петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Славица Ђукић-Дејановић: За САД је питање Косова решено
Хроника

Славица Ђукић-Дејановић: За САД је питање Косова решено

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 31. октобар 2011.

Београд - Сједињене Америчке државе наставиће да пружају подршку демократском путу Србије и напорима за улазак у Европску унију, али је за њих питање Косова решено.

Охрабрује, ипак што ће група конгресмена, на челу са Деном Бартоном, председником поткомитета за Европу и Евроазију почетком новембра боравити у региону, што ће, верујем, помоћи да се избалансира однос у дијалогу са Приштином - каже у разговору за Данас Славица Ђукић Дејановић, председница Скупштине Србије, након тродневног боравка у Вашингтону, где се сусрела са водећим конгресменима.

Да ли вас је обесхрабрила чињеница да је за САД питање Косова завршена ствар?

- Чула сам сурову истину. То није увек пријатно, али је и корисно, јер знате на чему сте. Знате у старту став саговорника и можете према њему да уобличите своје деловање.

Па ипак сте им рекли да Србија неће признати независност Косова. Да ли је неко од ваших саговорника тражио признање?

- Нико од нас није ни тражио да признамо независност Косова, али када им понудите аргументацију да и пет чланица ЕУ није признало Косово, онда та ствар постаје јаснија. Конкретно, моја порука у разговорима била је да Србији не пада на памет да користи било шта друго до дипломатских и политичких активности. Навела сам и да је наша оцена да смо ми у тај дијалог ушли врло искрено, а да Приштина није. Тема коју сам ја покренула била је и ситуација на северу Косова и у српским енклавама.

Како коментаришу српске барикаде?

- Има се утисак да они баш немају много информација. За њих је то једна далека прича, али имају потребу да узму у обзир реалност која није ни црна, ни бела. Сам термин барикаде они нису користили.

Да ли је било речи о подели Косова?

- Није било речи о томе. Они имају свој став и не верујем да ће га у скоријој будућности мењати, али сматрам да је добро разговарати о свим предлозима, каталонском, кипарском, моделу разграничења, па чак и размени територије.

Да ли су САД расположене да подрже приступање Србије ЕУ?

- На основу комуникација које сам имала, подршка САД је неспорна и они желе да виде Србију у ЕУ.

Колико би за вас било разочаравајуће ако Србија не добије статус кандидата?

- Просто не бих хтела ни да поверујем у такву могућност. Но, све што смо урадили на нашем европском путу нама не може да штети, али кад нешто радите очекујете и признање оних који вас оцењују. Ми свој посао нисмо радили узалуд и нећемо одустати од европског пута.

Све чешће се чује да ако не добијемо кандидатуру, неће наступити смак света. Да ли се ради о неком заокрету у нашој политици?

- Није то заокрет. ЕУ јесте наш циљ и тако и треба да остане. Тачно је да еврооптимизам помало јењава и то зато што смо се ми неупоредиво више приближили Европи, него она нама. За нас је добро да тим путем идемо што брже, али се слажем са онима који тврде да неће бити трагедија ако се добијање кандидатуре не догоди.

Можда вашу странку због таквог става СПО све чешће назива лажним европејцима?

- Из много разлога је Ивица Дачић проглашен најевропејцем, а и мој лични ангажман у парламенту много говори о нашем опредељењу.

Значи нисте лажни европејци?

- Ти који нас данас прозивају имали су превелику жељу да заједно са нама учествују у влади и да ми нисмо ушли у владу не би ни они били део власти. Три и по године им је све било у реду, али сада када се приближавају избори они подсећају на наше политичко порекло. За разлику од њих ми и сада кажемо ако им се не свиђа, нека напусте Владу. Не желимо да користимо ратне секире, али се и не стидимо прошлости. За нас је врло европска прича отвореност на тему која врло боли народ.

Владајућа коалиција делује као раштимовани оркестар?

- Ми наравно имамо неке потешкоће, али дијалогом излазимо из проблема. Зато сам једног момента рекла да ме не би изненадило да ако владајућа коалиција процени избори могу бити и раније.

Одмах су вас сви демантовали.

- Тачно, али смо ми брзо сели и договорили се око неких питања. Изгласали смо закон о реституцији, а ускоро ће на дневни ред доћи и закон о рехабилитацији, који је био камен спотицања.

Могу ли Србима опет балвани да се обију о главу?

- Најбоље је да се користи дијалог, али људи бирају за њих прихватљиве начине. Питање је докле треба да трају те барикаде. Ако оне воде неком бољем положају наших грађана, хајде онда сви то да радимо, али ако оне више не дају резултат, онда се мора изнаћи нови метод. Кад су зла времена најбоље их је превазићи са што мање штете.

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер