петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Слободан Самарџић: Дијалог с Приштином штетан за државне интересе Србије
Хроника

Слободан Самарџић: Дијалог с Приштином штетан за државне интересе Србије

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 27. септембар 2010.

Београд - Потпредседник Демократске странке Србије и бивши министар за Косово и Метохију Слободан Самарџић сматра да предстојећи дијалог с Приштином „Србији није потребан“ и да је „штетан за њене државне интересе“ јер је његов основни циљ и садржај успостављање добросуседских односа са лажном државом Косово. Учествујући у Данасовој дебати „Црвене линије српске политике“, Самарџић критикује актуелну власт у Србији због политике коју води према КиМ и изражава чуђење што „званични Београд до сада није и сам поднео захтев за пријем Косова у УН“.

Којим темама би требало да буде посвећен предстојећи дијалог Београда и Приштине, и да ли би и ко требало да посредује, и под чијим окриљем?

- Овај дијалог је Србији непотребан и штетан је за њене државне интересе, јер је његов основни циљ и садржај успостављање добросуседских односа са лажном државом Косово. Такозвана животна питања за грађане, то јест Србе на Косову само је љуштура у коју треба завити фактичко признавање Косова од стране Србије.

Како би требало решити „седење за истим столом“ представника Београда и Приштине у регионалним организацијама, имајући у виду да косовски званичници не желе да буду заступљени као „Косово/Унмик“?

- У томе и јесте проблем, што је Београд себе довео у позицију да решава сва питања која се не допадају „косовским званичницима. Уместо да нешто што они „не желе” буде њихов проблем, то постаје проблем Београда, а ми се преко оваквих питања као нормалних на то полако навикавамо.

Под којим условима би Србија могла да прихвати улазак Косова у Савет Европе и ОЕБС?

- Не схватам зашто би Србија уопште о томе лупала главу. Ако, пак, неко мисли да је то реалност, односно нужност, зашто уопште поставља такво питање.

Шта би Београд требало да учини уколико Приштина поднесе захтев за пријем у УН?

- Ако се мисли на званични Београд, онда ме чуди што до сада то није и сам урадио, наиме поднео захтев за пријем Косова у УН. Можда чека иницијативу ЛДП? Хоћу да кажем следеће: да се Београд до сада веродостојно супротстављао независности Косова, нико не би ни размишљао о могућности да ова лажна држава буде чланица УН.

У случају поделе Косова, где би Србија требало да повуче границу?

- На међународној граници са Албанијом.

Да ли Београд треба да подржи улазак Срба у косовске институције на предстојећим парламентарним изборима на Косову 2011?

- Колико ми је познато, предстојећи парламентарни избори на Косову треба да се одрже 2012. године, када и у целој Србији. Једино ће на њима Срби ући у косовске покрајинске институције. Све остало би било чисто насиље над демократијом, на пример као у досадашњим изборима за органе лажне државе Косово. Надам се да нисте мислили на то.

Аутор: Ј. Тасић

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер