среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Слободан Хомен: Сви морају да сведоче, па и Војислав Коштуница
Хроника

Слободан Хомен: Сви морају да сведоче, па и Војислав Коштуница

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 21. март 2011.

Државни секретар министарства правде Слободан Хомен поручио је данас да сви који добију позив за сведочење треба да се одазову, а поготово они који би својим исказом могли да допринесу разјашњењу политичке позадине убиства премијера Зорана Ђинђића, па и Војислав Коштуница, као и сви други који су били у то време на кључним државним функцијама.

"Сви који добију позив треба да се одазову, а на крају крајева и морају", рекао је Хомен одговарајући на питање новинара после округлог стола "Интерполове потернице, докази и заштићени сведоци сарадници" који је организовала агенција Тањуг.

Према његовим речима, није ни добро ни поштено утицати на рад правосудних органа политизацијама, петицијама и јавним коментарисањем да је позив за сведочење политички прогон.

"Ако је неко позван да сведочи онда није реч о политичком прогону", поручио је Хомен, истичући да би њему била част и задовољство када би својим сазнањима могао да допринесе расветљавању убиства премијера Ђинђића.

На питање зашто се тек сада, осам година после убиства премијера покреће питање побуне Јединице за специјалне операције у новембру 2002. године и политичке позадине тог догађаја, Хомен је истакао да би "то било процесуирано да је било политичке воље".

"Политичке воље није било. Одређене политичке структуре су тражиле укидање Специјалног суда и друго", подсетио је државни секретар, и указао да је за поступање у компликованим предметима потребно да прође одређен временски период.

Према његовим речима, ова влада и врх правосуђа су апсолутно спремни да се расветли политичка позадина атентата на премијера Ђинђића и напоменуо да се у том процесу не сме руководити очекивањима јавности или политичким коментарима.

Он је истакао да ће на одговорност бити позвани они за које тужилаштво буде имало довољно доказа који су реални и мерљиви у смислу процесног законодавства.

Заменик републичког јавног тужиоца Ђорђе Остојић изјавио је да је побуна ЈСО већ истраживана у преткривичном поступку, али да није постала део процеса за убиство премијера јер та два догађаја нису могла да се повежу због политичких околности у времену после убиства Ђинђића.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер