петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Скупштински Одбор за финансије одобрио нови зајам од 251 милион евра
Хроника

Скупштински Одбор за финансије одобрио нови зајам од 251 милион евра

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 28. новембар 2014.

БЕОГРАД -Скупштински Одбор за финансије подржао је данас у начелу предлоге закона о потврђивању споразума о зајму код Светске банке и Европске банке за обнову и развој, укупне вредности 251,48 милиона евра.

Зајам код Светске банке од око 227,5 милиона евра намењен је за санацију од поплава, рок отплате је 30 година са грејс периодом од девет година, а камата је испод један одсто.

Кредит код Европске банке за обнову и развој за финансирање дигитализације износи 24 милиона евра, рок отплате је десет година, грејс период две године и та средства морају да буду утрошена до 31. марта 2016. године.

Директор Управе за јавни дуг Бранко Дрчелић рекао је, образлажући те предлоге, да се зајам од Светске банке узима у износу о 227 милиона и 480.000 евра, да је намењен за санацију од поплава и да је највећи део у износу од 119 милиона и 817.000 евра планиран за куповину електричне енергије.

Од тог новца, прецизирао је, 53 милиона евра намењено је подстицајима за пољопривреднике.

Дрчелић је о давању гаранција ЈП Емисиона техника и везе за узимање кредита код Европске банке за обнову и развој у износу од 24 милиона евра рекао да су та средства намењена завршетку преласка са аналогног на дигитални сигнал и подсетио на обавезу да се тај посао заврши до јуна идуће године.

Он је прецизирао да је првобитно било планирано задуживање у износу од 36 милиона евра, али да је одлучено да оно буде мање, истакавши да је тај кредит такође веома повољан, јер је рок отплате десет година, а грејс период је две године.

Средства, додао је Дрчелић, морају да буду утрошена до 31. марта 2016. године.

Усвајање тих законским предлога усвојено је без расправе, а седници нису присуствовали посланици опозиције.

Одбор је претходно одржао још једну седницу на којој је утврђено да је Никола Мартиновић предлог кандидата за члана Савета гувернера Народне банке Србије.

Мартиновић је, током свог представљања члановима Одбора рекао да је и до сада био члан Савета гувернера Централне банке, а да је пре десетак дана отишао у пензију.

Као и на седници која је уследила, утврђивање тог предлога прошло је без расправе, а седници је из опозиције присуствовао само посланик ДС Балша Божовић.

Подели вест са пријатељима:

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер