Хроника

Скупштина Србије разматра амандмане на сет финансијских закона; Посланици СНС опет на назив и прве чланове првог закона поднели велики број амандмана, да би се потрошило време опозицији

Штампа
понедељак, 16. април 2018.

 Посланици владајуће већине поднели су око 380 амандмана на прву тачку дневног реда, односно Предлог закона о планском систему Србије, што је данас наишло на негодовање опозиције јер ће владајућа већина као и претходних неколико седница, потрошити готово све време за расправу у појединостима а да се о осталим законима неће ни расправљати.

Владајућа већина поднела је поново на први члан првог закона амандмане "са освртом" на унапређење економског развоја, медицинских установа, права детета, повећање инвестиција у привреду, на дигитализацију управе, развој универзитетског система. 

Амандмане је Влада Србије одбила уз образложење да "суштински не доприносе унапређењу предлога закона". 

Посланик Социјалдемократске странке Ненад Константиновић рекао је да су амандмани поднети како не би дошли у ситуацију да опозиција било шта говори и како се не би чула ниједна реч критике. Он је казао да се због амандмана владајуће већине неће ништа чути о преосталим финансијским законима који су на дневном реду и да се на тај начин обесмишљава парламентаризам. 

"Ви не желите дијалог о било каквој теми, ви не трпите критике", рекао је Констатиновић и додао да постоје амандмани који су добри за све и који би могли бити прихваћени, али да о њима неће моћи да се говори. 

Посланици Српске радикалне странке, међутим, досетили су се како да ипак да говоре о предложеном закону тако што су поднели амандмане на наслов предложеног закона. 

Посланик Српске напредне странке Владимир Орлић одговарајући Константиновићу иронично је рекао да су амандмани опозције "феноменални" и "инвентивни" те прочитао један од предложених, који гласи да се члан закона брише. 

"Ево да прочитам један амандман: ’Члан један брише се’. Ето толико је толико је инвентиван и садржајан", рекао је Орлић. 

Стефановић о концесији: Добијете милијарду и по евра, а аеродром остане ваш

Посланици у Скупштини Србије данас су током расправе о амандманима на Предлог закона о планском систему Србије расправљали о томе која власт је и колико допринела пропасти српске привреде. Говорило се поново о аеродрому у Нишу "Констатнин Велики" и концесији аеродрома "Никола Тесла" у Београду, приватизацијама државних предузећа, али и многим другим темама попут набавке авиона, пољопривредним машинама и бомбардовању СРЈ 1999. године.

Тему о београдском аеродрому покренуо је шеф посланичке групе Демократске странке (ДС) Горан Ћирић који је поново тражио објављивање уговора о концесији београдског аеродрома. Ћирић је изнео и став да кључне инфраструктурне пројекте не треба давати у концесију нити приватизовати, већ да треба задржати већинско власништво над инфраструктуром.

Министар унутрашњих послова Небојша Стефановић му је одговорио да је концесија добра јер "добијете милијарду и по евра, а (аеродром) остане у вашем власништву".

"Ако мислите да држава данас има милијарду и по евра да може да уложи, нема. Нама треба тих милијарду и по евра", рекао је Стефановић.

Он је оценио и да се "подигла велика прашина око нечега што је само добра жеља Владе да учини нешто за грађане".

Амандмане с освртом на пољопривредни развој, привредни раст, владавину права и друге бранили су посланици Српске напредне странке наводећи да су добри и да "отварају занимљиве теме" па се тако дошло и до теме о бившем лидеру ДСС-а Војиславу Коштуници. Посланик СНС Верољуб Арсић говорећи о амандману са посебним освртом на привредни раст рекао је да је највећу штету привредном развоју и стандарду грађана донео ДОС који је предводио Коштуница.

"Тај исти Војислав Коштуиница водио је три државе, које постоје сада у нешто другачијем облику. Био је председник СРЈ, укинуо је, неуставно. Био је председник Владе Србије када је постојала државна заједница, која је престала да постоји опет неуставно. На крају био је председник Владе када је наша јужна покрајина прогласила самосталност. То су резултати који су довели до привредне ситуације каква је затечена 2012. године", казао је Арсић. 

Он се осврнуо на лоше приватизације спроведе током претходне власти, одбацујући критике опозиције због намере Владе да преузе власништво над нишким аеродромом и због концесије београдског аеродрома, наводећи да су претходници "све упропастили" и да сада када неко хоће нешто да уреди, "они имају накнадну памет".  Посланица СНС Александра Томић рекла је да опозиција критикује добре кораке садашње власти, а да заборавља како је продат "Ц маркет" у "кабинету тадашњег премијера Војислава Коштунице". 

"Како је тада господин (Мирослав) Мишковић купио за јефтине паре све ланце маркета у Србији и постао један од сто чланова Форбсове листе. То није могао да заради нигде, него једноставно од државних пара, из буџета Републике Србије, када је узео новац свих грађана Србије", рекла је Томић.

Скупштина Србије разматра амандмане на сет финансијских закона

БЕОГРАД - Скупштина Србије наставила је данас рад разматрањем амандмана на предлоге закона из области финансија.На дневном реду седнице је 20 тачака, а међу њима су Предлог закона о планском систему Србије, на који је поднето 534 амандмана, као и измене и допуне Закона о девизном пословању, на који је поднето 57, те измене и допуне Закона о рачуноводству, на који је поднето 10 амандмана.

Посланици ће у појединостима разматрати и допуне Закона о ревизији, као и о изменама и допунама Закона о факторингу као и о изменама Закона о пореском поступку и администрацији, на који је поднето 155 амандмана.

На измене Закона о порезу на додату вредност поднето је 19 амандмана, а на измене и допуне Закона о акцизама 16 амандмана.

На измене Закона о играма на срећу поднето је 15 амандана.

На дневном реду су, између осталог, и давање гаранције за изградњу ветропарка "Костолац", гаранције за Србијагас, а током расправе у начелу полемисало се и о измени и допуни Конвенције о привременом увозу.

Међу тачкама је и потврђивање финансијског уговора за железничку пругу Ниш-Димитровград као и још неколико споразума.

Поред тога, на дневном реду је и избор чланова Државне ревизорске институције (ДРИ), организација рада Народне скупштине и избор члана Комисије за хартије од вредности.

Скупштина је завршила обједињену расправу о законима у четвртак, 12. априла, а током расправе полемисало се и о Аеродрому "Константин Велики" у Нишу, као и ко из буџета "испумпава" новац, али и о томе да ли је Србија на "црној листи" Организације за спречавање прања новца ФАТФ-а.

Посланици СНС су на назив и прве чланове првог закона опет поднели велики број амандмана, да би се на тај начин потрошило време опозицији за расправу.

(Бета-Танјуг-НСПМ)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]