петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Слободан Хомен: Повући међусобне тужбе за геноцид између Србије и Хрватске
Хроника

Слободан Хомен: Повући међусобне тужбе за геноцид између Србије и Хрватске

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 04. новембар 2011.

БЕОГРАД – Координатор Владе Србије за сарадњу са медијима Слободан Хомен изјавио је данас да би најбоље било да се међусобне тужбе Србије и Хрватске за геноцид повуку, али да ће уколико се то не догоди Србија бранити своје интересе.

Он је на конференцији за новинаре након седнице Владе Србије истакао да је став Владе Србије, који је више пута истакнут, да је најбоље повући тужбе, али да постоји свест да је за то потребна политичка воља обе стране.

„Истрајаћемо и даље на таквом ставу јер је то најбоље решење, а о конкретним потезима ће одлучивати наш тим који се тим питањем бави”, рекао је Хомен новинарима након седнице Владе Србије.

Он је додао да ће, уколико Хрватска не пристане на повлачење, Србија бранити своје интересе.

Србија ће  4. новембра, поднети Међународном суду правде допунске писане аргументе против Хрватске у спору у којем су две државе једна против друге поднеле тужбе за геноцид током сукоба у Хрватској 1991-95.

Хрватска је тужбу против тадашње СР Југославије поднела највишем суду УН у јулу 1999, а Србија је контра-тужбу суду доставила у јануару прошле године.

Власти у Загребу су крајем 2010. одговориле на контра-тужбу, а званични Београд има рок до 4. новембра да узврати на тај поднесак. Хрватска ће затим имати прилику да уложи још један писани одговор, а уколико стране не буду до тада одустале од тужби, главна усмена расправа могла би бити одржана 2013. године.

У обимном поднеску који ће у петак предати Међународном суду правде, Србија ће се, како сазнаје Бета, између осталог, позвати на пресуду којом је Хашки трибунал у априлу ове године осудио хрватског генерала Анту Готовину на 24 године затвора због прогона српског становништва из Книнске крајине, током и после операције Олуја 1995.

Према тој пресуди, тадашњи државни врх Хрватске, на челу са председником Фрањом Туђманом, учествовао је у удруженом злочиначком подухвату чији је циљ било трајно и насилно уклањање српских цивила са хрватске територије.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер