четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Скупштина Србије: Усвојен Закон о јавној својини
Хроника

Скупштина Србије: Усвојен Закон о јавној својини

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 26. септембар 2011.

Скупштина Србије усвојила је данас Закон о јавној својини, после вишегодишњег чекања на тај пропис, са 133 гласа посланика странака владајуће већине и Либерално-демократске партије.

Закон о јавној својини нису подржали посланици Савеза војвођанских Мађара, незадовољни што Војводини није припао део железничке инфраструктуре на њеној територији, док је Лига социјалдемократа Војводине, која такође није била задовољна што то није припало тој покрајини, подржала његово изгласавање. Против доношења закона гласали су и посланици ДСС-а.

Носиоци својине у Србији, према усвојеном закону, биће република, покрајина и локалне самоуправе, у чијој надлежности ће бити улице, тргови, паркови, општински путеви и некатегорисани путеви.

У својини Војводине ће, пошто је Влада Србије усвојила амандмане војвођанске администрације, бити путеви другог реда, каналска мрежа која није на пловним путевима, поједини објекти у иностранству и објекти који су грађени средствима за капиталне инвестиције. Захваљујући амандману Лиге социјалдемократа Војводине, тој покрајини ће припасти средства створена улагањима покрајине која су јој потребна за остваривање њених надлежности.

У јавној својини су природна богаства, добра од општег интреса за која је законом утврдјено да су у јавној својини, ствари које користе органи и организације Републике Србије, покрајине и локалне самоуправе. Међу њима су воде, водотоци, минерални ресурси, ресурси подземних вода, ресерве минералних сировина и други, а закон предвидја да се на природном богаству може стећи концесија или право коришћења, док накнада за то припада републици, покрајини или јединицама локалне самоуправе на чијој се територији налази то богаство.

Законом се уређују добра од општег интереса, која су добра у општој употреби, попут шума, шумског и водног земљишта, заштићена природна добра, културна добра у јавној својини и друго, а прописује се и да је мрежа, као неопкретна ствар намењена протоку материје или енергије ради њхове дистрибуције корисницима или одвођења од корисника, добро од општег интереса.

Амандманом ЛДП-а прецизирано је да се директори јавних предузећа бирају на јавним конкурсима и да се забрањује коришћење добара од јавног интереса у приватне или партијске сврхе, а прихваћен је и амандман СРС којим се из закона брише одредба да је административни прелаз добро у општој употреби.

У наставку гласања парламентарци ће се изјаснити и о предложеним законима о железницама, о патентима, изменама Закона о ауторским и сродним правима, сету закона из области правосуђа, где су предложена нова решења у области кривичног поступка и парничног поступка, као и о предложеним решењима у области заштите пословне тајне. О свим тим законским предлозима посланици су расправљали на четири седнице у септембру. Изгласавањем ових закона биће заокружено доношење закона који су предвиђени европском агендом.

Либерално-демократска партија неће подржати Предлог закона о железницама, али ће гласати за законска решења о јавној својини и о реституцији, чије је усвајање један од услова за добијање статуса кандидата за чланство у ЕУ, најавио је данас лидер те странке Чедомир Јовановић.

Он је, новинарима у Скупштини Србије, рекао да либерали могу да подрже само законе из Европске агенде чије је усвајање неопходно за добијање статуса кандидата.

"Нисмо дужни да решавамо кризу у владајућој коалицији", нагласио је Јовановић.

ЛДП је раније најавио да ће подржати законе о кривичном и о парничном поступку, чије је усвајање, такође, један од услова Србији за добијање статуса кандидата.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер