободан Самарџић: ЕУ ће покушати да до фебруара или марта натера Србију да призна Косово

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 12. децембар 2011.

Европска унија ће период до фебруара или марта искористити да Србију натера да дефинитивно призна независност Косова у замену за кандидатуру, због чега је потребно зауставити цео тај процес, изјавио је потпредседник Демократске странке Србије Слободан Самарџић.

Самарџић је рекао да је учињено већ доста корака ка признању државности Косова, али је оценио да ће до следеће одлуке о кандидатури утицајне земље Уније покушати да натерају Србију да укине барикаде и институције на северу покрајине, спроведе све договорено у дијалогу са Приштином и прихвати равноправно учешће Косова у регионалним организацијама.

Самарџић је оценио да Србија, због тога, треба да одустане од целог процеса јер кандидатура не носи финансијске бенефиције, као пре три или четири године, али и због тога што је кандидатура сада "вечита чекаоница" услед тога што Унија, због својих проблема, тренутно није заинтересована да се даље шири.

"Тема Србије не постоји на агенди Европске уније, сем у оној мери у којој треба контролисати политичке елите у Србији", рекао је Самарџић и додао да би Србија, ако прихвати све зарад добијања кандидатуре, ушла у Унију као "крња држава".

Потпредседник ДСС-а је оценио да, након негативне одлуке Европског савета, треба да буде постављено и питање одговорности Владе. "Када је Влада Србије толико инсистирала на европској политици, када јој због Европске уније нису били свети ни национални интереси, када је непрестано говорила да ЕУ нема алтернативу и када није добијен ни тај мали степеник на путу ка пуноправном чланству, мора се поставити и питање одговорности", рекао је он.

Према његовој оцени, крајње је време да се покрене парламентарна расправа о том питању јер није у реду да се о тако важним питањима одлучује, како се изразио, "иза зидина Председништва и Владе Србије".

Самарџић је додао да Србија сада треба да се окрене себи, помогне Србима на Косову и на све начине покуша да целу причу о статусу Косова и Метохије пребаци на Савет безбедности УН.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер