петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Скупштина Србије о мишљењу МСП
Хроника

Скупштина Србије о мишљењу МСП

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 26. јул 2010.

У Скупштини Србије у подне би требало да почне ванредно заседање на којем ће се, на захтев Владе, расправљати о само једној тачки дневног реда: предлогу Одлуке о мишљењу Међународног суда правде о легалности самопроглашења независности Косова и наставку активности у одбрани суверенитета и територијалног интегритета Србије.

На седницу су позвани и председник Србије Борис Тадић и шеф правног тима пред Међународним судом правде Душан Батаковић.

У владајућој коалицији очекују да о Косову и даљим потезима Србије буде постигнут јединствен став, но поједине опозиционе странке упућују бројне критике и најављују оштру расправу.

Позив на јединство

У владином предлогу, који би посланицма требало да образложе премијер Мирко Цветковић или шеф дипломатије Вук Јеремић, позива се на национално јединство и најављује коришћење свих расположивих дипломатских и политичких средстава за очување суверенитета и територијалног интегритета Србије.

У тексту се наводи да "Скупштина Србије оцењује да Међународни суд правде, приликом изрицања саветодавног мишљења о самопроглашењу независности Косова, није легализовао етнички мотивисан покушај отцепљења".

"Суд није одговорио на суштинско питање легалности права на сецесију косовских Албанаца", пише у предлогу Одлуке, у којем Влада предлаже и даље кораке Србије у борби за очување Косова.

"Народна скупштина изражава подршку Влади у процесу подношења резолуције у Генералној скупштини УН, чије би усвајање отворило пут да се кроз преговоре дође до компромисног решења за Косово и Метохију", наводи се у предлогу Одлуке.

У владајућој коалицији очекују да и опозиција подржи владин предлог.

Шеф посланичке групе За европску Србију Нада Колунџија:

"Ја очекујем да ће свест о нашој одговорности превладати, без обзира на то што ће то бити добар повод за нападе и критику. Треба имати на уму да ми овом резолуцијом заправо шаљемо поруку онима који треба да одлучују о судбини тог питања."

Критике опозиције

Ипак, судећи према првим реакцијама опозиције, владајућа већина не може да рачуна на пуну подршку у Скупштини.

Демократска странка Србије саопштила је да подношење резолуције у Генералној скупштини УН може довести до још већег пораза Београда.

У писаној изјави, лидер ДСС-а Војислав Коштуница навео је да је потпуно бесмислено сада подносити резолуцију, супротну мишљењу које је изнео суд УН.

Коштуница је поново позвао представнике власти да поднесу оставке и оценио да је на новој националној Влади да добро и ваљано припреми тужбу пред Међународним судом правде против земаља које су признале Косово и да води истрајну државотворну политику заштите државних и националних интереса.

Ни ЛДП неће подржати владин Предлог одлуке јер се, како наводи Весна Пешић, њом подржава и продужава погрешна политика.

"У најмању руку би ово морало да се преиспита бар једним критичким освртом. Не тражи ЛДП ни оставку Владе, нити било чију главу, али зар није нормално да сада у овој ситуацији, после одлуке МСП, када смо чули сијасет неких независних експертских мишљења, зар не би било нормално да седнемо и да кажемо: 'Хајде да видимо, да научимо нешто из овог искуства'."

Српска напредна странка ће у току преподнева донети одлуку о томе како ће гласати, каже заменик председника СНС Александар Вучић:

"Ми ћемо критиковати власт за оно што су лоше учинили, али нама су испред и важнији од критике власти увек били интереси грађана Србије, интереси наше земље и у складу с тим ћемо одлучити како и на који начин ће гласати посланици СНС. Одлуку ће донети председник и најуже руководство странке."

Ни Српска радикална странка још увек није донела одлуку о томе да ли ће подржати предлог Одлуке Владе Србије.

Шеф посланичке групе радикала Драган Тодоровић рекао је да ће одлука о томе бити донета на посланичком клубу те странке, пошто посланици буду имали увид у целокупан текст тог документа.

(BBC)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер