четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > “Скупштина Косова“ усвојила декларацију којом одбацује фусноту (звездицу) поред имена “Косово” у међународним споразумима
Хроника

“Скупштина Косова“ усвојила декларацију којом одбацује фусноту (звездицу) поред имена “Косово” у међународним споразумима

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 30. март 2017.

Приштина -- Косовска скупштина усвојила је декларацију којом одбацује фусноту (звездицу) поред назива Косово у међународно постигнутим споразумима.

Скупштина истиче да Косово фигурира само на основу свог уставног имена. Српски посланици гласали су против декларације.

Повод за декларацију била је ратификација Споразума за оснивање Фонда за западни Балкан. У том Споразуму, Косово је представљено фуснотом, на шта су реаговали посланици опозиције.

Споразумом из Брисела договорено је да се у међународним форумима и регионалним организацијама Косово представља са фуснотом, која означава статусну неутралност. 

У компромисној декларацији опозиционих и владајућих странака, сем посланика Српске листе, наводи се да се сви међународни споразуми ратификују Законом којим се Косово декларише својим уставним именом. 

Ова декларација ће се убудуће додавати сваком међународном споразуму који косовска скупштина буде усвајала. 

Након усвојене декларације, две трећине посланика усвојило је и нацрт закона о Фонду за западни Балкан, који у првом покушају гласања, пре договора о декларацији, није добио двотрећинску већину. 

Српски посланици гласали су против декларације, али су гласали за ратификацију Споразума о Фонду за западни Балкан. 

Српски посланици гласали су против ратификације споразума за оснивање Регионалне канцеларије за пружање помоћи развоју младих на западном Балкану. Нацрт закона тог Споразума је међутим усвојен са две трећине гласова албанских посланика, тек у трећем покушају. 

Председник Српске листе Славко Симић изјавио је да су против тог споразума јер осим Албанаца, њиме нису укључени представници младих мањинских народа на Косову. 

Симић је казао да су првог дана од повратка у институције, српски посланици успели да издејствују повлачење предлога закона о високом образовању на Косову, којим је била угрожена будућност Универзитета на српском језику у северном делу Косовске Митровице. 

Након готово шест месеци бојкота, српски посланици и министри у скупштини и влади присуствују седници косовског парламента. 

На седници је свих 11 посланика Српске листе, као и два представника у влади - потпредседник Бранимир Стојановић и министар Далибор Јевтић. Српска листа има право на још једног министра у влади пошто је Љубомир Марић смењен са функције министра за локалну самоуправу. 

Представници Српске листе замрзли су пре скоро шест месеци активности у централним институцијама незадовољни одлукама представника већинске заједнице, пре свих усвајањем закона о Трепчи.

(РТС) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер