Хроника

Славица Ђукић-Дејановић: У интересу Србије компромисно решење по питању КиМ

Штампа
субота, 12. децембар 2009.

БЕОГРАД – Председница Скупштине Славица Ђукић Дејановић навела је данас у Београду како очекује да ће саветодавно мишљење Међународног суда правде (МСП) о легалности једностраног проглашења независности Косова и Метохије бити засновано на међународном праву и правди, које је на страни Србије.

„Србија на својој страни има основне принципе међународног права на очувању суверенитета и територијалног интегритета међународно признате државе, а које је пре свега засновано на Резолуцији 1244 Савета безбедности Уједињених нација, Повељи УН и Завршном акту из Хелсинкија”, истакла је Ђукић Дејановић.

Председница Скупштине је говорила на скупу „Глас подршке српској делегацији која у Међународном суду заступа интересе Србије”, који је у Скупштини Србије организовало Удружење жена са Косова и Метохије.

Председница српског парламента је указала на то да Србија на својој страни, поред осталог, има „две трећине света”, 130 држава чланица УН које нису признале илегалан акт привремених институција самоуправе у Приштини, сталне чланице Савета безбедности УН – Народна република Кина и Русија, које су су пред МСП подржале став званичног Београда заједно са Аргентином, Бразилом, Шпанијом, Кипром, Боливијом, Вијетнамом, Белорусијом Румунијом и Венецуелом.

Ђукић-Дејановић је истакла да интерес Србије да се пронађе компромисно решење питања Космета заступају и легитимно изабрани представници у својим свакодневним активностима, међу њима и посланици републичког парламента кроз рад скупштинских тела за доследно спровођење спољне политике државе.

„Чврста опредељеност наше државе за поштовање и примену међународног права и обнављање преговора о статусу Косова и Метохије потврђује се и у нормативном делу”, истакла је Ђукић-Дејановић и додала да је у парламенту од 2001. ратификовано низ докумената којима се истиче неопходност правилног решавања питања Космета.

Смиља Аврамов, професор међународног права у пензији, поздравила је одлуку Србије да се обрати МСП, али је напоменула да не може са великим оптимизмом да говори о тој институцији као што је то некада радила.

Професорка Аврамов је мишљења да је у току процес урушавања система УН, чија је главна судска инстанца МСП, а да су бомбардовање Србије 1999. и отцепљење Космета 2008. парадигма тог урушавања.

„Јако је добро што смо се обратили том суду, али бих замерила председнику Србије Борису Тадићу на реченици да ћемо се за Косово и Метохију бранити дипломатским средствима. Ја бих додала – борићемо се свим средствима, укључујући и војно кад дође тренутак, али тај тренутак није дошао”, навела је Аврамов.

Председница Удружења жена са Косова и Метохије Деса Топличић истакла је да је то удружење организовањем скупа желело да пошаље поруку да је проглашење независности покрајине нелегално и да Албанци нису имали права на отцепљење, да су они претња по безбедност у покрајини и у региону, те да је Космет саставни део Србије.

Деса Топличић је, такође, изразила уверење да ће одлука МСП бити исправна и у складу са међународним правом, које је на страни Србије.

(Танјуг)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]