Početna strana > Hronika > Slavica Đukić-Dejanović: Za SAD je pitanje Kosova rešeno
Hronika

Slavica Đukić-Dejanović: Za SAD je pitanje Kosova rešeno

PDF Štampa El. pošta
ponedeljak, 31. oktobar 2011.

Beograd - Sjedinjene Američke države nastaviće da pružaju podršku demokratskom putu Srbije i naporima za ulazak u Evropsku uniju, ali je za njih pitanje Kosova rešeno.

Ohrabruje, ipak što će grupa kongresmena, na čelu sa Denom Bartonom, predsednikom potkomiteta za Evropu i Evroaziju početkom novembra boraviti u regionu, što će, verujem, pomoći da se izbalansira odnos u dijalogu sa Prištinom - kaže u razgovoru za Danas Slavica Đukić Dejanović, predsednica Skupštine Srbije, nakon trodnevnog boravka u Vašingtonu, gde se susrela sa vodećim kongresmenima.

Da li vas je obeshrabrila činjenica da je za SAD pitanje Kosova završena stvar?

- Čula sam surovu istinu. To nije uvek prijatno, ali je i korisno, jer znate na čemu ste. Znate u startu stav sagovornika i možete prema njemu da uobličite svoje delovanje.

Pa ipak ste im rekli da Srbija neće priznati nezavisnost Kosova. Da li je neko od vaših sagovornika tražio priznanje?

- Niko od nas nije ni tražio da priznamo nezavisnost Kosova, ali kada im ponudite argumentaciju da i pet članica EU nije priznalo Kosovo, onda ta stvar postaje jasnija. Konkretno, moja poruka u razgovorima bila je da Srbiji ne pada na pamet da koristi bilo šta drugo do diplomatskih i političkih aktivnosti. Navela sam i da je naša ocena da smo mi u taj dijalog ušli vrlo iskreno, a da Priština nije. Tema koju sam ja pokrenula bila je i situacija na severu Kosova i u srpskim enklavama.

Kako komentarišu srpske barikade?

- Ima se utisak da oni baš nemaju mnogo informacija. Za njih je to jedna daleka priča, ali imaju potrebu da uzmu u obzir realnost koja nije ni crna, ni bela. Sam termin barikade oni nisu koristili.

Da li je bilo reči o podeli Kosova?

- Nije bilo reči o tome. Oni imaju svoj stav i ne verujem da će ga u skorijoj budućnosti menjati, ali smatram da je dobro razgovarati o svim predlozima, katalonskom, kiparskom, modelu razgraničenja, pa čak i razmeni teritorije.

Da li su SAD raspoložene da podrže pristupanje Srbije EU?

- Na osnovu komunikacija koje sam imala, podrška SAD je nesporna i oni žele da vide Srbiju u EU.

Koliko bi za vas bilo razočaravajuće ako Srbija ne dobije status kandidata?

- Prosto ne bih htela ni da poverujem u takvu mogućnost. No, sve što smo uradili na našem evropskom putu nama ne može da šteti, ali kad nešto radite očekujete i priznanje onih koji vas ocenjuju. Mi svoj posao nismo radili uzalud i nećemo odustati od evropskog puta.

Sve češće se čuje da ako ne dobijemo kandidaturu, neće nastupiti smak sveta. Da li se radi o nekom zaokretu u našoj politici?

- Nije to zaokret. EU jeste naš cilj i tako i treba da ostane. Tačno je da evrooptimizam pomalo jenjava i to zato što smo se mi neuporedivo više približili Evropi, nego ona nama. Za nas je dobro da tim putem idemo što brže, ali se slažem sa onima koji tvrde da neće biti tragedija ako se dobijanje kandidature ne dogodi.

Možda vašu stranku zbog takvog stava SPO sve češće naziva lažnim evropejcima?

- Iz mnogo razloga je Ivica Dačić proglašen najevropejcem, a i moj lični angažman u parlamentu mnogo govori o našem opredeljenju.

Znači niste lažni evropejci?

- Ti koji nas danas prozivaju imali su preveliku želju da zajedno sa nama učestvuju u vladi i da mi nismo ušli u vladu ne bi ni oni bili deo vlasti. Tri i po godine im je sve bilo u redu, ali sada kada se približavaju izbori oni podsećaju na naše političko poreklo. Za razliku od njih mi i sada kažemo ako im se ne sviđa, neka napuste Vladu. Ne želimo da koristimo ratne sekire, ali se i ne stidimo prošlosti. Za nas je vrlo evropska priča otvorenost na temu koja vrlo boli narod.

Vladajuća koalicija deluje kao raštimovani orkestar?

- Mi naravno imamo neke poteškoće, ali dijalogom izlazimo iz problema. Zato sam jednog momenta rekla da me ne bi iznenadilo da ako vladajuća koalicija proceni izbori mogu biti i ranije.

Odmah su vas svi demantovali.

- Tačno, ali smo mi brzo seli i dogovorili se oko nekih pitanja. Izglasali smo zakon o restituciji, a uskoro će na dnevni red doći i zakon o rehabilitaciji, koji je bio kamen spoticanja.

Mogu li Srbima opet balvani da se obiju o glavu?

- Najbolje je da se koristi dijalog, ali ljudi biraju za njih prihvatljive načine. Pitanje je dokle treba da traju te barikade. Ako one vode nekom boljem položaju naših građana, hajde onda svi to da radimo, ali ako one više ne daju rezultat, onda se mora iznaći novi metod. Kad su zla vremena najbolje ih je prevazići sa što manje štete.

(Danas)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner