петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Скупштина Србије: Завршена расправа о законима о приватизацији и стечају
Хроника

Скупштина Србије: Завршена расправа о законима о приватизацији и стечају

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 29. јул 2014.

Парламент расправљао о Предлогу закона о приватизацији, изменама Закона о стечају и изменама Закона о регистрацији у Агенцији за привредне регистре. Циљ је да се до краја наредне године заврши процес трансформације друштвене својине у приватну, рекао је министар Душан Вујовић. ДС, НС и НДС критиковали предложене законе.

20.25 - Посланици завршили начелну расправу о законима из области привреде, сутра претрес три медијска закона.

18.00 - Опозиција критикује предложене законе сматрајући да ће додатно повећати број незапослених.

16.00 - Полемика опозиције и власти о томе ко се вози аутобусом, а ко луксузним аутомобилима и ко је одговоран за спорне приватизације претходних година.

14.05 - Демократска странка, Нова демократска странка и Нова странка оцењују да су законска решења лоша. Нова странка поднела 95 амандмана на закон о приватизацији.

10.50 - Посланици почели обједињену расправу о три закона из области привреде.

10.40 - Министар привреде Душан Вујовић образлаже законе о приватизацији, стечају и регистрацији у Агенцији за привредне регистре.

10.38 - Посланици изгласали обједињену расправу о три привредна закона, али и обједињену расправу о три медијска закона.

10.10 - Седница Скупштине Србије почела посланичким питањима.

На седмом ванредном заседању парламента, министар привреде и вршилац дужности министра финансија Душан Вујовић рекао је, образлажући предлоге закона из области привреде, да је циљ да се до краја 2015. године заврши процес трансформације друштвене својине у приватну, али и да ће се то урадити по фер тржишним условима.

Подсећајући на процес приватизације, Вујовић је рекао да се у портфељу Агенције за приватизацију налазе 584 предузећа и да држава због њих има огромне трошкове, који су на годишњем нивоу око 800.000.000 долара.

Према његовим речима, Предлог закона о приватизацији нуди флексибилне моделе како би ова предузећа нашла партнере и вратила се у привредни живот или, ако то није могуће, отишла у стечај.

"Ми улазимо у један резерват где постоје полумртва предузећа где покушавамо да извучемо и спасемо што се спасти може", рекао је Вујовић. 

Предлог закона има обележје специјалног закона како би се отклонила могућа неслагања са одредбама неких других закона.

Вујовић је рекао и да је циљ закона да се откочи и заврши процес реструктурирања и да се пређе у нормалну ситуацију у којој су права својине и права поверилаца заштићена.

Говорећи о Предлогу измена закона о стечају, министар привреде је рекао да је тај процес у Србији трајао три-четири године, а да је после укидања аутоматског стечаја ретко које предузеће тражило решења у унапред припремљеним програмима реструктурирања.

Циљ овог закона је да се повећа транспарентност и спречи могућа злоупотреба у процесу стечаја, да се повећају права поверилаца, рекао је Вујовић.

Посланици Нове демократске странке и Демократске странке критиковали су предложене Измене закона о приватизацији и стечају, јер сматрају да би њиховом применом без посла остало више десетина хиљада људи и указали да закон оставља могућност за директну погодбу у процесу приватизације.

Посланик Нове странке Зоран Живковић рекао је да неће гласати за Предлог закона о приватизацији јер ће, како тврди, омогућити премијеру Александру Вучићу да директном погодбом продаје предузећа, преноси Бета. Живковић је истакао да је Нова странка поднела 95 амандмана на Предлог закона о приватизацији.

Они су навели и да се у Предлогу закона о приватизацији први пут помиње да је могућа приватизација предузећа чији је оснивач локална самоуправа, што је увод у приватизацију јавних комуналних предузећа.

Посланик Нове демократске странке Јанко Веселиновић оценио је да ће закон о приватизацији оставити без посла од 20.000 до 50.000 људи и да Влада нема решење како те људе да врати на посао.

На Веселиновићеву констатацију да је предложени закон о стечају само закон о "правној смрти" предузећа, министар Вујовић је одговорио да то није тачно јер Влада покушава да то буде "закон о реанимацији".

"Ако мислите да то овај закон не решава, молим вас да амандманима нађемо добро решење", одговорио је министар. Вујовић је додао да је циљ Владе Србије да покуша да спасе око 100.000 радних места у предузећима која ће бити предмет приватизације по новом закону.

Претходно је Веселиновић упитао министра "да ли је Закон о стечају закон којим Влада даје наду незапосленима и привреди или овим законом као и Законом о приватизацији ствара нову армију незапослених.

Закон о приватизацији, како тврди овај посланик, оставља могућност непосредне погодбе са страном државом као што је то био случај са нетранспарентном приватизацијом ЈАТ-а у сарадњи са "Етихадом" и пољопривредне земље у Војводини.

"Није се чуо ни један једини аплауз на ваше излагање при представљању ова два закона. Не види се да нешто добро ови закони доносе Србији. Лепо је провозати се од Београда до Ниша и одиграти партију шаха, али шта грађани Србије имају од те партије шаха и од песме која се чула у аутобусу и ко може да запева у Србији после оваквих закона", упитао је Веселиновић Вујовића.

Веселиновић је оценио да су ови закони направљени наврат-нанос, стављени у процедуру као 99 одсто закона који су стигли у Скупштину по хитном поступку.

"И ко је од народних посланика успео да ово прочита? Кркобабић из ПУПС-а је рекао да је слушао ваше излагање, а да је и нешто мало прочитао, и закључио да подржава закон. Питам да ли је довољно да неко добије или задржи позицију директора да би подржао закон и да се не нађе на списку директора који су јуче смењени", упитао је Веселиновић.

Шеф посланичке групе ПУПС-а Милан Кркобабић одговорио је да ће Влада Србије одлучити ко ће бити директор неког јавног предузећа, али и нагласио да је Пошта, на чијем је челу, профитабилно предузеће, да је нето добит у 2013. години увећана у односу на претходну годину, као и да су измирене све обавезе према запосленима.

Шеф посланичке групе Демократске странке Борко Стефановић замолио је министра да посланицима предочи неки мерљиви доказ утицаја закона на повећање запослености.

"Молим вас да нам дате неку цифру колико ви процењујете да ће бити повећање запослених на основу ових закона које грешком називате реформским законима", затражио је Стефановић.

Стефановић је упитао и како се регулише испуњавање уговорних обавеза са "Етихадом" када нико не зна шта у њему пише. Први пут се, како је навео, помиње да је могућа приватизација предузећа чији је оснивач локална самоуправа, што је увод у приватизацију јавних комуналних предузећа.

"Боље да тим људима кажете искрено да неће добити ни динара од приватизација тих фирми по овим законима, него да их замајавате", закључио је Стефановић.

Одговарајући на критике да је одлазак министара у Ниш аутобусом део кампање коју води ова влада, шеф посланичке групе СНС-а Зоран Бабић изјавио је да се са поносом вози аутобусом.

"Нама није тешко да уђемо у аутобус, а имамо и части да уђемо у градски превоз, а не да се возимо блиндираним аутомобилима. Не видим зашто је лоше возити се аутобусом", рекао је Бабић.

Бабић је оценио да је "лицемерно, безобразно и дрско" да председник Нове странке Зоран Живковић и Борислав Стефановић критикују предложени концепт приватизације и стечаја.

Бабић је рекао да ДС 12 година није ништа урадила за предузећа и привреду Србије. Он је рекао да ће закони о приватизацији и стечају "омогућити да се нађу стратешки партнери, да се настави производња у тим фирмама, да се сачувају радна места не само у фирмама у реструктурирању већ и у оних нешто више од 500 фирми које су на портфолиу Агенције за приватизацију".

ДРИ ће бити главни судија јавним предузећима

Министар Душан Вујовић изјавио је да ће Државна ревизорска институција (ДРИ) бити главни судија који ће спроводити контролу у управљању јавних предузећа, што ће бити регулисано законом о јавним предузећима који је следећи на реду за усвајање у сету реформских закона Владе.

Вујовић је посланицима рекао да ће "главни судија" у процесу професионализације управљања и "чишћења" јавних предузећа бити Државна ревизорска институција, наводећи да је ова институција у свим земљама које имају добро уређена јавна предузећа врховни орган који све мора да одобри.

Министар је рекао да ће и парламент бити укључен у контролу рада јавних предузећа и да ће ти предлози бити у центру закона који Влада тек припрема.

"Министарство ће поделити одговорност. Министарство привреде, ко год буде на челу, одређиваће како та јавна предузећа ефикасно да користе државну имовину у ЕПС-у, Пошти, Србијагасу, на сваком месту и не само јавна преудзећа", навео је Вујовић.

Вујовић каже да је у плану закон о стимулисању инвестиција.

Разрешен шеф кабинета председнице Скупштине

Административни одбор разрешио је шефа кабинета председнице Скупштине.

Генерални секретар Скупштине, Јана Љубичић рекла је на седници Административног одбора да је председница Скупштине Маја Гојковић дописом обавестила да Небојша Пешић "није испунио очекивања и није успео да одговори на све захтеве".

Љубичић је навела да је Пешић на годишњем одмору и да ће му решење о разрешењу бити уручено 4. августа, а Маја Гојковић ће сама изабрати наредног шефа свог кабинета.

(РТС)

За привредне законе и део опозиције

Београд -- Посланици Скупштине Србије завршили су обједињену начелну расправу о три привредна закона, а седницу настављају сутра дебатом о сету медијских закона.

Они су расправљали о предлогу Закона о приватизаицји и изменама и допунама Закона о стечају за које је министар привреде Душан Вујовић рекао да ће откочити приватизацију 584 преостале друштвене и државне фирме.

Он је рекао да ће рок за трансформацију ових предузећа у приватну имовину бити 31. децембар 2015. године и да ове 584 фирме праве држави директне трошкове од 800 милиона долара на годишњем нивоу.

Што се тиче измена и допуна Закона о стечају, министар је нагласио да је њихов циљ повећање транспарентности и спречавање злоупотреба код аутоматског стечаја, повећање права поверилаца који су до сада имали секундарну улогу у овом процесу.

Подршку предложеним законима из области привреде најавиле су данас странке владајуће коалиције, али и лидер опозиционе Нове странке Зоран Живковић истакавши да ће та странка безусловно подржати Закон о поступку регистрације у Агенцији за привредне регистре.

Нова странка, рекао је Живковић, неће гласати за предложене измене Закона о приватизацији, а услов да гласа за Закон о стечају је да се укине могућност стечајним управницима да имају службену легитимацију.

Посланица Нове Србије Дубравка Филиповски истакла је да је циљ закона из области привреде убрзање приватизације и стварање услова за одржање социјалне сигурности и унапређење привредног амбијента.

Она је новинарима у парламенту рекла да су први пут дати рокови за окончање приватизације као и модели за приватизацију или за одлазак у стечај неког предузећа.

Говорећи о изменама закона о стечају, она је оценила да ће та решења довести до тога да се убрза поступак приватизације који, иначе, дуго траје, да буде транспарентан и да спречава могућу коурпцију.

Посланик СПС-а Неђа Јовановић изјавио је да су закони из области привреде реформски, да се усклађују са европским законодавством и да ће зато социјалисти подржати та законска решења.

Када је реч о закону о стечају Јовановић је новинарима у парламенту рекао да он оптимално намирује повериоце и ефикасно устројава стечајни поступак.

Према његовом мишљењу, предложени закон садржи бројне антикоруптивне одредбе, а СПС размишља, како је рекао, да предложи нов закон о стечајним управницима и сматра да би било добро да се та област пребаци под окриље Министарства задуженог за правосуђе.

Говорећи о изменама закона о приватизацији, он је рекао да је само мали проценат предузећа успешно приватизован и да нова законска решења омогућавају брзо решавање поступака предузећа у реструктурирању.

Посланик Јединствене Србије Петар Петровић изјавио је да је посебно добро што законска решења о приватизацији и стечају предвиђају могућност да се имовина одређеног предузећа може продавати по деловима заинтересованим купцима.

Та законска решења убрзавају стечај, онемогућавају могућност злупотребе, рекао је Петровић.

Посланик СДПС Иван Бауер је уверен да ће новим законом о стечају и приватизацији Србија изаћи из зачараног круга неуспешних приватизација које трају четврт века и да је добро што је законом дефинисано да се приватизације заврше до 31. децембра 2015. године.

"Ово је системски оквир за излазак из тог зачараног круга", рекао је Бауер новинарима у парламенту и додао да ће до тог рока, односно краја 2015. године, бити потпуно решено која предузећа имају перспективу, а која не с тим што, како је додао, верује да ће радници предузећа која немају перспективу добити добар програм и да се за њих управо односи Закон о стечају.

Председник и посланик Нове странке Зоран Живковић изјавио је да се Закон о стечају и измене Закона о приватизацији доносе како би се омогућило "криминална приватизација".

Живковић је рекао да се Закон о приватизацији доноси због једног члана којим се омогућава премијеру и влади да уговарају продају предузећа директно као што је то учињено у случају ЕПС-а, хотела на Копаонику, земљишта у Војводини...

"Влада ће покушати, захваљујући овом закону, да озакони све оно што до сада није учињено по закону. Да је у претходном закону био тај члан не би било ниједне криминалне приватизације", рекао је Живковић.

Према његовим речима, за разлику од Закона о стечају, који ће подржати само под условом да се избрише могућност стечајним управницима да имају службену легитимацију и Закона о поступку регистрације у Агенцији за привредне регистре, који ће подржати безусловно, измене Закона о приватизацији неће подржати јер је само један од укупно 96 чланова добар, а то је да се приватизација мора окончати до 31. дцембра наредне године.

"Од 423 предузећа која нису у реструктурирању 58 није на адреси где су регистрована и нетрагом су нестала, 30 је регистровано на Косову и Метохији, 20 је са запосленим инвалидима и преосталих 350 је само спремно за стечај данас. То значи да се измене Закона о приватизацији доносе са максимално 180 до 190 предузећа, што је бесмислено и у њима је запослено тек неколико десетина хиљада радника", рекао је Живковић.

Шеф Посланичке групе опозоционе Демократске странке Борко Стефановић оценио је да предлог закона о приватизацији омогућава "нетранспарентну продају" друштвених фирми и комуналних предузећа.

Он је рекао да тај предлог "доводи до даљег муљања и лакирања у поступку нетранспарентних продаја државних фирми" и "да се њиме први пут омогућава куповина јавно-комуналних преудзећа на локалу".

"Закон ће као последицу имати заваравање поверилаца који неће имати одакле да се наплате и раднике препуштене улици. Дакле, све супротно од онога што је о овом закону рекао министар привреде Душан Вујовић", рекао је Стефановић.

Он је навео да је Закон о закључивању споразума са УАЕ једини закон који је "више леx специалис" него закон о приватизацији који је предлозен, јер ставља било ког арапског инвеститора у позицију "белог медведа".

Додао је да се на тај начин Арапима шаље јасна порука да се "не брину, јер се на њих овај закон не односи".

Према речима Стефановића, Арапима из Емирата је омогућена куповина пољоприврендог земљишта у Војводини на један крајње нетранспарентна начин.

"Закон о приватизацији, у оквиру ове најновије напредњачке реформске модне колекције јесен/зима, грађанима даје нова отпуштања и недостатак било какве перспективе за запошљавање", рекао је он.

Стефановић је додао да ће закон о приватизацији, ако буде усвојен, као последицу имати раднике препуштене улици, и повериоце који неће имати од чега да се наплате.

Посланици сутра почињу расправу и о Предлогу закона о јавном информисању и медијима, Предлогу закона о електронским медијима, као и о Предлогу закона о јавним медијским сервисима.

Примена медијских закона ће, тврди њихов предлагач, допринети заштити јавног интереса грађана у сфери информисања, обезбеђивању медијских слобода и међународних стандарда у тој области.

Државни секретар у Министарству културе и информисања Саша Мирковић изјавио је у недељу, по усвајању предлога закона у Влади, да ће нови медијски закони донети укидање ТВ претплате.

Зоран Бабић: Предложени закони реформски, критика опозиције лицемерна

Београд - Шеф посланичког клуба СНС Зоран Бабић изјавио је данас да су предложени Закон о стечају и измене Закона о приватизацији реформски, а као лицемерје и дрскост окарактерисао критике опозиције у вези са тим законским решењима.

- Лицемерна, дрска и безобразна је критика (посланика Нове странке) Зорана Живковића, (шефа посланичког клуба ДС) Борислава Стефановића и Демократке странке за бригу о тим радницима - њих који 12 година нису урадили ништа за те раднике и предузећа - рекао је Бабић новинарима у парламенту.

Према његовим речима, лицемерно је критиковање таквог концепта приватизације и стечаја који је понудила Влада Србије који ће омогућити да се нађу стратешки партнери за предузећа у реструктурирању и отворе нова радна места.

Бабић је нагласио и да ће СНС користити сваку могућност за преговоре који ће касније омогућити грађанима да раде.

Опозиција оштро о закону о приватизацији: Без посла ће остати десетине хиљада људи

Београд - Посланици опозиционе Нове демократске странке и Демократске странке критиковали су данас предложене измене закона о приватизацији и стечају, јер сматрају да би њиховом применом без посла остало више десетина хиљада људи и указали да закон оставља могућност за директну погодбу у процесу приватизације.

Они су навели и да се у Предлогу закона о приватизацији први пут помиње да је могућа приватизација предузећа чији је оснивач локална самаоуправа, што је увод у приватизацију јавно комуналних предузећа.

Посланик Нове демократске странке Јанко Веселиновић оценио је да ће Закон о приватизаицји оставити без посла од 20.000 до 50.000 људи и да Влада нема решење како те људе да врати на посао.

На Веселиновићеву констатацију да је предложени закон о стечају само закон о "правној смрти" предузећа, министар Вујовић је одговорио да то није тачно јер Влада покушава да то буде "закон о реанимацији".

Вујовић: Побољшајте законе амандманима

- Ми улазимо у резерват у коме постоје полумртва предузећа. Наш циљ је да покушамо да спасемо максимални број радних места, активирамо ресурсе који годинама стоје и губе вредност. Ако мислите да то овај закон не решава, молим вас да амандманима нађемо добро решење - одговорио је министар.

Вујовић је додао да је циљ Владе да покуша да спаси око 100.000 радних места у предузећима која ће бити предмет приватизације по новом закону.

Претходно је Веслиновић упитао министра да ли је Закон о стечају Закон којим Влада даје наду незапосленима и привреди или овим законом као и Законом о приватизацији ствара нову армију незапослених.

Закон о приватизацији, како тврди овај посланик, оставља могућност непосредне погодбе са страном државом као што је то био случај са нетранспарентном приватизацијом ЈАТ-а у сарадњи са ЕТИХАДОМ и пољопривредне земље у Војводини.

- Није се чуо ниједан једини аплауз на ваше излагање при представљању ова два закона. Не види се ништа што ови закони доносе добро Србији. Лепо је провозати се од Београда до Ниша и одиграти партију шаха, али шта грађани Србије имају од те партије шаха и од песме која се чула у аутобусу и ко може да запева у Србији после оваквих закона - упитао је Јанковић министра Вујовића.

Веселиновић: Закони прављени наврат-нанос

Веселиновић је оценио да су ови закони направљени наврат-нанос, стављени у процедуру као 99 одсто закона који су стигли у Скупштину по хитном поступку.

- И ко је од народних посланика успео да ово прочита? Кркобабић из ПУПС-а је малопре рекао да је слушао ваше излагање, а да је и нешто мало прочитао, и закључио да подржава закон. Питам да ли је довољно да неко добије или задржи позицију директора да би подржао закон и да се не нађе на списку директора који су јуче смењени - упитао је Веселиновић.

Он је упитао и који закон је Влада ставила у процедуру а да омогућава привлачење инвестиција и отварање нових радних места и упитао министра “да ли сте припремили тај одговор за 100 дана колико седите у Влади.

Шеф посланичке групе ПУПС-а Милан Кркобабић је одговорио да ће Влада Србије одлучити ко ће бити директор неког ЈП, али нагласио да је Пошта, на чијем је челу, профитабилно предузеће, да је нето добит у 2013.години увећана у односу на претходну годину, као и да су измирене све обавезе према запосленима.

Стефановић: Премијер приватизацију третира као кампању

Шеф посланичке групе Демократске странке Борислав Стефановић замолио је министра да посланицима предочи неки мерљиви доказ утицаја закона на повећање запослености.

- Молим вас да нам дате неку цифру колико ви процењујете да ће бити повећање запослених на основу ових закона које грешком називате реформским законима - Стефановић.

Он је навео да је Предлог закона о приватизацији имао три различита текста у протеклих седам месеци, као и да су у веома кратком временском периоду промењна три министра финансија, привреде и пољопривреде.

- По нашем мишљењу, кабинет премијера третира питање приватизације као још једну ексклузивну кампању - истакао је он додајући да је за исти циљ имао и пут Владе Србије аутобусом до Ниша на седницу Владе која се одржала у том граду.

Стефановић је упитао и како се регулише испуњавање уговорних обавеза са ЕТИХАДОМ када нико не зна шта у њему пише.

Први пут се, како је навео, помиње да је могућа приватизација преудзећа чиј је оснивач локална смаоуправа што је увод у приватизацију јавно комуналних предузећа.

- Боље да тим људима кажете искрено да неће добити ни динара од приватизација тих фирми по овим законима, него да их замајавате - закључио је Стефановић.

Бабић: Није нам тешко да уђемо у аутобус

Одговарајући на критике да је одлазак министара у Ниш аутобусом део кампање коју води ова Влада, шеф посланичке групе Зоран Бабић изјавио је да се са поносом вози аутобусом.

- Нама није тешко да уђемо у аутобус, а имамо и части да уђемо у градски превоз, а не да се возимо блиндираним аутомобилима. Не видим шта је лоше возити се аутобусом - рекао је Бабић.

Бабић је приметио и да Демократска странка одустаје од европског пута јер закони који су добили сагласност ЕУ ођедном више нису добри за ДС..

На дневном реду нове седнице су и предлози закона о јавном информисању и медијима, о електронским медијима, и о јавним медијским сервисима о којима ће посланици сутра расправљати.

Зоран Живковић: Доносе закон да би Вучић предузећа продавао директном погодбом

Београд - Посланик Нове странке Зоран Живковић рекао је данас да неће гласати за Предлог закона о приватизацији јер ће, како тврди, омогућити премијеру Александру Вучићу да директном погодбом продаје предузећа.

Он је у Скупштини Србије казао новинарима да тај закон омогућава "криминалну приватизацију" и да се доноси како би Вучићевој влади дао "законски оквир за незаконито понашаање" - директно договорање о продаји.

Он тврди да то омогућава члан закона о стратешком партнерству које је, како је навео, друго име за директну погодбу и оценио да се нови закон доноси само због тога.

Живковић је навео да је то већ био случај са Ер Србијом, хотелом на Копаонику који је, како тврди, продат упола цене, као и са продајом земљишта у Војводини.

Према његовим речима, Предлог закона о приватизацији има само један добар члан који прописује да је рок за окончање приватизације 31. децембар 2015. године.

Живковић је казао да је Нова странка поднела 95 амандмана на Предлог закона о приватизацији тражећи брисање предложених чланова. Оценио је да нема разлога доносити потпуно нов закона, него треба применити постојећи који је, како је оценио, добар ако се дословно примени.

Он је оценио и да је бесмислено доносити нов закон за мање од 200 предузећа, а утрвђено је да 58 предузећа није на адреси на којој су пријављена, 30 предузећа је на Косову и немогуће их је приватизаовати, као што је немогуће приватизаовати и око 20 предузећа у којима раде особе са инвалидитетом.

- Од 350 предузећа, по речима директорке Агенције за приватизацију, половина је спремна за стечај данас. Закон се доноси за 190 предузећа која имају шансу да не оду у стечај одмах. Бесмислено је доносити нов закон за мање од 200 предузећа", указао је Живковић.

Он је најавио да ће Нова странка гласати за измене Закона о поступку регистрације у Агенцији за привредне регистре.

Гласаће и за измене Закона о стечају ако буде усвојен амандман те странке којим је затражено да се брише члан закона који предвиђа да стечајни управници имају службене легитимације.

- Шта ће им службене легитимације? Сва друга решења у изменама Закона о стечају су добра и помажу да се убраза тај поступак - рекао је Живковић.

(Б92-Бета-Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер