петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Скупштина Републике Српске једногласно одбацила извештај Комисије о Сребреници; ОЕБС, Амбасада САД и Канцеларија високог представника: Цинична употреба извештаја у политичке сврхе у предизборном периоду
Хроника

Скупштина Републике Српске једногласно одбацила извештај Комисије о Сребреници; ОЕБС, Амбасада САД и Канцеларија високог представника: Цинична употреба извештаја у политичке сврхе у предизборном периоду

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 14. август 2018.

Народна скупштина Републике Српске једногласно је одбацила извештај Комисије о догађајима у и око Сребренице од 10. до 19. јула 1995. године и затражила од Владе да га стави ван снаге и формира две независне међународне комисије за утврђивање истине - о страдању свих народа на подручју сребреничке регије и о страдању Срба у Сарајеву.

Закључци на данашњој сједници Народне скупштине Републике Српске прихваћени су једногласно, с тим да гласању нису присуствовали посланици Коалиције "Домовина".

Председник Републике Српске Милорад Додик претходно је позвао посланике да гласају за одлуку да се извештај о Сребреници повуче и да се направи нова комсија која би "објективно и непристрасно" утврдила страдања свих народа на подручју Сребренице.

Додик је на специјалниој седници негирао да се у Сребреници догодио геноцид и навео да много тога из 1995. указује да је тај злочин била договорена трагедија која је довела до сатанизације Срба и остваривања планова неких западних земаља о пребацивању колективне кривице на српски народ, пренела је Срна.

"Прича о наводном геноциду који су извршили Срби крајем прошлог века наставља се и даље", рекао је Додик.

Председник РС рекао је да је непосредан повод за сазивање посебне седнице Скупштине било уручивање списка са 22.000 имена који је представница удружења Мајке Сребренице Мунира Субашић дала немачком државном истражиоцу тужиоцу Клаусу Зорну.

Реч је о списку из извештаја Комисија за истраживање догађаја у Сребреници 1995. године по налогу Владе РС, на којем се налазе сви припадници Војске РС у региону око Сребренице.

Додик је рекао да је Субашић тражила од Зорна да провери да ли се неко са списка налази у Немачкој да би био испитан и да је навела да је списак послат у САД.

"Шта рећи после 'оптужнице' и 'пресуде' коју су већ изрекле Мајке Сребренице људима са списка од 22.000 имена", рекао је Додик.

Он је рекао да за злочине над Србима у и око Сребренице нико није одговарао и да се историја о српским страдањима поновила и у периоду од 1992. до 1995. Додао је да се под утицајем дела међународне заједнице истина селективно појављује, потенцирајући жртве једног народа уз негирање и умањивање жртава из српског народа.

"Управо ово представља наше највеће противљење раду Комисије о догађајима у и око Сребренице од 10. јула до 19. јула 1995. године, која није сагледала и српске жртве, односно, прећутани су обим и карактер српских страдања у Средњем Подрињу и Сребреници", рекао је Додик.

Председник РС је оценио да злочине према Србима, Комисија тадашње Владе РС није ставила у извештај који је писан по диктату Педија Ешдауна, додајући да је Ешдаун злочинац који се исказао као инструктор косовских Албанаца у припреми агресије НАТО на Србију 1999, пренела је Срна.

"Узрок свих малверзација везаних за Сребреницу је формирање Комисије о догађајима у и око Сребренице од 10. до 19. јула 1995, која је формирана одлуком Владе РС од 15. децембра 2003, а под великим, а могу да кажем и неиздрживим и несносним притиском тадашњег високог представника Педија Ешдауна", рекао је Додик.

Он је навео да се "у јавности располаже неким цифрама с више од 8.000 бошњачких жртава и покушајима да се Бошњацима придода епитет не само највећих, већ јединих страдалника и жртава протеклог рата".

"Чак је и Хашки трибунал, који је одмах да кажем, много неправде донио српском народу, осуђујући државне и војне представнике Срба несразмерно и неправедно, у своје две одлуке дефинисао да се број бошњачких жртава у Сребреници креће од 3.500 до 5.000 (7.000 утврђено у пресуди Крстићу, на коју се позива Комисија). Овде желим нагласити да су пристрасни Хашки трибунал и Суд БиХ у поступцима против Срба пресудили укупно 584 године затвора", рекао је Додик.

Додик: Геноцид у Сребреници договорена трагедија

Председник Републике Српске Милорад Додик изјавио је данас да је геноцид у Сребреници, где су снаге босанских Срба 1995. године убиле око 7.800 Бошњака, била договорена трагедија чији је циљ била сатанизација Срба.

Додик је то рекао на ванредној седници Скупштине Републике Српске, заказаној на његов захтев, на којој треба да се расправља о извештају комисије за Сребреницу, усвојеном 2004. године.

 

Желимо да сагледамо и српске жртве. Мора да се зна да 30.000 страдалих Срба у претходном рату још чека правду. Сребренички злочин био је договорена трагедија, са намером сатанизације Срба, изјавио је Додик.

Он је рекао да је могуће да се на списку страдалих из извештаја Комисије нашла и лица која су страдала пре или после временског периода из мандата Комисије, од 10. до 19. јула 1995. године.

"Предлажем и да Народна скупштина РС у циљу објективног сагледавања догађаја у Сребреници и сребреничком региону, али и Сарајеву, у периоду 1992-1995. година, а ради јачања повјерења и толеранције међу народима у БиХ, коначног помирења и суживота садашњих и будућих генерација, сугерише формирање независне међународне комисије која би на објективан и непристрасан начин утврдила страдања свих народа на подручју сребреничког региона у периоду од 1992-1995.", рекао је Додик.

Председник РС је позвао Бошњаке да се укључе у рад нове комисије како би заједнички дошли до јединственог извјештаја, чиме би "престала било каква оспоравања".

"РС никада није, нити ће оспоравати злочине које су учинили поједини Срби, али јасно данас, можда јасније него икада поручујемо да желимо да се истинито и непристрасно утврди истина о страдању свих народа, а тако и српскога народа", поручио је Додик.

"Народна скупштина сматра да су извештаји са прилозима Радне групе Владе Републике Српске за спровођење закључака из коначног извештаја Комисије за Сребреницу од 30. марта и 30 септембра 2005. године сачињени ван оквира одлуке Дома за људска права БиХ под непримереним и тенденциозним притиском неких међународних представника у БиХ, те да су као такви несврсисходни и непотребни и тражи од Владе Српске да их стави ван снаге.", пише у усвојеном закључку Народне скупштине Републике Српске

Детаљи извештаја Комисије о Сребреници из 2004. године

Према доступним изворима, на подручју Сребренице нестало је између 7.000 и 8.000 Бошњака, наводи се у једном од два извештаја Комисије Владе Републике Српске из 2004. године.

У извјештају се наводе информације о масовним гробницама, о начину поступања припадника Војске Републике Српске према бошњачким заробљеницима, али и о њиховим масовним ликвидацијама.

Такођер, пише да је Комисија утврдила да је у периоду од 10. до 19. јула 1995. године ликвидирано више хиљада Бошњака, на начин који представља тешка кршења међународног хуманитарног права, те да је извршилац, поред осталог, предузео мјере прикривања злочина премијештањем тијела.

Описује се и догађај из 14. јула, о поступању према 1.000 заточеника Грбавцима, гдје су погубљени на двије ливаде, и одмах затрпавани у масовне гробнице.

"Истог дана Војска Републике Српске је 1.500 - 2.000 заробљеника из Братунца превезла до Петковаца и заточила у сали основе школе. Заробљеницима су жицом везали руке на леђима, натјерали их да изују ципеле и камионима их превозили до бране Петковци. Војска Републике Српске је заточенике стрељала у групи од 5 - 10 људи (два заточеника су преживјела стрељања)", наводи се у извјештају Комисије.

Описан је и кобни 16. јули, када је, наводи се у Извјештају, убијено између 1.000 и 1.200 људи. 500 заробљеника у Пилици лквидирано је око 15 сати.

"Такође је око 16. јула 1995. Војска Републике Српске извршила ликвидацију више стотина заробљених (око 500) у Козлуку."

За актуалну власт у Републици Српској данас спорни Извјештај, 2004. године потписао је тадашњи председник Драган Чавић, и образложио то у телевизијском обраћању, коју јавност и још памти.

"Да је ових девет дана сребреничке трагедије црна страница историје српског народа. Учесници овог злочина не могу се оправдати никоме и ни с чим. Онај ко је чинио овакав злочин, а при томе се можда позивао на народ коме припада именом и презименом, учинио је злочин и према властитом народу", казао је те 2004. Драган Чавић, бивши предсједник Републике Српске.

Извјештај се базира на догађаје између 10. и 19. јула 1995. године, помиње улогу Ратка Младића и његову посјету Поточарима, начин пребацивања заточеника на територију Армије РБиХ, али и оружане нападе на колону заробљеника која је тражила спас.

Помиње се да је првих дана на том подручју било између 25.000 и 30.000 заробљеника.

ОЕБС, Амбасада САД и Канцеларија високог представника: Цинична употреба Извештаја о Сребреници у политичке сврхе

Мисија ОЕБС у Босни и Херцеговини, Амбасада Сједињених Америчких Држава и Канцеларија високог представника најоштрије осуђују цинично коришћење Извештаја Комисије о догађајима у и око Сребренице из 2004. године у политичке сврхе у предизборном периоду.

"Политизација Извештаја не доприноси правди и помирењу, подрива владавину права, не представља европске вредности и, у крајњој линији, представља претњу процесу постизања правде за све жртве ратних злочина, без обзира на етничку припадност", пише у заједничком саопштењу.

 Мисија ОЕБС у БиХ, Амбасада САД и Канцеларија високог представника оцењују да је Извештај помогао заједницама у Босни и Херцеговини да крену напред и теже помирењу и миру.

Како се наводи, многи од резултата Извештаја су верификовани и потврђени пресудама међународних, домаћих и иностраних судова.

"Чињеница да је у Сребреници 1995. године почињен геноцид је потврђена у два међународна суда. Чињенице се неће променити, без обзира на напор који се улаже да се поново напише историја", истиче се у саопштењу.

"Да будемо јасни, нико не демонизује Републику Српску нити говори о колективној одговорности Републике Српске или српског народа, као што тврди председник Републике Српске и други. Жртава има на свим странама, укључујући српски народ", наводе Мисија ОЕБС, Амбасада САД и Канцеларија високог представника за БиХ.

Народна скупштина Републике Српске једногласно је претходно одбацила извештај Комисије о догађајима у и око Сребренице од 10. до 19. јула 1995. године и затражила од Владе да га стави ван снаге и формира две независне међународне комисије за утврђивање истине - о страдању свих народа на подручју сребреничке регије и о страдању Срба у Сарајеву.

(Бета, Срна, Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер