Хроника

Скупштина Србије: Наставак расправе о предлогу буџета за 2018. годину; Посланичка питања о дивљој градњи на Копаонику, Звонку Весилиновићу и "столици" Косова у УН

Штампа
четвртак, 07. децембар 2017.

Посланици у Скупштини Србије данас су се током постављања питања и тражења обавешетења од представника власти интересовали о дивљој градњи на Копаонику, нападима на посланицу Нове странке Маринику Тепић и о Косову и Метохији.

Посланик Социјалдемократске страке Марко Ђуришић рекао је да хајка на посланицу Тепић траје већ неколико дана и да нико још није саслушан због тога, те упитао да ли треба да се остваре неке од претњи па да држава коначно реагује. Он је казао да јој прете Миша Вацић, бивши функционер у Кацеларији за Косово и Метохију Владе Србије и "друге (...) познате по томе да прете онима који су залажу за поштовање права и закона у Србији".

Ђуришић је казао да би и председница парламента Маја Гојковић требало да се заложи да се претње испитају и да државни органи реагују.

Посланик СДС се интересовао и за изградњу објекта на Панчићевом врху на Копаонику, која је у супротности са условима које је издао Републички завод за заштиту природе и вишеструко прелази одобрене димензије. Ђуришић је рекао да је добијена дозвола за изградњу дрвеног привременог објекта од 150 квадарата, а да се гради од бетона објекат од више хиљада квадрата, те упитао министарку грађевинарства шта ће да уради по питању тог конкретног случаја и друге нелегалне градње која ниче по Србији.

Информације о изградњи тог објекта на Копаонику тражио је и Ђорђе Вукадиновић из посланичке групе Нова Србија-покрет за спас Србије.

Он је тражио и информације о односу државног врха према Косову и Метохији и поставио питање премијерки Ани Брнабић да се изјасни о чланству Косова у УН, а с обзиром на дијаметрално супротне ставове које су по том питању изнели министар Дачић и председник Вучић, који је пре три дана поново поменуо могућност прихватања "столице" за Косово у УН - ако и Србија добије нешто за узврат.

Посланик Демократске странке Радослав Милојичић питао је на основу чије процене угрожености Звонко Весилиновић има полицијско обезбеђење. 

"Зашто Веселиновића (...) обезбеђују припадници жандарменије", питао је Милојичић, напомињући да сагласност на такве одлуке даје министа унутрашњих послова Небојша Стефановић. 

Шеф посланичке групе Српске радикалне странке Војислав Шешељ затражио је од премијерке Ане Брнабић да смени министарку грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Зорану Михајловић јер, по његовој оцени, изазива инциденте, скандале и срамоти рад министарсва, владе и Скупштине.

Он се осврнуо на понашање Михајловић на претходној седници парламента на којој је бранила законе када је рекла председници парламента да лаже и када је извадила пудријеру да се шминка. 

Шеф посланичке групе Доста је било Саша Радуловић питао је премијерку шта квалификује Александра Вулина да буде министар одбране, Зорану Михајловић за министра грађевинарства, саобраћаја и инфраструкуре, Александра Антића за министра енергетике, а Ненада Поповића да буду на челу министарства за иновације. Он је питао председницу Скупштине Србије Мају Гојковић зашто посланици владајуће већине у парламенту гласају на звонце. 

"Зашто то чините, зар не мислите да то унижава достојасво скупштине", упитао је Радуловић. 

Шеф посланичке групе Социјалистичке партије Србије Ђорђе Милићевић упитао је владу и Министарство грађевинарства када ће почети радови на изградњи дела пута Лозница-Ваљево-Ћелије, тачније деонице од Иверка до Непричаве, у дужини од 16, 6 километара, која ће спојити Ваљево са Коридором 11. 

Он је рекао да је стање тог дела пута лоше и да је угрожена безбедност и сигурност грађана и додао да ; постоји идејно решење, које је урадио ЦИП и подразумева изградњу пута пута по европским стандардима.

Посланици су после тога почели расправу о око 30 законских предлога.

Примедбе опозиције на буџет: По вољи СНС, нема уштеда

Шеф посланичке групе Српске радикалне странке Војислав Шешељ је данас током парламентарне расправе о предлогу буџета за 2018. годину и пратећим законима питао министра финансија Душана Вујовића зашто не постоји завршни рачун за 2016. годину, јер се без тога не зна како су буџетска средства трошена.

Он је рекао да очекује уравнотежен буџет и навео да у буџету за 2018. постоји низ ставки на којима би могла да се оствари уштеда.

"Има још буџетских корисника паразита који егзистирају о државном трошку без сврхе постојања", казао је он. Замерио је што није донет закон о платним разредима, а главни разлог за то је, како је навео, то што министри не могу да "дирају страначке кадрове, који су на нижим функцијама, а имају већа примања".

Шешељ је замерио што се не контролишу приходи Народне банке Србије која иако има самосталност у вођењу монетарне политике, јер 70 одсто свог прихода централна банка мора да уплаћује у буџет.

"Нисте у стању да представите пројекцију будућег прихода НБС, па ми нисмо добијали никакве извештаје о томе од НБС", казао је он и додао да се НБС "отела контроли, а гувернерка се бави само новим фризурама и луксузним набавкама".

Шешељ је навео да у буџету има "много небулозних ставки", а као једну од њих навео је то што се за канцеларију Савета за координацију сарадње са Русијом и Кином, на чијем је челу бивши председник Србије Томислав Николић издваја 50 милиона динара.

Он је замерио и што влада није принудно иселила Николића из државне виле на Дедињу, јер поседује више сопствених некретнина. "Још сте му дали измишљено полуминистарство, канцеларију која ништа не ради, а ви сте јој бацили 50 милиона динара да се задовољи нечија сујета или да Тома не би формирао нову странку", казао је он.

У делу буџета који се односи на културу, он је замерио што је предвиђено да се 10 милона динара више да дворском комплексу на Дедињу, као и Егзиту, него за Матицу српску. "Дворски комплекс на Дедињу би сам себе требало да финансира од изнајмљивања сала, улазница", казао је он наводећи да нема ништа против да тамо живи породица Карађорђевић, али да тај комплекс мора да буде самоодржив.

Говорећи о медијима, он је негодовао што је за финансирање јавних медијских сервиса планирано четири милијарде динара, и још милијарда динара за пројектно финансирање, док се истовремено на РТС-у води антисрпска политика.

Министри одговарају....

Министар финансија Душан Вујовић одговорио је да његово министарство сваке године у року подноси извештај о извршењу буџета Влади Србије и Државној ревизорској институцији.

Додао је и да Министарство финансија од НБС редовно добија податке о добити, али тога у буџету нема, јер се третира као други ванредни приходи и расходи, који не могу да се планирају у буџету да се не би стварали вештачки приходи.

Вујовић је казао да се Влада Србије две године труди се да направи систем плата који ће бити транспарентан и имати могућност управљања кадровима. "То још нисмо урадили. Неки закони ће бити у децембру, а неки касније", казао је он.

Министар културе и информисања Владан Вукосављевић изјавио је да се за Матицу српску издвајања из буџета повећавају из године у годину. Он је навео да је та установа 2016. добила из републичког буџета 35 милиона динара, ове године 45, а следеће ће добити 56 милиона динара. Додао је и да Дворски комплекс на Дедињу добија минимална средства која омогућавају одржавање, подсећајући да су она двоструко мања него што су била раније.

Вукосављевић је казао и да ће се размотрити да ли постоје комерцијални и туристички потенцијали за додатну зараду у том комплексу. На примедбе о раду јавног сервиса, он је казао да се министарство не бави уређивачком политиком, али да нема замерке на програме који се баве културом.

"Јавни сервис добија годишње око 75 милиона евра, док ХРТ добија 220 милиона евра, а јавни сервис Словеније 120 милиона евра", рекао је Вукосављевић. Министар трговине туризма и телекомуникација Расим Љајић је казао да Егзит из буџета добија много мање средстава него што остварује прихода и доприноси имиџу земље.

"То је добра инвестиција, много више него трошак, јер смо прошле године имали 215.000 посетилаца. Он није најбројнија манифестација која се одржава, бројније су и Гуча и Лесковачка роштиљијада, али по девизном приливу и броју страних туриста на првом је месту", казао је он. Прошле године од Егзита је, како је истакао, зарађено око 14,4 милиона евра чистих прихода, а на име ПДВ је наплаћено између два и три милиона евра.

Примедбе осталих опозиционих странака

Посланици Демократске странке најавили су да ће бити против усвајања буџета за 2018. годину. Посланик ДС Радослав Милојичић рекао је да буџет није направљен по вољи грађана, већ по партијској основи Српске напредне странке.

“Ништа у овом буџету нема иновативно. Промашили су раст за ову годину, а сигурни смо да ће га промашити и за следећу”, рекао је Милојичић.

Шеф посланичке групе Двери Бошко Обрадовић је рекао да је главна замерка предложеном буџету што се средства пореских обвезника дају за субвенционисање бројних страних фирми. Он сматра да их треба преусмерити у домаћу привреду и наглашава да је економска политка Двери супротна од оне коју води садашња власт.

“Ми желимо да заштитимо домаћу производњу од увозничког лобија”, рекао је Обрадовић говорећи о мерама које би Двери спровеле. Посланик посланичке групе Нова Србија – Покрета за спас Србије Ђорђе Вукадиновић је рекао да предложени буџет није развојни, како власт тврди, већ предизборни.

Он је указао да је цена спуштања дефицита сваљена на грбачу грађана и да је концепт буџета неолибералан. “Буџет је на линији економског колонијализма”, рекао је Вукадиновић. Посланик Демократске странке Србије Милан Лапчевић је нагласио да је потпуно супротно истини да је, како тврди власт, Србија економски тигар на Балкану.

Он је рекао да посебно боде очи што ће се Србија задужити да би се изградио аутопут од Ниша до Драча, што је првествено у интересу замаља које су нас бомбардовале. “То је против нашег геостратешког интереса”, оценио је Лапчевић.

Према његовим речима, та средства би требало усмерити ка источној Србији која је потпуно запостављена.

Љајић: Нема процене за жичару у Београду; Ђуришић: Коштаће 15 милиона евра

Министар трговине, туризма и телекомуникација Србије Расим Лајић изјавио је данас да још није процењена вредност пројекта изграде кабинске жичаре у Београду -  од Калемегданске тврђаве на једној обали реке Саве, до Парка Ушће на другој. "Још нема тачне вредности пројекта те 'гондоле'. Начелно ће две трећине бити опредељено из буџета државе, а једна трећина из буџета Града Београда. Ради се план детаљне регулације и главни пројекат. Ја бих се сада уздржао од тога колико ће гондола вредети", рекао је Љајић у Скупштини Србије.

Додао је да је план да жичара превози 3.000 путника на сат између Ушћа и Калемегдана што ће бити "главна туристичка атракција, али ће имати транспортну улогу".

Министарка грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Зорана Михајловић је додала да је "у Србији туризам развојна грана и треба да улажемо што више можемо", и рекла да је приход од туризма прошле године био већи од милијарде евра.

Посланик Социјалдемократске странке Марко Ђуришић је рекао да је срамота што ће 15 милиона евра бити дато за "гондолу" на Калемегдану и позвао да се тим новцем финансира вештачка оплодња.

Министар одбране о примедбама опозиције: Војска Србије ће наставити да се наоружава

Министар одбране Србије Александар Вулин изјавио је данас да ће Војска Србије наставити да се наоружава и унапређује положај свог кадра, и најавио нову статегију одбране до краја ове године.

"Војска служи само за једну ствар: да се спреми за рат, а на политици је да избегне рат колико може. Посао политичара војске је да војска буде јака, моћна и задовоиљна и наоружана", казао је Вулин у Скупштини Србије, одговарајући председнику Нове странке Зорану Живковићу који је тражио објашњење зашто је у предлогу државног буџета за 2018. годину предвиђено велико повећање средстава за наоружање.

"То се овде поставља као феноменално: сад ћемо да се наоружамо па ћемо бити лидер у региону, наравно, више него за време Тита", рекао је Живковић.

Он је од министра одбране тражио да му објасни на основу чега се Србија наоружава и на основу којег пројекта и плана.

"Да ли постоји стратегија одбране? Да ли је она усвојена у овом парламенту", питао је Живковић.

Вулин је казао да се "војска наоружава по јасним плановима који су доступни коме треба, у складу с политиком земље".

"Стратегија одбране националне безбедности је донета 2009. године баш у време владе ДОС-а  и надамо се да ћемо је променити до краја године, јер не одговара потребама времена", казао је министар, наводећи да су ту Стратегију радили официри страних армија и да сада тако неће бити.

Вулин сматра да се "поново тражи наставак политике која је уништавала војску".

"Тражи се да војска настави са уништавањем своје опреме и наоружања, тражи се да војска и даље смањује свој борбени састав, да истера из својих редова сваког борца, да из својих редова истерамо свакога кога су изручивали и слали свакоме ко је затражио", казао је он.

Вулин је нагласио да Војска Србије "неће више уништити ниједан тенк, неће протерати ниједног официра, неће се никада више стидетио својих војника".

Он је питао Живковића зашто није укинуо војску у време своје владавине, ако су веровали да више никада неће бити рата и да нема опасности.

"Ако војска није потребна, укините је! А док је не укинете, биће наоружана, имаће плате, радиће и напредоваће", рекао је Вулин.

Он сматра да је потребно стално опремати и модернизовати војску, да се не би поново без реаговања гледало као 14. марта 2004. на Косову.

"Нису ово времена када се говорило да Србија нема ниједног непријатеја и да никада више неће ратовати. Ми то не можемо да кажемо, ми не знамо то", казао је Вулин.

На примедбе опозиције да у буџету није видљив износ средстава за тајну службу, Вулин је наво да такве информације нису јавно доступне нигде у свету.

"За то постоје скупштински одбори који врше контролу, па и буџетске инспекције које врше контролу трошења новца", казао је он.

Вујовић: Србија није на црној листи пореских рајева

Министар финансија Србије Душан Вујовић изјавио је данас да Србија није на "црној листу пореских рајева", на коју је ЕУ уписала 17 земаља у којима је омогућена незаконита утаја пореза.

Вујовић је на седници Скупштине Србије о државном буџету за 2018. годину казао да се причом о томе да је Србија на тој листи "шаље погрешна информације и нашој јавности и странцима".

"У званичном извештају који је објављен 5. децембра, наведено је 17 држава, али међу њима нема Србије", казао је Вујовић.

Он је на коментаре посланика опозиције о стању јавног дуга изложио податке, од 2014. када је постао министар, наводећи да је дуг у еврима сада 9,794 милијарди евра, а пре четири године био је 9,493 милијарде евра.

Дуг у доларима је сада 8,133 милијарде долара, а 2014. је био 8,717 милијарди.

"У динарима, укупан дуг је порастао са 2,753 милијарде на 2.871 милијарди, што се очекује на крају 2018. У релативном износу, као проценат БДП-а, очекујемо да ће дуг пасти са 62,8 одсто БДП са стањем 30. новембар на 61,8 милијарди крајем ове године, што је само 1,8 одсто изнад Мастрихта", прецизирао је Вујовић.

Ђукић Дејановић: Нећу поднети оставку

Министарка без портфеља задужена за демографија и популациону полтику Славица Ђукић Дејановић изјавила је данас да никада неће поднети оставку што је од ње тражио лидер Двери Бошко Обрадовић.

"Мени је јуче понуђерно да дам оставку. Никада!", рекла је током расправе у Скупштини Србије Ђукић Дејановић одговарајући на критику посланика Двери, чији лидер је јуче тражио њену оставку.

Посланици Двери сматрају да у предлогу државног буџета за идућу годину нема довољно новца за подршку породици, и да Влада Србије и Ђукић Дејановић не знају разлику између популационе и породичне политике.

Ђукић Дејановић је рекла да у сарадњи с министарствима спроводи мере за запошљавање младих, подршку породицама, трудницама, породиљама, а рекла је и да ће Влада увек стимулисати послодавце који се понашају друштвено одговорно.

Народна банка Србије: Извештаји Народној скупштини се достављају редовно

Народна банка Србије (НБС) демантовала је данас наводе појединих посланика да НБС не доставља редовне извештаје Народној скупштини Србије и навела да је све прописане извештаје у протеклих пет година, у време мандата гувернера Јоргованке Табаковић, доставила у предвиђеним роковима.

"Ове године извештаји су Народној скупштини, уз 17 примерака за сваку посланичку групу, достављени 29. јуна и јавно су разматрани на седници Одбора за финансије, републички буџет и контролу трошења јавних средстава", наводи се у саопштењу.

Подсећају да НБС најкасније 30. јуна наредне године, подноси Народној скупштини годишњи извештај о монетарној политици, уз образложење свих фактора који су утицали на спровођење те политике.

Такође, најкасније 30. септембра текуће године, НБС подноси Народној скупштини полугодишњи извештај о монетарној политици.

Ти извештаји, како је саопштено, садрже податке и анализе о стратегији монетарне политике, макроекономским кретањима, о утврђеној и спроведеној, као и о планираној монетарној политици.

НБС најкасније 30. јуна наредне године, подноси Народној скупштини годишњи извештај о свом пословању и резултатима рада као и годишњи извештај о стабилности финансијског система.

Шеф посланичке групе Српске радикалне странке Војислав Шешељ данас је током парламентарне расправе о предлогу буџета за 2018. годину и пратећим законима питао министра финансија Душана Вујовића зашто не постоји завршни рачун за 2016. годину, јер се без тога не зна како су буџетска средства трошена.

Шешељ је замерио што се не контролишу приходи Народне банке Србије која иако има самосталност у вођењу монетарне политике, јер 70 одсто свог прихода централна банка мора да уплаћује у буџет.

"Нисте у стању да представите пројекцију будућег прихода НБС, па ми нисмо добијали никакве извештаје о томе од НБС", казао је он и додао да се НБС "отела контроли, а гувернерка се бави само новим фризурама и луксузним набавкама".

БЕОГРАД - Скупштина Србије ће данас наставити рад расправом о предлогу буџета за 2018. годину.

Министар Вујовић је јуче образложио буџет истакавши да је амбициозан и развојни, са до сада највећим средствима за капиталне инвестиције од 128 милијарди динара.

Вујовић је, образлажући предлог буџета пред посланицима у Скупштини Србије, рекао да су у фокусу инфраструктурни пројекти, попут коридора 10 и 11, и да је то важно како би се Србија повезала са регионом и светом.

Вујовић је нагласио да је циљ капиталних инвестиција, према којима је и скројен буџет за наредну годину, бољи живот грађана Србије.

Он је подсетио да су приходи за 2018. планирани у износу од 1.178 милијарди динара, а расходи 1.207 милијарди динара.

Наводећи да је предлог буџета рађен на темељу пројектованог раста БДП-а од 3,5 одсто догодине, мада, како је рекао, неки процењују да ће он бити и већи, Вујовић је прецизирао да ће номинални износ БДП-а бити 4.755 милијарди динара.

У односу на реализацију у текућој години, инвестиције ће у следећој години први пут бити 30 одсто веће и износиће око 180 милијарди динара на нивоу опште државе, односно 128 милијарди динара на нивоу Републике.

"Имаћемо и највеће повећање плата и пензија које смо имали икада у једној години, то је 35 милијарди за плате и 25 милијарди за пензије, што је укупно 60 милијарди за те намене", рекао је Вујовић у Скупштини Србије.

(Танјуг)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]