четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Славен Радуновић: У Црној Гори нема политичке воље да се реше случајеви корупције на високом нивоу
Хроника

Славен Радуновић: У Црној Гори нема политичке воље да се реше случајеви корупције на високом нивоу

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 29. јун 2016.

 Иако процес европских интеграција у техничком смислу тече задовољавајућим током, добра статистика не иде баш у корак са суштински одрађеним послом. Црну Гору највећи изазови и даље очекују у борби против организованог криминала и корупције, казао је за „Дан“ предсједник скупштинског Одбора за европске интеграције Славен Радуновић.

На данашњи дан прије четири године, Црна Гора је отворила преговарачки процес са ЕУ.

Радуновић подсјећа да су досад отворена 22 поглавља, од којих су два привремено затворена. Сматра да су поглавља 23 и 24, као најзначајнија, отворена због новог приступа ЕК, а не због спремности државе. Преосталих 11 поглавља, која су оцијењена као најзахтјевнија у финансијском, административном и техничком смислу, чекају да буду отворена.

„И даље нема политичке воље да се ријеше случајеви корупције на високом нивоу и да се изгради механизам за спречавање нових. Бављење борбом против корупције и организованог криминала и даље је на нивоу сензације и доминантно служи за унутарпартијске обрачуне у ДПС-у. Другове осуђују на затвор, али им остављају украдени новац. Имате „ријешен“ случај на високом нивоу, али немате слободне и фер изборе. Ствара се атмосфера да се не зна ко је власт, а ко опозиција. Посланици изабрани најчвршћим опозиционим гласовима у току мандата прелазе на страну власти, што је најеклатантнији примјер корупције на високом нивоу“, рекао је Радуновић.

Он је додао да финансијска средства за борбу против ове пошасти могу бити обезбијеђена на више начина паметним искоришћавањем ИПА фондова, издвајањем из буџета, „али ако немате политичку вољу за питања корупције и организованог криминала, не постоји опција за напредак“.

„Остаје нам да видимо какав ће бити даљи однос ЕУ према политици проширења у новонасталој ситуацији након британског референдума. Без обзира на перспективу ЕУ, ова питања се морају рјешавати зарад интереса грађана Црне Горе и њихове будућности“, истакао је Радуновић.

(Дан-ИН4С)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер