петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Слободан Петровић: Ушли бисмо у Тачијеву владу
Хроника

Слободан Петровић: Ушли бисмо у Тачијеву владу

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 01. фебруар 2011.

Грачаница, Београд - Потпуно је нормално да Самостална либерална странка уђе у нову владу Косова. Наши бирачи то од нас и очекују. Према још незваничним резултатима избора, ДПК Хашима Тачија је добила највише гласова и може се очекивати да ће он и повести преговоре о будућој влади. Рат је прошао, ратних вођа на Косову више нема, сада постоје лидери који су свој легитимитет освојили на изборима, и то је најважнији критеријум - оцењује у разговору за Данас председник СЛС Слободан Петровић.

Постоје најаве да ће косовска влада бити формирана до половине фебруара. Да ли улазите у владу Хашима Тачија?

- Извесно је да пре половине фебруара није могуће формирати владу, чак постоје индиције да ће то бити и у марту. У то време отприлике очекујемо коначне изборне резултате и конституисање новог сазива Скупштине Косова. Све странке које учествују на изборима раде то да би победиле и биле у влади. Наша СЛС је са својим програмом добила убедљиво највећи број гласова унутар српске заједнице и најнормалније је да буде део будуће владе. Уосталом, бирачи то од нас и очекују, јер су и гласали за нас да би ми, затим, својим учешћем у власти испунили све оно сто смо им и обећали, пре свега, сигурну и бољу будућност.

Да ли сте се видели с Тачијем у скорије време и да ли сте разговарали о саставу будуће владе?

- Како све косовске институције, па и влада у оставци, и даље функционишу, наравно да се виђам с њим, али, као што сам већ рекао, преговори о новој влади још нису почели.

Шеф Међународне цивилне канцеларије на Косову Питер Фејт и многи други представници међународне заједнице изјавили су да будућу косовску владу не би требало да формирају појединци који су под истрагом. Како то коментаришете?

- Ниједну владу на свету не могу да формирају људи који су под званичном истрагом. То је једини коментар који имам.

Како коментаришете ставове да је време да и на Косову ратне лидере замене цивилни?

- За нас постоје лидери који су свој легитимитет освојили на изборима и то је најважнији критеријум за лидера. Рат је, хвала богу, прошао, и мислим да зато можемо да кажемо да ратних лидера више и нема. С друге стране, свако време има своја правила и захтева прилагођавање, па тако верујем и да за све који још могу да мисле да су у рату, у косовској, нити у било којој другој политици, неће имати места. То је, просто, захтев времена, не мој. Косово, као и читав регион, гради цивилно, демократско друштво, и мислим да већина политичких субјеката управо то и жели.

Шта планирате да за интерес грађана Косова урадите приликом традиционалног молитвеног доручка код председника Барака Обаме?

- Ово је већ трећи позив који добијам од председника САД да присуствујем традиционалном молитвеном доручку и то доживљавам као резултат свега што је СЛС урадила у протеклих пет година постојања. Молитвени доручак је прилика да неформално разговарате с најважнијим представницима међународне заједнице. То је само једна од активности која, укратко, спада у опис посла свакога ко озбиљно мисли да се бави политиком. Планирам да обавим низ састанака с људима из америчке администрације који се баве Балканом и посебно Косовом, и да промовишем изазове с којима се суочавамо.

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер