четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Славица Ђукић-Дејановић: То што су покушавали Ђинђић и Милошевић, успели су Тадић и Дачић
Хроника

Славица Ђукић-Дејановић: То што су покушавали Ђинђић и Милошевић, успели су Тадић и Дачић

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 04. август 2011.

 

Декларација Народне скупштине Републике Србије о актуелном стању на Косову и Метохији после једностраних и насилних аката привремених институција самоуправе у Приштини одразила је већинско расположење представника грађана. Подсетићу вас на то да је од 207 посланика који су присуствовали седници за Декларацију гласао 181. Мислим да је јединство које је показано одраз става огромне већине грађана да се једнострано проглашена независност Косова не може никад прихватити – рекла је у интервјуу за „Дневник” председница Скупштине Србије Славица Ђукић-Дејановић, коментаришући скупштинску седницу о Косову и разнолико гласање чак и чланица владајуће коалиције.

На који начин ће Србима помоћи овај документ? Било је и мишљења да је посланици требало да заседају на Косову?

– Декларација је показала став већине посланика о томе да је Резолуција 1244 не само важећа него да су сви међународни чиниоци у обавези да је поштују. Од међународне заједнице се тражи да осуди сваки једнострани акт који угрожава успех дијалога Београда и Приштине. Владу смо обавезали на то да учини све што може да би се заштитили животи, имовина, права и слободе грађана Покрајине и Влада је одмах повукла конкретне потезе. Шаље се помоћ у лековима и храни, чини се све да се ситуација разреши мирним путем, дијалогом. Морамо бити реални да је заседање Народне скупштине Републике Србије на Косову у овом тренутку и под условима који су изазвани акцијама привремених власти у Приштини евидентно немогуће.

Примили сте недавно у парламенту представнике Срба с Косова. Да ли су договорени неки конкретни кораци?

– Дом Народне скупштине је дом свих грађана. Моја врата су свима отворена. Срби с Косова које сам примила информисали су ме о чињеничном стању у местима у којима живе.

Да ли би дешавања у јужној српској покрајини могла произвести ванредне парламентарне изборе?

– Ми се свакодневно сусрећемо с разним облицима дешавања у нашој јужној покрајини. Не видим разлога да ови догађаји на било који начин утичу на изборе који ће се расписати по истеку мандата овог сазива Народне скупштине.

Контактирате често с представницима ЕУ, може ли нам се ипак десити да будемо стављени у позицију да бирамо Европа или Косово?

– Мислим да је за Србију добро да буде чланица ЕУ, али ако будемо у позицији да бирамо између Европе и Косова, изабраћемо Косово.

Видимо да готово на свакој седници барем једна од странака владајуће коалиције условљава гласање за неки закон усвајањем амандмана. Да ли и даље мислите да је владајућа коалиција стабилна?

– Владајућа коалиција је стабилна, а подношење амандмана је демократско право сваког посланика, био он власт или опозиција.

Да ли је “луксуз” што су, у ситуацији када нису још усвојени сви европски закони, посланици отишли на целомесечни годишњи одмор?

– Познато вам је да је редовно заседање у марту, априлу и мају. Сведоци сте тога да је Скупштина радила и у јуну и у јулу, управо зато да би могла, што је више могуће, испунити обавезе са европске агенде. Да би се могло наставити истим интензитетом, неопходно је дати прилику посланицима и да се одморе, као и да се упознају с предлозима текстоваа закона који ће се наћи у скупштинској процедури.

Мислите ли да грађани верују да су посланици зарадили своју плату, када готово сваког поподнева гледају у директном преносу празну скупштинску салу? Који су то пречи послови владајуће већине, пошто углавном, када није гласање, у сали седи опозиција?

– Мислим да грађане иритира када виде празну скупштинску салу у директном преносу, али оно што се не види у директном преносу је рад посланика у одборима или парламентарним делегацијама. Већина посланика коректно ради свој посао. Наш главни циљ је да будућим парламентарцима дамо солидну основу за изградњу европског парламентаризма у Србији.

Хоће ли вам у посланичком клубу недостајати Драган Марковић, пошто је најавио да ће због сукоба интереса изабрати место градоначелника?

– Свака партија је самостална да одреди своје представнике у оквиру броја мандата које има. Стога ће и Јединствена Србија, у складу са својим потребама, одредити посланика са своје листе који ће заменити Драгана Марковића ако то буде потребно.

Ових дана јавност је заталасала изјава министра Милутина Мркоњића да би ДС и СПС били у коалицији и да је на власти Слободан Милошевић. Може ли став о бившем председнику и члановима његове породице поделити СПС?

– Зоран Ђинђић и Слободан Милошевић су покушавали да праве заједничку власт јер је то у интересу Србије. Тај историјски потез успео је Борису Тадићу и Ивици Дачићу. Што се времена Слободана Милошевића тиче, позитивно наслеђе је Резолуција 1244 и Дејтонски споразум. Као што знате, ништа у политици није црно-бело. СПС је на политичкој сцени 21 годину. Научили смо да је власт пролазна, а да је најважнија пожртвованост за државне циљеве.

(Дневник)

 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер