уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Скупштина Србије: Са 156 гласова „за“, усвојен предлог о формирању комисије за истраживање последица НАТО бомбардовања
Хроника

Скупштина Србије: Са 156 гласова „за“, усвојен предлог о формирању комисије за истраживање последица НАТО бомбардовања

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 18. мај 2018.

Скупштина Србије усвојила је предлог о образовању комисије за истраживање последица НАТО бомбардовања 1999. године на здравље и животну средину. За је гласало 156 посланика, није било удржаних и нико није био против, а један посланик није гласао.

Главни задатак ове комисије је да утврди узрочно-последичну везу између бомбардовања и великог броја различитих тешких обољења који се јављају код грађана, с посебним освртом на употребу пројектила са осиромашеним уранијумом.

За председника комисије предложен је посланик Српске напредне странке Дарко Лакетић, који је раније рекао да је дошло до пораста малигних оболења у Србији и да је дужност да се утврди истина да ли је узрок тога бомбардовање и коришћење осиромашеног уранијума. Он је казао да ће за чланове комисије предложити посланике и владајуће већине и опозиције, као и да ће ангажовати научне и стручне институције, и користити резултат истраживања Парламента Италије о здрављу војника који су били на Косову.

Међу онима који су подржали формирање Комисије, поред посланика из странака које чину скупштинску већину, били су и поједини посланици опозиције, из СРС, затим Бошко Обрадовић и Драган Весовић из Двери, Гордана Чомић и Верољуб Стевановић из ДС, лидер НС Зоран Живковић, као и посланик Нова Србија - Покрет за спас Србије Ђорђе Вукадиновић

Председница Скупштине Србије Маја Гојковић рекла је да ће комисија трагати за истином, али да то не значи да ће "личити на судницу" и да ће било коме изрицати пресуде или да ће тражити начин да каже јавности Србије ко је крив.

Рок за први прелиминарни извештај комисије је крај 2020. године, а комисија ће имати обавезу да на сваких шест месеци обавести парламент о радњама које је предузела и резултатима. Седница ће бити настављена у понедељак у 10 сати, расправом о амандманима на предложене законе.

Расправу обележила жучна свађа између Балше Божовића и посланика СНС

У Скупштини Србије данас је настављена расправа о формирању комисије која би требало да испита утицај НАТО бомбрадовања на здравље становништва и животну средину.

„Не постоји та бомба која би толико штете учинила колико је ваша политика учинила. Ми оснивамо комисију која ће испитати последице ваше политике до 2000. године, јер бомбардовање је било погубно за грађане, али не и за вас који сте изазвали бомбрадовање. Нисте 1999. године могли да оснујете комисију ,али сте могли да добијете државне станове. Ми у контактима са странцима замерамо срамотну политику НАТО, али рат се завршио тако што је тадашња политика изгубила КиМ и да данас само потписује оно што је тада изгубила, рекао је Балша Божовић, посланик Демократске странке, пише Данас.

Овим речима Божовић је изазвао огромну полемику у коју су се укључиули напредњаци, социјалисти и радикали, па су се тако у скупштинској сали више пута чуло „срам вас било“.

Божовић је оптужио садашњу власт да покушава да шири панику о последицама НАТО бомбардовања.

”Огромне су последице ,али је срамота да грађани Србије највише оболевају од рака у Европи, а разлог за то је лоше здравство. Радите све да би замајавали народ, а са друге стране с Блером се састајете и радите како вам се каже. Никада нећемо рећи за вас да сте издајници зато што морате да потпишете независност КиМ, али јесте издајници што сте деведесетих грађане албанске националности прогласили терористима и изазвали рат“, рекао је Божовић, коме је председвајући Владимир Маринковић изрекао опомену.

Одговарајући посланику ДС председница парламента Маја Гојковић и предлагач формирања комисије оценила је да је Божовићев говор очекиван.

“Знали смо да и онај ко је говорио, а и они који не присуствују седници, имају страх од резултата ове Комисије. Оваква дискусија се није чула у италијанском парламенту, ни током рада, ни кад је поднет извештај који доказују да су италијански војници оболевали, оболевају и оболеваће зато што су службовали на КиМ. Ако имате другачије податке, изађите пред Комисију и кажите зашто мислите да се у Србији не умире због последица НАТО бомбардовања. Ви знате да ћете после овакве дискусије имати нула одсто, а не као сада 2,2 одсто, а једину оцену политике дају грађани на изборима. Ви лоше говорите о грађанима, а Александар Вучић и ова политика по оцени грађана вреди 55 одсто“, рекла је Гојковижћева и додала да није очекивала да се ова тема политизује, али и да је жалосно да се овакве ствари релативизују.

Према њеним речима ипак је добро да грађани чују да је Србија крива зато што је бомбардована осиромашеним уранијумом,а такво нешто се неће чути ни у једној земљи на свету, ни у Јапану. Гојковићева је подсетила да су неки у време бомбардовања били у Будимпешти, други, попут Јеремића у Лондону, а да је она била у Србији коју никада неће напустити.

„Каже уважени посланик да овако билдујемо политичке поене, не не билдујемо, ми смо патриоте. Постоји извештај у Белгији да је 200 белгијских војника оболело, а четворо је умрло. Како то да су умирали Италијани и белгијански војници који су били на КиМ, а ми не умиремо? Много је ово компликована тема да бисмо о њој причали као у неком београдском кафићу. Ми смо криви за све, а ви нисте ни за шта, па ни за то што је Косово прогласило независност 2008. године. Ви сте народ на улици 2000. године подизали и говорили да је питање КиМ демократско и да је проблем Слободан Милошевић и да ће све бити решено када га скинемо“, рекла је Гојковићева.

Потом је посланик СПС Неђо Јовановић оценио да је Божовић увредио осећања свих грађана Србије.

Мирослав Лазански, посланик СНС, навео је да Србија није хтела рат, да јој је он наметнут и да је НАТО је извршио напад и мимо свог Статута, без икакве одлуке.

„Господо из ДОС-а могли сте да формирате комисију до 2012, па што нисте? Јапанци су изазвали рат на Пацифику, никада нису опростили Американцима атомску бомбу. Немојте да кривотворите историју, то је недопустиво и страшно“, рекао је Казански.

Милован Дрецун, такође посланик СНС рекао је да „ кад чујете да ово представља пример хибридног рата који се води против Србије од 2000 године, то је да би се доказало да је Србија крива за рат“.

„Слушали смо увреде на рачун посланика ДС што је доказ да је ова расправа политизована, а кренула је са прозивкама досовског режима зашто није покренула формирање комисије. Ми смо казали свој став- гласаћемо за формирање комисије,али је бесмислено говорити да ли је уранијум штетан. Па, штетан је. Био сам у јединицама у Подујеву 1999. године, где је гађано осиромашеним уранијумом и наравно да желимо да се утврде чињенице“, рекао је Горан Ћирић , шеф посланичке групе ДС.

Председница парламента приметила је да се Ћирићев став драстично разликује од Божовићевог. Навела је и да се Ћирић јавио за реч када је видео колико штете је нанело излагање његовог страначког колеге.

„Жао ми је што ћете ви сносити политичке последице, јер није лако за ово гласати. Није лако изнети ово данас на сто“, рекла је Гојковићева.

Божовић је узвратио да је НАТО бомбардовање била агресија.

„Свака част војсци на одбрани. Сви смо били жртве бомбардовања, осим вас Мајо, Слободана Милошевића, Мире Марковић, Вучића и Шешеља, који сте узимали станове. За бомбардовање СРЈ крив је НАТО и ви који сте имали такву политику“, рекао је Божовић.

Неђо Јовановић је узвратио да се Милошевић борио да сачува КиМ, да то ради и Вучић и да Божовића, ако то не разуме, треба да је срамота.

“Срам те било, упућено Божовићу, чуло се више пута из посланичких клупа.

Посланица ДС Александра Јерков оценила је да радикалско-милошевићевска-напредњачка коалиција малтретира и вређа демократе, без опомене и да је дужност председавајућег да то спречи.

(Данас - Агенције)

Видети још: Посланици у Скупштини Србије расправљали о формирању комисије за истрагу последица НАТО бомбардовања; Вукадиновић: Подржаћемо формирање комисије, ово је осетљива и важна тема на којој не бисмо смели да се делимо због жртава и оболелих

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер