четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Скупштински одбор за КиМ разматрао извештај Канцеларије за КиМ: Славиша Ристић - Марко Ђурић обећао ЗСО "до Сретења"; Божидар Делић - У извештају се не помиње Устав и Резолуција 1244; Вукадиновић - Ђурић да поднесе оставку
Хроника

Скупштински одбор за КиМ разматрао извештај Канцеларије за КиМ: Славиша Ристић - Марко Ђурић обећао ЗСО "до Сретења"; Божидар Делић - У извештају се не помиње Устав и Резолуција 1244; Вукадиновић - Ђурић да поднесе оставку

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 21. фебруар 2017.

 Одбор Скупштине Србије за Косово и Метохију усвојио је данас извештај о раду Канцеларије за КиМ за прошлу годину, али су чланови из редова опозиције имали замерку зашто седници није присуствовао директора канцеларије Марко Ђурић.

Извештај је поднео заменик директора Душан Козарев, који је истакао да је Влада Србије успела да, кроз деловање те канцеларије оснажи своје присуство у срединама на Косову где су Срби већина и да је деловање било у тешким условима, због покушаја Приштине да наруши јединство Срба.

Члан одбора Славиша Ристић је, негодујући због тога што Ђурић не присуствује седници, рекао да је желео да га подсети на изјаву дату 28. децембра Радиотелевизији Србије, у којој је поручио да ће, ако до Сретења приштинске власти не буду испуниле своје обавезе у стварању Заједнице српских општина (ЗСО), Срби сами кренути у њено формирање.

Ристић је цитирао и Ђурићеву реченицу: "Желим да кажем да ће ЗСО бити саставни део Србије, као што је наша јужна покрајина саставни део Србије", и онда констатовао: Нажалост, та будућа ЗСО, уколико је уопште буде, функционисаће по законима Косова.

Он је навео и даје Ђурићу мислио да постави питање да ли је истина да су од Нове године у четири општине на северу почеле да раде матичне службе власти у Приштини и да издају личне карте, пасоше и возачке дозволе. На терену имамо де факто успостављене институције такозване републике Косово, закључио је Ристић.

Божидар Делић из Српске радикалне странке указао је да се у извештају о раду Канцеларије за Косово и Метохију не помињу Устав Србије и Резолуција 1244 Савета безбедности УН, "која изгледа да за власти у Србији не постоји". Не спроводе се закони Србије, него Косова, нагласио је он.

Бошко Обрадовић из покрета Двери је истакао да је суштинско питање какву политику заправо Србија спроводи према Косову и упозорио да је јасно да њу одређује искључиво Александар Вучић. Он је представницима владајуће већине поручио да су изгубили битку за очување Косова у Србији и да су зато саучесници у стварању независног Косова и то све због европског пута и "дуга према Бриселу".

Зарад доласка на власт жртвовали сте Косово. Изађите и реците то јавно, да ћете зарад пута у Европску унију жртвовати српски национални интерес, пре свега Косово, поручио је Обрадовић.

Према мишљењу Гордане Чомић из Демократске странке, у извештају Канцеларије није наведена једна од кључних ствари - сарадња криминалних структура Срба и Албанаца на Косову. Кад то буде једна од тема, радо ћу се придружити критици оних који то прикривају и на томе зарађују, рекла је Чомић, која је посланицима опозиције, којој и сама припада, замерила на "литерарним саставима" које презентују са говорнице кад говоре о Косову и дијалогу са Приштином.

Ђорђе Вукадиновић је оценио да изостанак Ђурића са седнице представља увреду за Одбор, парламент и посланике и констатовао да се, ако је био заузет обавезама, седница могла одложити. Осим ако разлог изостанка није скандал и брука са повлачењем воза за Косовску Митровицу... То је био јадни спин који је показао сву слабост и немоћ наше политике према Косову, оценио је Вукадиновић.

Он је запитао и какав је програм четири медија Срба на Косову које финансира Канцеларија, да ли у њиховим програмима има места за ставове оних који се противе Бриселском споразуму и политици Владе Србије, као и да ли је истина да неки од њих имају и 350 људи на платном списку. Он је додао да је ово тек трећа - четврта седница одбора за КиМ, док су други скупштински одбори имали по четрнаест или петнаест седница и упитао "Да ли је Косово четири пута мањи проблем од културе и евроинтеграција."

На питања која су упутили посланици нико од представника Канцеларије за Косово и Метохију није одговарао.

(Фонет-НСПМ)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер