уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Скупштина Србије: Посланици о законима из области здравства, о сумњивим увозним медицинским средствима и вакцинацији
Хроника

Скупштина Србије: Посланици о законима из области здравства, о сумњивим увозним медицинским средствима и вакцинацији

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 15. новембар 2017.

Посланици владајуће већине, али и опозиције данас су у Скупштини Србије углавном позитивно оценили предложени закона о медицинским средствима који доноси усаглашавање с прописима ЕУ да би се онемогућио увоз неквалитених и несигурних медицинска средства.

Посланик Демократске странке Душан Милисављевић је рекао у дебати да ће то бити један од закона по којем грађани могу да виде добробит прикључења Србије ЕУ и прихватања европских стандарда у лечењу и третирању пацијента.

"Као лекар сам сведок да смо пре 20 до 30 година добили средства из азијских земаља која смо давали грађанима, а за која сам лично изразио сумњу у квалитет, и време је показало да нису била адекватна. Овај закон неће дозвољавати такве ствари и показује да је добро што идемо ка ЕУ и што прихватамо њихове стандарде", рекао је Милисавељвић.

Он је подсетио да је од 96 пријава на сумњу квалитета медицинских средстава 70 посто пореклом из земаља ван ЕУ, а да је 96 одсто повучених средстава због дефекта квалитета такође из земаља које нису чланице ЕУ.

Милисављевић је међутим истакао да морају да се проверавају и препарати који долазе из ЕУ, и да им "не треба дати бланко поверење".

Он је скренуо пажњу Министарству здравља и министру Златибору Лончару да мора да се спречи све већа продају медицинских средстава и лекова на пијацама.

Лончар му је одговори да је закон гарант да се више на пијаци не могу појављивати лекови и медицинска средства.

Шефица посланичке групе Покрет за спас Србије Нова Србија Санда Рашковић Ивић рекла је да је закон добар, али да би било добро да се усагласи са Законом о здравственој заштити.

Она је казала да је и сама као лекар била сведок "јавашлука", али и "непрофесионалности" при испитивању лекова и медицинских средстава.

Посланик Либерално демократске партије Жарко Кораћ рекао је да је предложени закон "изнуђен" као реакција јер је у Србији "започео хаос на тржишту лекова и медицинских средстава".

Он се осврнуо на случај све слабије имунизације, вакцинације грађана, и поменуо и "веру у чаробне напитке" што је оценио као последицу запуштености друштва.

Он је казао да би друштво морало да води акцију и залаже се за вакцинацију, а не да "дођемо у ситуацију да дрхтимо јер ће нам деца умирати и да ће шарлатани у јавности бити утицајни".

"Гледам своје колеге, лекаре, и то угледне лекаре који се баве имунологијом, они су просто у дефанзиви у тим јавним расправама, пошто нико није на њиховој страни", рекао је Кораћ.

Замерке на предложени закон је изнела посланица Покрета Доста је било Бранка Стаменковић која је навела да грађани вероватно у овој расправи очекују да посланици причају о решавању конкретних проблема попут тог да 83-годишњак који има оштећење слуха 65 одсто, нема право на слушни апарат о трошку РФЗО, јер је "негде прописано" да оштећење мора бити 70 посто да би добио апарат.

"Нажалост, овај закон о медицинским средствима не бави се таквим ситуацијиама. Такве ситуације предмет су уређења закона о здравственој заштити и закона о здравственом осигурању који, иако су прошли јавну расправу, још нису дошли у скупштинску процедуру", рекла је Стаменковић.

 

Како је додала, уместо тога шаље се закон којим се уређује промет, увоз и извоз продаја медицинских средстава, а "ваљда да би сви грађани којима је слух оштећен мање од 70 одсто имали где да из свог џепа купе слушни апарат или друго помоћно медицинско средство".

Министар здравља Србије Златибор Лончар изјавио је данас у Скупштини Србије да се Предлогом закона о медицинским средствима решава проблем неквалитетних и несигурних медицинских средстава, стварају услови за извоз медицинских средства домаће производње у ЕУ.

Лончар је, образлажући предлог тог закона, рекао да се њиме онемогућава улазак неквалитетних и по кориснике несигурних медицинских средства, како на тржишту тако и у здравственим установама као и да се смањује могућност уласка фалсификованих медицинских средстава.

Посланици су расправу о том законима у начелу почели јутрос и расправа се углавном води о тачкама које су на дневном реду.

Седница Скупштине Србије на чијем дневном реду су закони из области здравства настављена je у 10 часова.

Посланици ће разматрати Предлог закона о медицинским средствима, допуне Закона о здравственој документацији и евиденцијама у области здравства, као и потврђивање Финансијског уговора Клиничкицентри/Ц између Србије и Европске инвестиционе банке које је поднела Влада Србије.

Предлог закона о медицинским средствима, како се наводи, уређује услове за производњу и промет медицинских средстава.

Тај предлог закона требало би да онемогући улазак "неквалитетних" и несигурних медицинских средстава на тржиште Србије и у здравствене установе, као и да спречи улазак фалсификованих медицинских средстава.

Њиме се уређују и клиничка испитивања медицинских средстава, пријава нежељених реакција на тих средства, контрола квалитета и праћење медицинских средстава на тржишту, оцењивање њихове усаглашености са техничким захтевима, оглашавање, обележавање медицинских средстава и надзор.

На дневном реду биће и допуне Закона о здравственој документацији и евиденцијама у области здравства којима се прецизира да подацима који чине Интегрисани здравствени информациони систем Србије (ИЗИС) руководи Завод за јавно здравље.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер