Početna strana > Hronika > Slobodan Antonić: Vlast i opozicija da se dogovore, da nam stranci ne određuju izborne uslove
Hronika

Slobodan Antonić: Vlast i opozicija da se dogovore, da nam stranci ne određuju izborne uslove

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 22. avgust 2019.

 BEOGRAD - Vlast bi mogla da bude velikodušnija i da opoziciji omogući mnogo više od onoga što sa pravom zahteva, izjavio je profesor Filozofskog fakulteta u Beogradu Slobodan Antonić i ocenio da je pozicija vlasti uverljiva i stabilna, pa ti ustupci ne bi trebalo da ugroze njen izborni uspeh.

U razgovoru za FoNet Antonić poručuje da je važno da se sukobi rešavaju političkim putem, na izborima, a ne na ulici.

"Ako imate opoziciju koja je nezadovoljna i koja neće da izađe na izbore, onda je to otvaranje prostora da sukobi počnu da se rešavaju na ulici, a to je najgore za jedno društvo", ukazuje ovaj sociolog.

On smatra i da su pregovori, na neki način, tek počeli i da ćemo prisustvovati različitim obrtima pre nego što se zaista donese odluka o tome da li će opozicija učestvovati na izborima i kakvi će uslovi biti na njima.

"Bojkot je mač sa dve oštrice. On može da dovede do toga da se poljulja legitimitet vlasti i da ona relativno skoro raspiše izbore, pod uslovima koje opozicija prihvati", navodi Antonić.

Dodaje da, sa druge strane, treba imati u vidu i bojkot referenduma u Makedoniji, kao i činjenicu da na mnoge parlamentarne ili predsedničke izbore u zapadnoj Evropi i Sjedinjenim Američkim Državama izlazi manje od 50 odsto birača, pa oni nisu nikada dovedeni u pitanje.

"Bojkot može da bude neuspešan ili da ga vlast ignoriše, pa opozicija mora tačno da proceni šta je ono što može da dobije pretnjom da neće izaći na izbore", poručuje Antonić, ali podseća i na reči Makijavelija da je pretnja uvek efikasnija od same upotrebe sile.

"Pretnja može da bude efikasna i u tom smislu razumem opoziciju koja nastoji da dobije što povoljnije izborne uslove, a sa druge strane se nadam da će vlast biti širokrogdija i da će pristati na ono što opozicija traži", rekao je Antonić.

On ukazuje i da su izbori suština demokratije, pa ako su "falični", ni demokratija nije dobra.

Dodaje i da postoje ozbiljne i objektivne primedbe na izborni proces i da se one ne odnose samo na medije, iako su oni u prvom planu.

"Problem je i birački spisak, kao i to da u izbornoj komisiji nema ravnoteže između vlasti i opozicije", navodi Antonić.

Podseća i na ozbiljne primedbe dela opozicije, Demokratske stanke i pokreta Dosta je bilo, koje su nakon prethodnih izbora tvrdile da je ukradeno 300.000 glasova.

"To je ogroman broj glasova i sve te činjenice moraju da budu uzete u obzir da bismo imali izborni proces koji i opozicija i vlast priznaju kao legitiman. Bez legitimnih izbora nemate ni legitimnu Skupštinu ni legitimnu Vladu", naglasio je Antonić.

On napminje i da su Srbija i institucije stalno pod monitoringom EU i drugih zemalja, pa ne treba zanemariti ni međunarodni faktor.

"Zato bi bilo bolje ako bi se naši akteri dogovorili na osnovu opšteg i njihovog sopstvenog interesa, da ne moraju stranci da nam određuju izborne uslove", zaključio je Antonić.

(Fonet)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner