среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ђорђе Вукадиновић у Скупштини Србије: Није нам потребно министарство за европске интеграције; Напросто није могуће ићи ка ЕУ и бранити суверенитет на КиМ
Хроника

Ђорђе Вукадиновић у Скупштини Србије: Није нам потребно министарство за европске интеграције; Напросто није могуће ићи ка ЕУ и бранити суверенитет на КиМ

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 26. јун 2017.

Посланици Скупштине Србије током преподнева најчешће су расправљали о томе да ли је Србији потребно министарство за европске интеграције или не, а на кратко је била одређена пауза јер се говорило мимо дневног реда.

Посланици из посланичког клуба "Нова Србија - За спас Србије" и Демократске странке Србије сматрају да то министарство није потребно, а поставили су питање и због чега није изменама Закона о министарствима предложено поново увођење министарства за Косово и Метохију.

Ђорђе Вукадиновић из посланичког клуба "Нова Србије - За спас Србије" рекао је да не треба да се Канцеларија за европске интеграције подиже на ниво министарства и навео да не верује да је могуће ићи ка ЕУ и бранити Косово и Метохију.

- Имамо гомилу изјава важних европских челника који кажу да на крају пута Србија мора признати Косово. То није рекао неки авантуриста то су рекли важни челници ЕУ. Дакле просто није могуће ићи ка ЕУ и бранити Косово - казао је Вукадиновић.

"Улазак у ЕУ не зависи од тога да ли имамо Министарство за европске интеграције. Ако неће да нас приме неће нам помоћи ни три министарства за евроинтеграције", констатовао је Вукадиновић.

Прочитајте ВИШЕ: Ђорђе Вукадиновић: Заслугом напредњачког режима, државе Србије је на Косову и Метохији данас много мање него пре 5 година

Став посланика Вукадиновића је подржао и Милан Лапчевић из Демократске странке Србије.

Лапчевић је указао да су водеће земље ЕУ признале Косово и да не види разлог зашто Србија жели да односе са ЕУ подигне на виши ниво оснивањем министарства, да се слаже са предложеним амандманом да се брише члан којим се предлаже увођење министарства надлежног за евроинтеграције наводећи да ће на крају путу европских интеграција Србија морати да призна независност Косова.

Он је истакао и да нема логике да се формира министарство за европске интеграције у тренутку када је и Европа сама суочена са својом неизвесном будућношћу и апсолутно се не зна куда ће ићи, с обзиром на раст евроскептицизма и у земљама чланицама ЕУ.

Посланик Доста је било Душан Павловић рекао је да тема евроинтеграција подразумева владавину права и својинске односе и да би држава требало да штити приватну својину грађана па је у склопу тога подсетио на рушење објеката у београдском насељу Савамала.

- Сетићете се сви да је пре годину дана један део Београда порушен усред ноћи и да за то немамо никакво судско разрешење иако је и бивши премијер рекао да је тако нешто недопустиво и да мора да се санкционише. Ако се такав случај понови у Србији хоће ли министарство евроинтеграција да штити својинска права које су саставни део процеса европских интеграција - упитао је Павловић.

Александар Мартиновић: За СНС Косово саставни део Србије, нема потребе за министарством

За Српску напредну странку (СНС) Косово и Метохија је саставни део Србије и нема потребе за постојањем министарства који би се бавио тим делом територије Србије, изјавио је данас шеф посланичке групе СНС Александар Мартиновић.

Он је током расправе о изменама Закона о министарствима одговарајући на критике дела опозиције због увођења министарства за евроинтеграције, али не и министарства за Косово и Метохију рекао да би по тој логици требало да постоји онда и министарство за Београд, Мачву или Поморавље.

- Нама то не пада на памет, свако министарство и министар надлежан је за Косово и Метохију у складу са Уставом Србије и законима и Резолуцијом Савета безбедности УН 1244. Да смо прихватили вашу логику и формирали министарство за Косово и Метохију онда би признали да то није саставни део Србије - рекао је Мартиновић.

Он је навео да је министарство за Косово и Метохију формирано 2007. године, а министар је био Горан Богдановић (тада посланик Демократске странке, а сада Социјалдемократске странке) и додао да је формирано "само да би се спровела политичка трговина између ДС и ДСС".

Како је рекао, у првој влади тада лидера ДСС-а Војислава Коштунице у буџету Србије било је издвојено 400 милиона динара за Косово, а данас се издваја више од пет милијарди динара.

Он је казао да то показује да је Србија присутна и да држава функционише на Косову у оној мери у којој је то могуће у складу са Резолуцијом 1244.

На те наводе је реаговао бивши министар, а сада посланик Социјалдемократске странке Горан Богдановић истичући да се стиче утисак из Мартиновићевог говора да се раније није бринуло о грађанима на Косову и Метохији, што није тачно.

Он је казао да "несрећу Срба на КиМ не треба користити у дневно политичке сврхе" и истакао да се и тада и сада исплаћују плате и води рачуна о Србима на Косову.

Богдановић је казао и да је као министар радио у интересу грађана Србије и да ако је прекршио било који закон стоји на располагњу.

Посланик СНС Владимир Ђукановић је поводом критика да не треба уводити министарство за европске интеграције посланицима ДСС и "Нове Србије-За спас Србије" рекао да су Србију они увукли у те интеграције, а да би данас одједном хтели да изађу из тога.

- Европске интеграције биле су стратешки циљ свим премијера које су они бирали и то је био и део њихових експозеа - рекао је Ђукановић.

Он је указао да би за државу одустајење од интеграција био проблем, истичући да велик број предузећа из ЕУ послује у Србији и запошљава бројне раднике у Србији.

Ђукановић је казао и да ће на крају евроинтеграција од Србије вероватно бити тражено да признају Косово, али да "они не морају да буду ти који ће да иницирају тај проблем".

Шеф посланичке групе Двери Бошко Обрадовић је у два наврата покушао да говори, али му је било ускраћено јер је, по оцени председавајуег Верољуба Арсића говорио мимо дневног реда, а не о амандманима, те је добио две опомене.

Обрадовић је на понашање Арсића указао предеседници парламента Маји Гојковић, када се вратила да председава, рекавши да је кажњен само зато што је навео да се министарство за европске интегарције оснива зато што СНС дугује ЕУ због доласка на власт, те да је формирање тог ресора дуг који СНС има према Бриселу.

После тога председница Скупштине Србије Маја Гојковић одредила је паузу од пет минута да би се, како је навела, вратили расправи о амандманима на предложене измене закона о министарствима.

Посланик Српског покрета обнове Александар Југовић рекао је да је за СПО важно да добије министарство за европске интеграције и да ће гласати за тај закон јер желе да Србија буде део европске породице и заједно са земљама попут Немачке и Француске брани своје интересе.

- Најбољи односи са великим силама дају нам могућност да будемо респектабилни фактор - рекао је Југовић.

Радослав Милојичић: "Гуме ћу да ти избушим Арсићу"

Посланику ДС Радославу Милојичићу председавајући Мирољуб Арасић изрекао две опомене током скупштинске расправе о изменама Закона о министарствима.

Након што је добио опомене, Милојичић је Арсићу рекао да ће му "избушти гуме".

"Гуме ћу да ти избушим Арсићу", рекао је Милојичић добацујући са места, пошто су му изречене опомене и није му дозвољено да рекламира повреду Пословника.

Арсић је затим затражио да у записник уђе да му Милојичић прети.

"Значи нанеће материјалну штету, а ако се то деси, да знамо барем ко је исказао намеру", рекао је Арсић.

Расправа о амандманима на Закон о министарствима

Посланици Скупштине Србије почели су разматрање амандмана на измене и допуне Закона о министарствима којима је предвиђено оснивање два нова ресора, за заштиту животне средине и за европске интеграције.

Одбор за правосуђе парламенту је предложио амандман, којим се прецизира делокруг рада Министарства за заштиту животне средине. Предложено је да делокруг рада буду и послови у вези са подршком пројектима у области животне средине за чију реализацију су Србији на располагању средства из претприступних фондова ЕУ, донације и други облици развојне помоћи. 

На тај закон посланици су предложили 132 амандмана, али одбор није прихватио ниједан.

Предлагач закона је посланик Српске напредне странке Александар Мартиновић, а захтев за ванредно заседање са том тачком дневног реда потписала су 152 посланика владајуће коалиције.

Скупштина Србије је у суботу, 24. јуна, завршила начелну расправу, а крајни рок да нова Влада буде избарана истиче у поноћ 30. јуна. 

Председник Србије Александар Вучић је за мандатара Владе предложио досадашњу министарку државне управе и локалне самоуправе Ану Брнабић.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер