среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Скупштински одбор за правосуђе прихватио Николићеву листу кандидата за Агенцију за борбу против корупције
Хроника

Скупштински одбор за правосуђе прихватио Николићеву листу кандидата за Агенцију за борбу против корупције

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 22. фебруар 2017.

 БЕОГРАД - Скупштински Одбор за правосуђе прихватио је данас листу кандидата за избор члана Одбора Агенције за борбу против корупције, коју је предложио председник Србије Томислава Николић, и упутио је парламенту на одлучивање.

Председник Србије предложио је два кандидата - Ненада Тешића и Марка Благојевића, од којих парламент треба изабере једног члана Одбора те агенције.

Саветница председника Србије Јасмина Митровић Марић рекла је на седници Одбора за правосуђе да су предложена двојица врсних правника са импресивним биографијама, те да ће парламент бити на "слатким мукама" приликом одлучивања о избору члана Одбора Агенције за борбу против корупције.

Николић је парламенту недавно доставио нову листу са та два кандидата, пошто претходна, како је навео, није испуњавала све услове предвиђене Законом о Агенцији за борбу против корупције.

Иначе, подношењем нове, Николић је повукао листу кандидата коју је поднео 26. децембра прошле године, а на којој су били Сања Марић из Београда и Недељко Тењовиц из Крагујевца.

У образложењу нове листе Николић је навео да сматра да предложени кандидати поседују стручне и личне квалитете за обављање функције члана Одбора Агенције за борбу против корупције, а достављене су и писане сагласности да кандидати прихватају кандидатуру и њихове биографије.

Ненад Тешић је доцент на Правном факултету у Београду, предаје на Правном факултету Универзитета у Источном Сарајеву, а између осталог је и члан Комисије за помиловање председника Србије.

Марко Благојевић је дипломирао на Правном факултету у Београду, радио је у Трећем општинском суду, ПИО фонду, од 2007. до 2010. у Кабинету директора Народне канцеларије председника Србије, а од 2011. је запослен у Генералном секретаријату председника Републике где је виши самостални стручни сарадник за кадровско-нормативне послове.

Тренутно Одбор Агенције за борбу против корупције има шест од укупно девет чланова.

Према Закону о Агенцији, за члана Одбора може да буде изабрано лице које испуњава опште услове за рад у државним органима, има завршен факултет, најмање девет година радног искуства и није осуђено за кривично дело које га чини недостојним за обављање функције члана Одбора Агенције.

Члан Одбора не може да буде члан политичке странке.

Чланове Одбора Агенције бира Скупштина Србије на предлог скупштинског Административног одбора, председника Републике, Владе, Врховног касационог суда, Државне ревизорске институције, Заштитника грађана и Повереника за информације од јавног значаја, путем заједничког договора, Социјално-економског савета, Адвокатске коморе Србије и удружења новинара у Србији, путем заједничког договора.

Одбор за правосуђе је на данашњој седници прихватио и предлог Врховног касационог суда да се за члана Одбора Агенције за борбу против корупције изабере Слободан Газивода, судија тог суда у пензији.

Прихваћен је и Предлог одлуке о избору 17 заменика јавног тужиоца који се први пут бирају на ту функцију, на предлог који је поднело Државно веће тужилаца.

Сандра Пулезић из Државног већа тужилаца рекла је да су кандидати за те функције изабрани на конкурсу, на који се за 17 места заменика јавног тужиоца пријавило 176 кандидата, од којих је 133 изашло на испит.

Додаје да је испит обухватио 20 питања из области кривичног законодавства и израду јавно-тужилачке одлуке, те да је са свим кандидатима који су прошли тестирање обављен и разговор.

Кандидати су, каже, освојили максималан број бодова на испиту.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер