уторак, 16. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Славица Ђукић-Дејановић: Овај сан још нисам сањала
Хроника

Славица Ђукић-Дејановић: Овај сан још нисам сањала

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 07. април 2012.

Социјалисти се враћају на велика врата * Нећу на Андрићев венац јер ме нису изабрали грађани * Људи воле енергичне и јасне политичаре какав је Ивица, он сигурно улази у други круг * СПС за кампању неће узимати кредите * Нова влада треба брзо да се формира и ту ћу имати активну улогу * Мислим да демократе и напредњаци комуницирају мимо јавности

Београд - Имала сам приватне и професионалне снове у вези с лекарском професијом, али ову врсту снова, да ћу обављати дужност председника Републике док не буде изабран нови, нисам имала. То је још једна степеница у мојој биографији, битна и рекла бих најодговорнија позиција.

Одговорније нема и то се догађа само реткима. Мени се ипак ова позиција није догодила зато што сам реткост, већ зато што је стицај околности у Србији био такав - каже за Данас Славица Ђукић Дејановић, председница Народне скупштине, која од пре неки дан замењује председника Републике. У овом периоду важно је истаћи, и потпредседница СПС.

Социјалисти се на велика врата враћају на чело државе?

- Ми имамо све веће поверење грађана и они нас враћају на велика врата у политику. Колико су та врата заправо велика, видећемо 6. маја на изборима. Ја заиста верујем да су то велика врата, јер оно што су социјалисти урадили у овом периоду истински је видљиво.

Само пре пар година многи су СПС отписивали као бивши режим...

- Својевремено смо били политичка групација која је требало да буде потпуно демонтирана, али грађани све нас оцењују по својој мери и они једини имају на то право.

Да ли сте спремни да у току председниковања предузмете и неке радикалне резове уколико се ситуација на КиМ заоштри? Имате могућност и увођења ванредног стања.

- Искрено се надам да неће доћи до околности у којима бих морала да примењујем мере о којима говорите и надам се да је већ сазрело схватање да се сви конфликти морају решавати дијалогом и мирним средствима. Начин на који већ реагујемо примерен је ситуацији. Не желим да буде околности због којих бисмо били драстичнији и ја и држава.

Кажете да нећете сами водити земљу. Значи ли то да ће вам помагати ваш партијски шеф Ивица Дачић?

- У вођењу земље све институције државе ће функционисати, и влада, и војска, и парламент, до конституисања нових органа. То ми даје велику сигурност. Што се тиче консултација са Ивицом Дачићем, мислим да свако ко је на значајној државној функцији треба да има консултације с њим, због његове виспрености, одлучности и чврстине.

Зашто нећете да се селите на Андрићев венац? Да ли зато што је то место „уклето“ за социјалисте?

- Андрићев венац је једно престижно место и они који имају политичке снове и те како желе да тамо седе, али мене на ову позицију нису довели гласови грађана, већ стицај околности. Мени је место у Народној скупштини. У вези с председничким активностима одлазићу на Андрићев венац, а за почетак следеће недеље заказала сам састанке са представницима одбране и министром унутрашњих послова. Желим да будем информисана како бих реаговала у складу са Уставом.

Колико је расписивање председничких избора добро по стабилност земље?

- Та одлука има неколико аспеката. Онај ко је у власти увек процењује оно што је за њега најбоље. Тадић је сматрао и да није добро да целе године имамо изборе. То је тачно, али с друге стране, када у исто време има више врста избора, воља грађана је мало узурпирана, јер људи онда синергички гласају. У том смислу, мислим да су најбољи одвојени избори, али због економске ситуације, сви смо се сложили.

Нисте претпостављали да је Тадић већ у кампањи и да због тога обилази Србију?

- Не, он је говорио да то ради као председник Републике и да се до сада пуно бавио спољном политиком, а да се сада окреће унутрашњој политици.

Својевремено је и Слободан Милошевић скратио мандат, па изгубио на изборима. Може ли та судбина да задеси и Бориса Тадића?

- Грађани ће о томе да одлучују. Што се нас у СПС тиче, ми у изборе улазимо са идејом да ће они који се форсирају бити маргинализовани, јер грађани Србије не воле вечите губитнике, нити воле оне који су дуго на власти. Воле енергичне и јасне политичаре, какав је Ивица, који је у овом моменту најпотребнији Србији.

Дачић се дефинитивно кандидује за председника?

- Да, он ће бити кандидат наше коалиције и верујем да ће ући у други изборни круг. Те тврдње темељим на основу онога што је урадио у борби против криминала. На крају крајева, и тамо где је било најтеже увек је био Ивица.

Ако не уђе у други круг, кога ћете подржати?

- Дачић ће сигурно ући у други круг, иако СПС још није ни кренула ни у какву кампању.

Када стартујете?

- Ми смо се седми пријавили и нисмо као ђаци прваци трчали да будемо први. Седми смо и за нас је то симболика - седам дана у недељи власт мора бринути о својим грађанима. Ми ћемо овог 7. априла у Прокупљу и формално почети нашу изборну активност.

Зашто ће кампања СПС бити тако кратка?

- Пре свега из финансијских разлога и то нећу од вас да кријем. Мислимо да је месец дана кампање сасвим довољно. Уложићемо у кампању само оно што нам по закону припада, а кредите нећемо узимати, јер немамо одакле да вратимо.

Да ли ћете ви активно учествовати у кампањи?

- Највећи део времена посветићу државним функцијама, али ћу сигурно у поподневним и вечерњим сатима учествовати у кампањи, јер је моје социјалистичко биће врло јако.

Да ли ће се то косити са вашом државном функцијом?

- Неће. Ако бисмо сви поднели оставке због кампање, земља би била паралисана.

Постоји ли могућност да се из председничке фотеље преселите у премијерску, будући да из СПС стижу такви наговештаји?

- Без обзира што ће социјалисти, убеђена сам, партиципирати и у наредној власти, мало је вероватно да бисмо могли да имамо и председника државе и премијера. Иначе, за највишу функцију увек кандидујемо Ивицу Дачића, али о персоналним решењима у партији нисмо још разговарали.

Шта мислите о Јоргованки Табаковић и Милици Делевић као кандидаткињама?

- Мислим да се ради о врло квалитетним особама, а једино што није у реду код њих је што нису у СПС.

Социјалисти имају добар коалициони капацитет. Да ли већ сада знате с ким ћете у коалицију?

- Грађани ће одлучити какве су нам шансе. Влада треба да се формира брзо и ја ћу имати активну улогу у њеном формирању, чим се конституише Народна скупштина. Не смемо губити замајац у решавању горућих привредних тема.

Како вам се чини рат саопштењима између ДС и СНС?

- Они се труде да праве референдумску атмосферу и ми социјалисти смо велики критичари тога, јер Србију нема нико права да дели. То референдумско прејудицирање може бити и контрапродуктивно.

Борис Беговић каже да баш тај рат саопштењима наговештава њихову будућу сарадњу?

- Не верујем да они једни друге желе за партнере, јер тешко да могу да се сложе. Али, ако изборни резултат буде такав да владу једино они могу да формирају, у шта ја не верујем, могуће је да ће се и то десити. Ја чак мислим да они имају и комуникацију и да анализирају и такав сценарио.

Мркоњић је емотиван

Делите ли мишљење вашег страначког колеге Милутина Мркоњића да ће СПС, ако победи на изборима, све учинити да се Мирјана Марковић и Марко Милошевић врате у Србију?

- Мркоњић је врстан градитељ, али као политичар понекад говори емоцијама. Мира Марковић и Марко Милошевић су грађани Србије и сви закони који се односе на вас и мене треба да се односе и на њих. Не треба да буде разлика у демократски организованој држави .

Мирјана Р. Миленковић

(Данас) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер