четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Славица Ђукић-Дејановић: Будућу владу формираће ДС и СПС
Хроника

Славица Ђукић-Дејановић: Будућу владу формираће ДС и СПС

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 17. децембар 2011.

БЕОГРАД -Председница Скупштине Србије Славица Ђукић-Дејановић очекује да ће Демократска странка и Социјалистичка партија Србије после парламентарних избора формирати владу.

Она сматра да је то једина реална опција.

Ђукић-Дејановић је, у интервјуу Танјугу, рекла да ће социјалисти прихватити и све друге странке сродних програма, које виде да је придруживање СПС-у корисно за грађане.

Председница Скупштине сматра да је владајућа коалиција, без обзира на све тешкоће које је имала, одговорила основним циљевима, оценивши да и неко други, да је водио Србију, не би то могао боље у овим тешким временима.

Према њеним речима, социјалисти ће понудити досадашњим коалиционим партнерима, ЈС и ПУПС, заједнички наступ у наредним предизборним активностима, а да ће они одлучити шта је за њих најбоље.

"Политика је вештина могућег. Шта је за њих најбоље, како они мисле да ће најбоље остварити свој утицај на управљање државом, то остаје да видимо", рекла је Ђукић-Дејановић.

Све чешће захтеве дела опозиције за расписивање ванредних парламентарних избора, нарочито пошто Србија није добила статус кандидата, Ђукић-Дејановић сматра нереалним и - неискреним.

"Мало је вероватно да ће опозиција успети у својим жељама да избори буду раније. Нисам сигурна да они то искрено желе, јер није било озбиљнијих покушаја. Сви смо, већ сада, у предизборној кампањи, неки тако што раде државничке, одговорне послове и на тај начин пласирају шта заправо могу да ураде за грађане и државу, а други су у халама одавно, сликају се и дају обећања", рекла је Ђукић-Дејановић.

"Грађани све то виде и они ће најобјективније оценити у кога то они имају поверења", додала је председница парламента.

А када је реч о датуму када ће грађани изаћи на биралишта, Ђукић-Дејановић упућује на процену највећег броја политичара, лидера странака и каже да ће то бити, највероватније, 6. маја.

Она је уверена да ће теме које ће одредити предизборну кампању бити стандард и економија, као најбитнија питања за грађане Србије.

Они који то не буду ставити у приоритет својих активности после избора тешко да ће имати разумевање грађана, сматра Ђукић-Дејановић и додаје да су сва битна питања испреплетана.

"Питање стандарда и економског развоја Србије су, ипак, најважнији, као и то како да нови талас економске кризе што мање погоди земљу, како да се сачувају радна места и бар понеко негде отвори - то су питања за оне који нуде политику за тешко време које је пред нама", указала је Ђукић-Дејановић.

Према њеном уверењу, они који буду реални, отворени, који буди имали искрен контакт са својим бирачима и са грађанима, морали би најотвореније да разговарају о томе шта у периоду надолазећег другог таласа кризе Србија може да учини и који су то сегменти на локалном и на републичком нивоу, који ће дати погодност грађанима да живе нешто квалитетније у тако тешким временима.

Ђукић-Дејановић сматра да ће наредна година бити тешка и да се тек 2013. године може очекивати некаква стабилизација и бољи стандард грађана.

Говорећи о скупштинским темама, председница парламента је подсетила да је актуелни сазив, када је био конституисан, третиран као "црна рупа", а да је сада често у позицији да "вуче" остале државне инстанце и тражи да му се достављају акта, како би што коректније и квалитетније радили.

"У неку руку, постали смо, у тој спрези сарадње институција, једна од локомотива. Парламент је достигао одређен ниво, иако не можемо бити претерано задовољни. Међутим, значајни прогрес у функционисању парламента је констатовала и Европска комисија", подсетила је Ђукић-Дејановић и нагласила да се више не може назад, него само напред, у развоју, пре света, контролне функције.

Ђукић-Дејановић је закључила да европски пут Србије више није споран и да је пред будућим сазивом парламента изузетно значајан захтев, а то је да се обезбеди примена закона и контролна функција скупштине, уз даљи развој парламентарне дипломатије.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер