Хроника

Скупштина Србије, без учешћа опозиције, завршила расправу о амандманима на законе из области безбедности - гласање 22. марта; Небојша Стефановић: Док смо ми на власти, неће се убијати људи у Србији због другачијег политичког мишљења

Штампа
среда, 14. март 2018.

 БЕОГРАД - Посланици Скупштине Србије наставили су данас рад расправом о појединостима на Предлог закона о странцима, а почетак су обележили јављање по Пословнику о раду, полемика о боји кошуље и негодовање опозиције због начина на који председавајући Владимир Маринковић води седницу.

Посланик СНС Верољуб Арисћ је казао да му је жао што су "странке распалог ДОС-а" и оних које се представљају као национално опредељене одустале од политичке борбе, алудирајући на мали број присутних посланика.

Говорећи о амандману који је предложио, Арсић је казао да је желео да покаже да су врата за све инвеститоре у Србији отворена, али је приметио да има оних који не схватају у каквој се ситуацији налазила српска привреда и да је потребно још пуно рада да се достигну стандарди које грађани очекују.

"Овде провејава дух да Влада подстиче само стране инвеститоре што није тацно, али проблем је што су многи домаћи стекли капитал у пљачкашкој приватизацији. Такви људи који су куповали фабрике да би распродавали имовину и правили зграде неће да улажу у српску привреду", приметио је.

Упитао је "националне" странке које се противе доласку страних инвеститора, да ли се то односи и на руске и кинеске инвестиције, а представнике проевропских странака питао је да ли су против инвеститора из ЕУ, уз поруку да се одлуче шта желе.

Како је рекао, сви су у парламенту мање више учествовали у власти, а грађани, додао је, мере не само шта се каже већ какви су резултати, те закључује да је управо на основу резултата СНС победила у Београду. "Господи из ДОС-а" је зато поручио да се баве политиком, а не интересима тајкуна.

Посланик СРС Миљан Дамјановић критиковао је председавајућег Владимира Маринковића зато што, како је рекао, наставља праксу од јуче, јер није опоменуо Арсића који је лицитирао које су странке присутне.

А једина национална странка је у парламенту и ради, рекао је Дамјановић и додао да је Арсић такође говорио о "тајкунима из ДОС-а", чија је "перјаница Зоран Ђинђић", а коме се, каже, данас подиже споменик.

"Некада су говорили ко је био Ђинђић, а данас га називају реформатором. Морате да се одредите. Ви сте настављачи политике Зорана Ђинђића - мафијаша, криминалца, тајкуна. Сличан се сличном радује", рекао је Дамјановић.

Арсић се обратио председавајућем Маринковићу рекавши да није опоменуо Дамјановића јер се није придржавао Пословника о раду и додао да "се види ко чију идеологију поштује"

"Када неко дође у скупштину са жутом кошуљом (Миљан Дамјановић), која је симбол ДС, нешто му баш и не верујем", рекао је Арсић.

На то је реаговала Вјерица Радета из СРС, која је рекла председавајућем да је требало да скрене пажњу Арсићу да не коментарише како је неко обучен.

"Не сме да се проговори овде нешто што вама не одговара, сад не може ни да се обучемо како хоћемо. Ви се заиста ненормално понашате", поручила је Радета.

Она је Маринковићу, који је члан СДП Расима Љајића, поручила да се не плаши и да та странка неће бити избачена из коалиције ако је то разлог због којег има двоструке аршине.

"Измењали сте све до 2000. до данас. Опуштено. Неће да вас избаце из коалиције", рекла је Радета.

Искључујући јој микрофон, Маринковић је рекао Радети да није у реду да каже посланицима да "нису нормални" и да то није у духу парламентаризма, на шта му је посланица СРС одговорила да "ништа што он ради није у духу парламентаризма".

Маринковић је предложио да се више не коментаришу кошуље него да се настави са конструктивнијом расправом.

Дејан Николић из ДС је позвао председавајућег да не дозволи да се вређа убијени премијер који је, каже, дао живот за земљу.

"Не мислим да се ви ненормално понашате, али мислим да се нисте понашали у складу са Пословником...Да вас не подсећам ко је био Ђинђић, а ко СРС. Влада коју ви подржавате је положила венац на спомен плочу", рекао је Николић.

Посланик СДС Марко Ђуришић рекао је Маринковићу да има двоструке аршине и да је он јуче добио опомену јер је рекао "Небојша из Београда", али не и други посланици власти данас који су се увредљиво изражавали.

"Ако сте толико јаки, имате 40, 50 одсто имајте онда исти аршин према свима...Немојте да климате главом, него изреците опомену посланику који је изрекао увредљиве изразе", рекао је Ђуришић.

Посланици СНС потрошили својих десет сати за расправу о амандманима

Посланици владајуће СНС у Скупштини Србије потрошили су своје време за расправу о амандманима на предлоге закона, док је појединим опозиционим странкама остало још неколико минута за то.

Опозиција је то време "чувала" да би ипак могла да каже по нешто и о неким другим предлозима закона са дневног реда.

"Потрошили сте 10 сати, довољно пута сте споменули Александар Вучића, сви сте добили петице. Честитам, браво, браво!", рекла је посланицима СНС Бранка Стаменковић из "Доста је било".

Посланик СДС Марко Ђуришић је рекао да је, после "три дана хвалоспева", "ред да се саопшти ко је победио у полтронству".

На то је посланик СНС Владимир Орлић рекао да су грађани имали шта да чују, а опозицији поручио да они "који нису у стању" да пређу цензус у Београду, "не засулужују ни да буду посланици".

О убиству Оливера Ивановића

На седници Скупштине тема је било и убиство Оливера Ивановића – питање је поставио Марко Ђуришић, а одговоре је покушао да пружи министар Небојша Стефановић.

Он је позвао тужиоца који води истрагу у вези са убиством Оливера Ивановића да испита све који имају било каква сазнања о евентуалним претњама убијеном српском политичару са КиМ, а које су сада у домену спекулација, и поручио да је МУП спреман да ухапси било кога ако се докаже да је учествовао у убиству.

Стефановић је то рекао у парламенту одговарајући посланику СДС, који је питао министра да ли је тужиоцу рекао кога је Ивановић пре свог убиства означио као претњу за своју безбедност када је био у БИА.

Министар је рекао да се Ивановић није обраћао МУП-у и да нема непосредна сазнања, али је уз опаску да не воде истрагу политичари, позвао тужилаштво да испита све који имају било каква сазнања о томе.

"Ко год да је учествовао у убиству Ивановића треба да иде на хиљаду година робије...Нама није проблем да ухапсимо било кога ако се обезбеди доказ да је учествовао у извршењу кривичног дела. Спремни смо да ухапсимо убице Ивановића, јер нам је стало до правде", поручио је Стефановић.

Ђуришић је рекао да обећава да ће када се промени власт разоткрити и ко је убио Ивановића, као што се у Сабљи сазнало ко је и како убио Стамболића.

"Убиство Ивановића се десило у вашем мандату, пре неколико недеља и ви немате одговор на то. Ви и ваши медији ћутите о томе и гледате да сакријете ту своју срамоту. Нећемо вам дати да то сакријете. Обећавамо, као што се у време Сабље сазнало ко је и како убио Стамболића, оног дана када одете са власти све ће бити разоткривено", рекао је Ђуришић.

Стефановић је на то одговорио: "много раније ћемо ми сазнати ко је све учествовао у разним убиствима у Србији као што смо срећом сазнали ко је убио Ранка Панића, али вас није интересовало годинама ко је убио Ранка Панића".

"Ни Бориса Тадића, ни све остале... Баш га је било брига. Ми за Оливера Ивановића питамо свакога дана. Наши истражни органи се сусрећу са свима који могу да доведу до откривања", рекао је Стефановић.

Наводећи случај убиства Ранка Панића, Стефановић је рекао да је у том случају "С државним потписом убијан човек који се усудио да мисли другачије у Србији", те поручио: "Док смо ми на власти, неће се убијати људи у Србији због другачијег политичког мишљења и док имамо могућност да утичемо на то у Србији ће владати нормална атмосфера".

Како је приметио, очигледно је да Ђуришић има нека сазнања о убиству Оливера Ивановића, те се, додао је, нада да их је поделио са тужилаштвом, јер је у противном учесник у кривичном делу.

"Ако није онда је ово политичка тирада, флоксула која не значи ништа која је испразна као и текст амандмана 'брише се'", навео је Стефановић.

Крај расправе – гласање 22. марта

Скупштина Србије завршила је расправу о амандманима на више предложених закона, међу којима је и Предлог закона о странцима. О њима ће се посланици изјашњавати идућег четвртка, 22. марта, у 10 часова.

Посланици ће се изјашњавати о изменама Закона о безбедности саобраћаја, о азилу и привременој заштити, о граничној контроли, о евиденцијама обради података у области унутрашњих послова, као и о националном ДНК регистру. 

Гласаће и о јединственом матичном броју грађана, Предлогу закона о држављанству, изменама Закона о полицији, те о изменама Закона о јавном реду и миру. 

Скупштина би следећег четвртка требало да потврди и неколико споразума, међу којима и Споразум између МУП-а и Федералне службе обезбеђења Русије о сарадњи и заједничком деловању. 

Поред тога, изјашњаваће се и о кадровским одлукама, а највише полемике је током начелне расправе било око избора заменика јавних тужилаца и председника и чланова Савета Агенције за енергетику Србије.

(Агенције)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]