среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Славиша Ристић у Скупштини: Ако је Косово "терористичка и квази држава", шта онда "Српска листа" тражи у тој влади; Ђорђе Вукадиновић: Србија јуче поново понижена на северу КиМ, Скупштина мора да се изјасни о дешавањима на Косову
Хроника

Славиша Ристић у Скупштини: Ако је Косово "терористичка и квази држава", шта онда "Српска листа" тражи у тој влади; Ђорђе Вукадиновић: Србија јуче поново понижена на северу КиМ, Скупштина мора да се изјасни о дешавањима на Косову

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 27. март 2018.

 Посланике у Скупштини Србије данас су највише интересовала дешавања на Косову после хапшења директора Канцеларије за Косово и Метохију Марка Ђурића и уласка специјалних снага у северни део Косовске Митровице, као и када ће бити заказана седница парламента поводом ситуације на Косову.

Посланик Народне странке Мирослав Алексић казао је на почетку рада у Скупштини Србије да су јучерашњи догађаји на Косову и Метохији разлог због којег председник државе и владе подносе оставку.

"Позивам вас да поднесете оставке, да известите поласнике у парламенту о плановима шта држава жели да ради на Косову", казао је Алексић.

Он је упитао и шта је план Владе Србије за даље поступање с озбиром на јучерашње догађаје на Косову и Метохији.

Алексић је упитао како ће бити заштићени грађани који живе на Косову и Метохији, а потом указао и да три месеца од убиства лидера Грађанске иницијативе СДП Оливера Ивановића нема резултата.

Он је казао да је Бриселски споразум штетан и да је "имплицирао трајне штетне последице".

"Натерали сте Србе да учествују у власти са Рамушом Харадинајем, власт на Косову је хапсила свог држављанина Марка Ђурића, а у тој власти седе Срби", казао је Алексић.

Он је питао и да ли се председник државе Александар Вучић тајно састао са председником Косова Хашимом Тачијем и да ли су том приликом разговарали о свему што се јуче догађало.

Посланица Нове странке Мариника Тепић питала је премијерку Србије Ану Брнабић шта је она јуче предузела после хапшења свог службеника Марка ђурића и да ли су се чланови Владе уопште састали тим поводом.

"Желим да чујем Ану Брнабић о томе шта је бити даљи потези Владе о тој теми, желим да чујем њу, а не (председника Србије Александра) Вучића, јер Ђурић је службеник Владе Србије", казала је Мариника Тепић.

Посланик Славиша Ристић упитао је чија је идеја била да да се скуп одржи у Косовској Митровици, иако је најављивано да ће Марко Ђурић бити ухапшен.

Он је упитао председника Србије Александара Вучића шта значи порука "Нико не сме да вас бије" и упитао да ако је Косово "тереористичка и квази држава", да ли онда Српска листа треба да буде у тој влади.

Ристић је истакао да је потребна расправа у Скупштни Србије о ситуацији на Косову и Метохији и шта може да се уради.

Шеф посланичке групе Двери Бошко Обрадовић тражио је одржавање седнице о дешавањима на Косову и Метохији, наводећи да је неприхватљиво да још није сазван ни скупштински одбор за Косово и Метохију.

"Причате о унутрашњем дијалогу, и као бринете о Косову и Метохији, па зашто онда нема на заседању на ту тему и зашто ђурић не дође овде да каже шта има него иде у нејасан подухват у Косовску Митровицу", рекао је Обрадовић и упитао која је одлука руководства после хапшења ђурића истичући да би требало раскинути Бриселски споразум и вратити преговоре у оквире УН.

Он је оценио да јучерашња догађања као фарсу и истакао да иза свега стоји договор Хашима Тачија и Александра Вучића да се усмери јавност на потписивање правно-обавезујућег споразума.

"Зашто се данас одричете КиМ када се нисмо одрекли у много тежим историјским околностима", упитао је Обрадовић.

Посланик Српске радикалне странке Александар Шешељ питао је када ће бити заказана седница парламента на којој би се расправљало и приступању Србије ОДКБ-у (Организација уговора о колективној безбедности) и шта су резултатаи бриселског дијалога Београда и Пирштине и Бриселског споразума с обзиром на јучерашња дешавања и улазак специјалних снага на север Косова.

Шеф посланичке групе Социјалистичке партије Србије Ђорђе Милићевић тражио је да се утврди кривична одговорност за све оне који су учествовали у отмици ђурића и казао даје јуче на Косову демонстрирано насиље.

Он је казао да СПС сматра да је председник Србије изашао са јасним ставом и јасном поруком и да је Србија показа како реагује озбиљна држава која жели да сачува мир и спречи дестабилизацију.

"Потребна је пре свега мудрост и хладна глава приликом доношења одлука, јер ово није дневно политичка тема већ питање које се тиче будућности Србије. Мирна и достојанствена рекација не значи да је Србија слаба и да се уплашила, значи да Србији уместо сукоба и насиља разговара да би имали будућност", оценио је Милићевић.

Посланик Народне сељачке странке Маријан Ристичевић питао је министра унутрашњих послова Србије и шефа БИА да ли је тачно да су у току 2007. и 2008. године, а на шта указују депеше Викиликса, Борис Тадић, Вук Јеремић и Борко Стефановић представницима амбасаде САД обећали да 2008. године неће реаговати на проглашење независности лажне државе Косово.

"Да ли је тачно да су им обећали да неће реговати 2008. године уколико Албанци прогласе независност, али уз услов да Борис Тадић буде изабран за председника Србије, односно да представници амбасаде САД и они који су владали САД убеде Албанце да независност прогласе тек после избора Тадића", питао је Ристичевић.

Посланица Демократске странке Гордана Чомић питала је министра унутрашњих послова Небојшу Стефановиућа и шефа БИА Братислава Гашића који је статус истраге убиства младића у кафићу "Панда" у Пећи, наводећи да нема података о кривцима за тај злоцин, али да "има пропаганде која у зависности од тога ко је ради има различиту интерпретацију".

Посланици су по постављању питања почели обједињену начелну расправу о просветним законима и о Предлогу закона о електронској управи.

Ђорђе Вукадиновић: Србија јуче поново понижена на северу КиМ; Скупштина мора да се изјасни о дешавањима на Косову

Ђорђе Вукадиновић из посланичке групе Нова Србија - Покрет за спас Србије изјавио је данас да се Скупштина Србија мора изјаснити о дешавањима на Косову и Метохији.

"Несхватљиво је да се 'земља тресе', да је јавност узнемирена, ванредно заседа Савез за националну безбедност, телевизије праве специјалне програме, а највиша институција функционише по принципу 'Село гори, Скупштина се чешља' ", рекао је Вукадиновић.

Вукадиновић је новинарима у парламенту рекао да је Србија понижена јуче када је у Косовској Митровици ухапшен директор Канцеларије за Косово и Метохију Марко Ђурић и акције специјалних јединица на северу Косова.

"Како је до јучерашњих догађаја дошло, зашто и коме то одговара су питања на која морамо добити одговор и легитимна су тема ванредне седнице Скупштине Србије која мора бити одржана", рекао је Вукадиновић и додао да то није напад само на једног човека или функционера Владе, већ "чин пониженња и линча представника Србије".

Он је казао да је недопустиво што скупштински Одбор за Косово и Метохији дуго није заседао као и то што се није у парламенту разматрала ни ситуација после убиства председника Грађанска иницијатива СДП Оливера Ивановића.

Вукадиновић је додао да је "несхватљиво и скандалозно" да се и после "те бруталне интервенције и инцидента са Марком Ђурићем" поставља питање евентуалног останка Српске листе у Влади Косова.

"Готово је невероватно да се та дилема поставља, уместо да су већ синоћ сви министри Српске листе и посланици поднели оставке. Тим пре што је ова Харадинајева влада изабрана њиховим гласовима, као што је и Хашим Тачи изабран за председника пре неку годину", рекао је Вукадиновић.

Посланик исте посланичке групе у парламенту Србија (Нова Србија-Покрет за спас Србије) Славиша Ристић, са Косова, рекао је да се није још десило да се представник једне државе као уловљена звер шета и спроводи у кавез кроз Приштину, ни за време Слободана Милошевића, ни Зорана Ђинђића ни Војислава Коштунице.

"Такву бруку још нисмо доживели и мислим да је време да ту расправу започнемо овде у парламенту и добијемо одговоре на још многа питања", рекао је Ристић.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер