петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Скупштина града Београда једногласно усвојила Вучићеву иницијативу, у својству грађанина, да се „једна савска обала назове Обала јасеновачких жртава“
Хроника

Скупштина града Београда једногласно усвојила Вучићеву иницијативу, у својству грађанина, да се „једна савска обала назове Обала јасеновачких жртава“

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 29. новембар 2021.

Скупштине града Београда једногласно је усвојила иницијативу председника Србије Александра Вучића у својству грађанина да се једна савска обала у главном граду назове Обала јасеновачких жртава.

Седници је присуствовало 65 одборника, док известан број одборника није присуствовало седници, већ су одржали конференцију за медије испред Скупштине Београда.

На данашњој седници улице у Београду су добили и цареви Јустинијан и Ираклије, кнез Павле Карађорђевић и принцеза Оливера (ћерка Лазара и Милице Хребељановић) по предлогу заменика градоначелника Београда Горана Весића у својству грађанина.

„Дошли смо до тога да имамо улице са именима људи који нису значајни за Србију, а многи од њих уопште нису били благонаклони према Србији“, истакао је Весић.

Према његовим речима, данашњом одлуком одузета је улица хрватском бискупу Јосипу Јурају Штросмајеру због његовог, како је речено, негативног става према Србији, као и Матији Гупцу.

Говорећи о кнезу Павлу Карађорђевићу, Весић је нагласио да је он много чиме заслужио улицу, „ако ништа друго бар због слика и уметничких дела које је поклонио Народном музеју, а могао их је дати некоме другом“.

Три улице су назване по именима познатих жене Србије – Драгиња Гавриловић, Косара Цветковић и Јелка Бојкић Макавејев.

Та иницијатива је усвојена са 64 гласа, док је један глас био против, уз образложење да је то глас против одузимања улице Матији Гупцу.

Још неколико улица у Београду понело је имена Никше Градија, Ивана Стојановића, Владете Јеротића, Ђорђа Стратимировића и Светог Николаја (Велимировића) Жићког.

Одузета улица Крлежи

„Највише напада смо добили због одузимања улице (писцу) Мирославу Крлежи, оптужујући нас да одузимамо космополитски дух Београду“, рекао је Весић и нагласио да велики број улица у Београду носи и понеће имена значајних људи који нису српске националности, али су много доброг учинили за Србију.

Весић је подсетио на то да је Загреб „одузео улицу почасном грађанину тог града Вуку Стефановићу Караџићу“, додајући да ће Будимпешта, Брисел и Кан добити улице у Србији, јер ти градови имају српску улицу.

„Нећемо трпети више остатке туђе идеологије“, казао је Весић и закључио да данашња одлука говори о томе да је почела да се поштује сопствена историја.

Поводом протеста у суботу, Весић је осудио напад једног од учесника протеста који је претукао возача багера који је покушао да пробије протестни скуп.

(Фонет)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер